Jánošík
(Slovenský filmový ústav)

Po publikácii Jánošík a 100 rokov slovenskej filmovej kultúry vydal Slovenský filmový ústav k storočnici slovenského filmu i DVD s filmom Jánošík Jaroslava Siakeľa z roku 1921, od ktorého sa výročie odvíja. Postava zbojníka Juraja Jánošíka patrí k slovenským národným legendám. Svedčí o tom aj jeho umiestnenie na desiatej priečke v ankete Najväčší Slovák z roku 2019. A tak nečudo, že sa stal aj hrdinom prvého slovenského hraného dlhometrážneho filmu s českým hercom Theodorom Pištěkom st. v hlavnej úlohe. Tvorcovia filmu sa inšpirovali románom Gustava Maršalla-Petrovského Jánošík, kapitán horských chlapcov: jeho búrlivý život a desná smrť (1894) a divadelnou hrou Jiřího Mahena Janošík (1910). Toto DVD prináša ozvučenú 68-minútovú rekonštruovanú verziu Jánošíka, ktorú v roku 1975 dramaturgicky a režijne pripravil Ivan Rumanovský v Československej televízii Bratislava. DVD obsahuje i slovenské titulky pre nepočujúcich a anglické titulky a ako bonus 14-minútový dokument Miroslava Cimermana Jaroslav Siakeľ na Slovenskuz roku 1982.

 

Králi videa
(Magic Box Slovakia)

Slovensko-český celovečerný dokument Králi videa režiséra Lukáša Bulavu podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov rôznych žánrov od polovice 80. rokov na území Československa a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V časoch, keď mnoho filmov západnej produkcie nebolo u nás v oficiálnej distribúcii, jestvovali skupiny ľudí, ktorí dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi záujemcov nahrávky týchto filmov na kazetách VHS. Boli to časy, keď vládol rýchlodabing, filmy sa kupovali na nelegálnych burzách, a keďže videoprehrávače boli ešte drahé, usporadúvali sa domáce videoprojekcie. O fenoméne, ktorý je pre niekoho nostalgickou spomienkou na mladosť a pre mladých niečím, o čom v živote nepočuli, rozprávajú vtedajší piráti, dabéri i distribútori. 

Film na DVD dopĺňa 49-minútová Karvinská verze s rozhovormi s dabérmi, ukážkami ich dabingu a hranými rekonštrukciami toho, ako to celé prebiehalo – od dabingu cez sledovanie filmov v domácnostiach až po raziu na burze. Bonusové DVD obsahuje rozhovory s Ondřejom Neffom, Danou Hábovou, Romanom Holým, Ondřejom Hejmom a ďalšími. Situáciu na Slovensku, ktorá vo filme chýba, opisuje v rozhovore Juraj Malíček.

 

Muž so zajačími ušami
(Magic Box Slovakia)

Deviaty celovečerný hraný film Martina Šulíka začal svoju púť filmovým svetom v roku 2020 na áčkovom MFF Varšava, odkiaľ si priniesol cenu za najlepšiu réžiu a cenu ekumenickej poroty. Následne mal prísť do slovenských kín, ale jeho premiéra sa pre protipandemické opatrenia presunula až na júl 2021. Za umelecky podmanivo stvárnený tragikomický príbeh krízy starnúceho spisovateľa získal film Igrica za hranú tvorbu pre kiná. Do hlavnej úlohy muža, ktorému niekoľko udalostí prevráti jeho svet hore nohami, obsadil Šulík výborného českého divadelného a filmového herca i režiséra Miroslava Krobota, ktorý má doma, mimochodom, dve slovenské národné filmové ceny Slnko v sieti za herecké výkony vo filmoch Dom (2011) a Ďakujem, dobre (2013). V štruktúre filmu, ktorý hovorí o starnutí, o pamäti, ale i o tom, že strácame schopnosť empatie, ako aj o postavení a úlohe umelca, sa prelína reálny život hlavného hrdinu a fantazijná poviedka, ktorú napísal. Vo filme ďalej uvidíte Oldřicha Kaisera, Táňu Pauhofovú, Alexandru Borbély, Zuzanu Mauréry či Zuzanu Kronerovú. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD2.0 a DD5.1, so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich a slabozrakých a s českými a slovenskými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonus je na DVD len trailer.

 

Na krásnom modrom Dunaji
(Slovenský filmový ústav)

Celovečerný hraný debut Štefana Semjana Na krásnom modrom Dunaji vznikol v roku 1994 podľa scenára, ktorý sa v súťaži Hartley-Merrill Prize, usporiadanej nadáciou Sundance Institute, dostal ako zástupca Československa až do finále. Niektorí diváci film označujú ako kultový (ešte v roku 2010 mu patrila 9. priečka v Top 10 návštevnosti domácich filmov v ére samostatnosti), iní v ňom zasa vidia úlet, ktorý by už neskôr asi vzniknúť nemohol. Táto crazy komédia o troch bohémskych kamarátoch a krádeži slávneho obrazu Andyho Warhola sa dnes javí najmä ako oslava priateľstva – trojicu stvárnili Juraj Johanides, Maroš Kramár a Vladimír Hajdu – a nostalgická historická exkurzia po bratislavských uliciach, putikách i nóbl reštauráciách, pasážach, obchodoch a mostoch v polovici 90. rokov minulého storočia.

Digitálne reštaurovaný film vychádza s anglickými titulkami a s audiokomentárom pre nevidiacich a zrakovo postihnutých. Bonusom je 59-minútový Film o filme Na krásnom modrom Dunaji (2021). Na nakrúcanie v ňom spomínajú režisér Štefan Semjan, spoluscenárista Maroš Hečko, producent Milan Stráňava, protagonisti Juraj Johanides, Ady Hajdu a Maroš Kramár, kameraman Martin Štrba, strihač Peter Kordač a ďalší.

mu