Kino Lumière v marci

Filmy, ktorým čas neškodí

Veľkolepé filmové opusy, dramatické klenoty, klasiky žánru aj legendárne dokumenty. Taký bude marec v Kine Lumière. Ak máte chuť na to najlepšie zo súčasnej kinematografie aj na tituly overené časom, nemali by ste zmeškať 22. ročník MFF Febiofest, ktorý bude v priestoroch Kina Lumière prebiehať od 20. do 26. marca. Nemenej zaujímavá je však aj štandardná dramaturgia najnavštevovanejšieho kamenného kina v hlavnom meste. Legendárny Akira Kurosawa a Shakespearov Kráľ Lear. Netradičné spojenie na vás čaká 6. marca a film Ran patrí k najvýraznejším titulom vo filmografii japonského majstra. Tvrdohlavý vládca Hidetora sa pri príležitosti svojej sedemdesiatky rozhodne rozdeliť svoje panstvo medzi troch synov. Tí sa však rýchlo obrátia proti otcovi. Kurosawa rozpráva Shakespearovu hru svojským spôsobom, veľkolepú výpravu kombinuje s minimalistickým herectvom a so sústredením sa na váhu slov. Ran patrí na veľké plátno. Jeho projekcia je súčasťou cyklu Výročia osobností.

V cykle Hommage sa bude premietať aj film Nevesta hôľ ako pocta nedávno zosnulému Martinovi Ťapákovi. Ôsmeho marca si budete môcť zaspomínať na jedného z najvýraznejších filmárov bývalého Československa, ktorý dokázal predlohu Františka Švantnera posunúť do novej významovej roviny. Strhujúce audiovizuálne spracovanie aj dnes prekvapuje svojou naliehavosťou. Rovnako ako herectvo Milana Kňažka a Júliusa Pántika.

Na nezabudnuteľných výkonoch predstaviteľov hlavných postáv stojí aj titul Kto sa bojí Virginie Woolfovej? režiséra Mika Nicholsa. Sfilmovaná hra Edwarda Albeeho vyvolala v 60. rokoch značný rozruch. Na svedomí ho malo najmä neobvykle sugestívne herectvo Richarda Burtona a Elizabeth Taylorovej. Zásadná dráma dejín kinematografie sa bude v kine premietať 13. marca.

Farba v hlavnej úlohe. Počas projekcií s týmto označením uvedie Kino Lumière okrem iného nezabudnuteľné Tri farby poľského klasika Krzysztofa Kieślowského. Záverečný diel Červená patrí ku klenotom európskej kinematografie. Iréne Jacob a Jean-Louis Trintignant predvádzajú herecký koncert na tej najvyššej úrovni. Nekompromisný scenár a intenzívna hudba Zbigniewa Preisnera ohromujú aj po viac ako dvoch desaťročiach od premiéry snímky. Sila farby a genialita poľského filmára sa v kine budú oslavovať 16. marca. Posledný tip mesiaca vychádza symbolicky na 31. marca. Miloš Forman a Jack Nicholson – dve mená, ktoré nevyhnutne smerujú ku kultovému Preletu nad kukučím hniezdom. K filmu, ktorý ani po štyridsiatich rokoch nestratil nič zo svojej jedinečnosti.

odporúča filmový publicista Róbert Pospiš
FOTO: archív SFÚ