4. VISEGRAD FILM FORUM

Na Visegrad Film Forum zavíta aj oscarový zvukár

Oscarový zvukový majster Christopher Newman, sicílski filmári Fabio Grassadonia a Antonio Piazza, programová konzultantka medzinárodných festivalov Ľudmila Cviková, maďarský kameraman András Nagy a dánsky filmár, reportér a televízny moderátor Mads Brügger budú hosťami 4. ročníka vzdelávacieho a networkingového podujatia Visegrad Film Forum (VFF). Uskutoční sa od 11. do 14. marca v Bratislave na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU a v KC Dunaj.

„Mojou filozofiou je učiť sa za pochodu, robením chýb, poučením sa z nich. Keď študenti absolvujú školu, ich učitelia nebudú nablízku, aby im pomohli vyriešiť ich problémy. Študenti musia byť pripravení na vlastné riešenia, byť samostatní a napredovať.“ Tento citát sa nachádza pri mene Christophera Newmana na stránke umeleckej školy School of Visual Arts v New Yorku, kde Newman prednáša zvukovú tvorbu. Učiť sa od neho môžu aj slovenskí študenti na podujatí Visegrad Film Forum, kde bude 74-ročný Newman prednášať. Zvukárska legenda má za sebou viac ako 50-ročné skúsenosti, tri ceny americkej filmovej akadémie (za Vyháňača diabla, Amadea a Anglického pacienta), päť nominácií na túto prestížnu trofej, šesť nominácií a dve ceny Britskej akadémie filmového a televízneho umenia (BAFTA) a tu sa zoznam jeho úspechov ani zďaleka nekončí.

O úspechu v našom regióne môže zase rozprávať maďarský kameraman András Nagy, ktorý pravidelne spolupracuje s výraznými osobnosťami súčasného maďarského filmu, medzi ktoré patria napríklad Kornél Mundruczó (Johanna, Šťastné dni) či Szabolcs Hajdu (Biele dlane, Bibliothéque Pascal, Mirage). Do zákulisia medzinárodných filmových festivalov v Karlových Varoch, Locarne, Sarajeve či Rotterdame umožní návštevníkom VFF nazrieť Ľudmila Cviková, ktorá dnes pracuje ako nezávislá filmová kurátorka a poradkyňa pre festivalové stratégie a financovanie filmovej tvorby.

Päťročná tvrdá práca zavŕšená svetovou premiérou a dvomi cenami na MFF Cannes – taká bola púť talianskeho filmu Salvo (2013), ktorý v Bratislave uvedú jeho debutujúci tvorcovia Fabio Grassadonia a Antonio Piazza. Posledným ohláseným rečníkom VFF bude dánsky filmár, reportér a televízny moderátor Mads Brügger, ktorý odhaľuje súčasné problémy spoločnosti a často sa pri tom pohybuje na hrane. V Bratislave uvedie svoj debut Červená kapela (2009), s ktorým vyhral jednu z cien na festivale Sundance.

„Visegrad Film Forum je určené najmä (avšak nie výlučne) mladým filmovým tvorcom, ktorí majú záujem stretávať sa a nájsť si medzinárodných partnerov pre svoje produkcie. Prináša na Slovensko osobnosti európskeho a svetového filmu, ktoré odovzdávajú svoje skúsenosti budúcej generácii našich i zahraničných filmárov. Na Visegrad Film Fore sa so svojou filmovou tvorbou zúčastňuje takmer desiatka partnerských filmových škôl z Chorvátska, Česka, zo Slovinska, z Litvy, Poľska, Maďarska a Rumunska. Bratislavská VŠMU je organizačným partnerom podujatia,“ hovorí PR a media manažér VFF Ondrej Starinský. Všetky školy, ktoré sa na fóre zúčastnia, zároveň premietnu svoje filmy. „Dlhodobým cieľom Visegrad Film Fora je rozvoj kreativity a koprodukčnej spolupráce filmárov nášho regiónu pri jednotlivých filmových projektoch,“ dodáva Starinský.

Osobnosti svetovej kinematografie sa na tomto podujatí zúčastnili aj vlani, keď sa o svoje skúsenosti podelili napríklad Allan Starski, držiteľ Oscara za výpravu k Spielbergovmu filmu Schindlerov zoznam, alebo Christian Berger, dvorný kameraman režiséra Michaela Hanekeho.

