Filmotéka v Kine doma pripomenie Jakubiska aj Pántika 

Zatvorenie kín neznamenalo len presúvanie premiér. O azyl prišli aj diváci, ktorí kino vyhľadávali ako možnosť návratu k filmovej klasike alebo ako šancu spoznať krátke filmy z archívu. V bratislavskom Kine Lumière bol tento typ programu každodenne v ponuke Filmotéky Slovenského filmového ústavu. Filmotéka chce zostať v kontakte s divákmi a v novom roku pripravila pravidelné online projekcie vo virtuálnej kinosále Kino doma. Počas januára budú prístupné bez vstupného. 

„Kurátorom Filmotéky išlo v prvom rade o to, aby sa na dlhé obdobie lockdownu nepretrhol kontakt medzi kinom a skupinou divákov Filmotéky, ktorá je pre nás vzácna a špecifická. Nechceli sme, aby mali pocit, že sa na nich zabudlo,“ hovorí pre Film.sk kurátorka Filmotéky Nina Nováková. Virtuálnym projekciám Filmotéky budú v Kine doma patriť pondelky. Už 3. januára uvedie Kino doma Nočných jazdcov (1981) v réžii Martina Hollého. Do pohraničného easternu z obdobia po prvej svetovej vojne obsadil ako rovnocenných súperov Michala Dočolomanského a Radoslava Brzobohatého. Spolu s Kristovými rokmi (1967), debutom Juraja Jakubiska, ktorý patril k dôležitým impulzom v slovenskom filme konca 60. rokov, zastupujú snímky v online výbere jednu z línií cyklu k storočnici slovenského filmu. „Po otvorení kamenných kín tak môže cyklus a jeho režisérska línia plynule pokračovať ďalšími reprezentantmi,“ vysvetľuje Nováková.  

„Kľúčom k výberu bola aj snaha pripomenúť si okrúhle výročia osobností. Ešte v decembri bolo 75. výročie narodenia dokumentaristu Jána Piroha, v polovici januára uplynie 100 rokov od narodenia hereckej legendy Júliusa Pántika,“ vysvetľuje kurátorka Filmotéky. Júliusa Pántika uvidia diváci v pondelok 10. januára v Očovskom pastorále (r. J. Zachar, 1973). Jeho spoluhráčmi v hereckom koncerte v postave čestného, ale svojhlavého baču (o jeho americkej obdobe v jednom z filmov Woodyho Allena uvažuje Eva Filová v knihe Eros, sexus, gender v slovenskom filme) sú Jozef Kroner, Andrej Mojžiš či Ivan Palúch. Režiséra Jána Piroha pripomenie jeho celovečerný dokument Kangchenjunga (1981), ktorý zaznamenáva expedíciu na tretiu najvyššiu horu sveta. 

Projekcie, ktoré možno sledovať online na www.kino-doma.sk, budú spojené s lektorskými úvodmi. Nočných jazdcov uvedie Rastislav Steranka, Kristove roky Peter Michalovič, Kangchenjunga (1981), sa bude premietať s úvodom Martina Ciela a Očovské pastorále uvedie Renáta Lokšová. 

Podľa Niny Novákovej išlo pri výbere filmov aj o to, aby vznikla pestrá zostava. „Zastúpenie majú nielen dlhometrážne hrané a dokumentárne filmy, ale aj pásmo krátkometrážnej tvorby, ktoré, dúfame, je prvým z radu ďalších pripravovaných,“ dodáva. Pásmo krátkych filmov sa zameria na východné Slovensko a ponúkne filmy Batromijov dom (1984, r. F. Fenič), Zakliata dolina (1966, r. Š. Kamenický), Mašinka (1967, r. K Skřipský), Rozhovor (1963, r. O. Krivánek) a Poznačení tmou (1959, r. Š. Uher). Pásmo je v online programe Filmotéky 31. januára.

mak 
foto: archív SFÚ/Vl. Vavrek