Záujemcovia o účasť na tohtoročnom Visegrad Film Fore sa môžu prihlásiť do 7. marca. Cena akreditácie je 30 eur, pre študentov len 20.

Zuzana Sotáková

Obrazy starého sveta ožívajú na Britských ostrovoch

Pictures of the Old World – pod týmto názvom nájdu anglofónni filmoví fanúšikovia DVD so snímkou Dušana Hanáka Obrazy starého sveta. Koncom februára ho uviedlo na trh známe anglické vydavateľstvo Second Run. Ide už o tretí slovenský titul z kolekcie DVD, ktorá vzniká v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). A reakcie zo zahraničia naznačujú, že ide o vydarenú sériu.

„Jedno z najlepších diel dokumentárnej tvorby vôbec.“ Alebo: Obrazy starého sveta sú neuveriteľné. Aký objav!“ To sú reakcie anglických publicistov na film Dušana Hanáka Obrazy starého sveta z roku 1972, ovenčený takmer tridsiatimi domácimi a zahraničnými cenami, ktorý vyšiel 23. februára na DVD vydavateľstva Second Run. Prvá reakcia patrí filmovému historikovi a kritikovi Petrovi Hamesovi, ktorý sa už roky venuje východoeurópskym kinematografiám a je aj autorom knihy Best of Slovak Film 1921 – 1991, vydanej SFÚ, autorom druhého výroku je David Jenkins z prestížneho filmového časopisu Little White Lies, ktorý sa v najnovšom čísle zaoberá Obrazmi starého sveta na väčšom priestore. „Pri pozeraní Obrazov starého sveta schádzajú na um dvaja režiséri – Chris Marker a Pier Paolo Pasolini. Spôsob, akým Pasolini nakrúcal tváre skutočných ľudí s ich údajnými estetickými ,chybami‘, aby sa pýtal, čo považujeme za ,krásu‘, nájdeme aj v tomto filme... Výnimočné,“ píše Jenkins – nedávno pozitívne zhodnotil aj film Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, ktorý už v Second Run vyšiel podobne ako Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra. V najbližšej budúcnosti sa plánuje vydanie filmu Drak sa vracia (1967) v réžii Eduarda Grečnera a dohodnuté sú i ďalšie tituly. „Doteraz sme ešte nemali príležitosť obsiahnuť aj bohatstvo úžasných slovenských filmárov, a tak sme radi, že teraz môžeme predstaviť aj diela vašich výnimočných tvorcov, ako Štefan Uher, Juraj Jakubisko, Dušan Hanák a Eduard Grečner. Vieme, že tieto klenoty slovenského filmu budú pre britských divákov objavným zážitkom,“ vyjadril sa riaditeľ vydavateľstva Second Run Mehelli Modi pred rokom a pol, keď bol projekt spolupráce so SFÚ v počiatočnej fáze.

DVD Pictures of the Old World ponúka sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Hanákov film, inšpirovaný piatimi fotografickými cyklami Martina Martinčeka, vyšiel na DVD v HD kvalite v slovenskom jazyku s anglickými titulkami. „Každé DVD vydané v Second Run má remastrovaný obraz aj zvuk v najlepšej kvalite, má nové anglické titulky a obsahuje precízne vybrané originálne sprievodné materiály,“ pripomenul Modi. Ako bonus nájdu diváci na nosiči krátke Hanákove snímky Prišiel k nám Old Shatterhand (Old Shatterhand Came to Us, 1966) a Omša (Mass, 1967). Súčasťou DVD je aj 16-stranový booklet s novou esejou filmového teoretika Jonathana Owena, ktorý okrem iného píše: „Esteticky a takisto tematicky poníma Hanák tento film ako návrat ku koreňom, vyjadrujúc svoj záujem o poéziu, ktorá je prítomná v samotnom živote. Táto viera v poetické a očarujúce atribúty skutočnosti – čo je základný princíp surrealizmu, ďalšieho odvetvia, s ktorým Hanák sympatizuje – je zároveň zreteľná v obrazovej rovine.“

Zuzana Sotáková