Koniec týždňa venovaný umeniu

Kino Lumière už otvorilo svoje brány, ale prostredníctvom virtuálnej kinosály Kino doma pokračuje aj v online projekciách, ktoré v nedeľu patria filmom o umení a umelcoch. V januári takto uvádza snímky Architekt drsnej poetiky Ladislava Kaboša o známom brazílskom architektovi a rodákovi zo Slovenska Hansovi Broosovi. V programe sú aj talianske dokumenty Palladio (r. Giacomo Gatti) a Bernini (r. Francesco Invernizzi) a film Ľubomíra Štecka Štvorec v kruhu alebo Život medzi únikmi a snami o slovenskom výtvarníkovi Vladimírovi Ossifovi..

Príbehy umenia
9., 16., 23., 30. január o 20.20 h.
virtuálna kinosála Kino doma

www.kino-doma.sk


Severské filmy, ktoré vás zahrejú

V poradí ôsmy ročník prehliadky severských filmov Scandi ponúkne výber zo súčasných škandinávskych filmov, viaceré v premiére. Historická dráma Margrete – kráľovná severu (r. Charlotte Sieling) zavedie divákov do obdobia vlády významnej panovníčky, ktorá sa snažila o zjednotenie severských krajín. Od krízy stredného veku sa odvíja dánska komédia Divoch (r. Thomas Daneskov), v ktorej ju hrdina rieši útekom do divočiny. Scandi uvedie aj film Utiecť (r. Jonas Poher Rasmussen), ktorý získal tri Európske filmové ceny a zvíťazil ako v kategórii európsky dokument roka, tak i v kategórii animovaných filmov. Snímka vychádza zo skutočného príbehu utečenca z Afganistanu. Animované prvky má aj nórsky film Ninjababy (r. Yngvild Sve Flikke), ktorý sa stal Európskou komédiou roka. Jej protagonistku zaskočí nečakané tehotenstvo. V programe prehliadky je aj nórska hororová komédia Projekt Z alebo Ako sa točí zombie film (r. Henrik Martin Dahlsbakken) a dánska životopisná dráma Dohoda (r. Bille August) o stretnutí autorky autobiografického a po jej smrti tiež sfilmovaného románu Spomienky na Afriku, spisovateľky Karen Blixen s mladým básnikom. Fínsku umelkyňu Tove Jansson predstaví film Tove (r. Zaida Bergroth) a  dokument Najkrajší chlapec na svete (r. Kristina Lindström, Kristian Petri) sa venuje osudu Björna Andrésena, ktorý vo Viscontiho Smrti v Benátkach stvárnil mladého Tadzia. 

Scandi 2022
24. – 30. januára
slovenské kiná / Edisonline
www.scandi.filmeurope.eu / www.edisonline.sk


To najlepšie z DAFilms aj Pavol Sýkora

Portál DAFilms opäť ponúkne špeciál zostavený z najúspešnejších filmov minulého roka. „Priniesli sme niekoľko exkluzívnych predpremiér a online premiér, ako aj retrospektívy Dušana Hanáka, Františka Vláčila, Roberta Minerviniho a ďalších. Detskí diváci si obľúbil Maškrtné medvedie príbehy, Minnu a továreň na sny a krátky film Cez palubu!,“ približujú kurátori. V spolupráci so Slovenským filmovým ústavom ponúknu v januári aj filmy dokumentaristu a dramaturga Pavla Sýkoru, ktorý popri dôslednom výbere tém kládol dôraz na vzťahy s predstaviteľmi svojich filmov: chcel ich dokonale spoznať, preto neraz spolupracoval so psychológom. Pohľad do života rodiny bez rodičov, v ktorej deti vychováva starý otec, prinesie dokument Vlado, Marienka, Jojo, starý otec (1966). Film Spoveď (1968) zavedie divákov za múry ženskej väznice. Za mladou učiteľkou na lazy sa filmári vybrali v dokumente ABCD (1969) a hrdinom Malého gazdu (1969) je dedinský paholok. Výber uzatvára satirická dokumentárna koláž Pohľadnice (1966), ktorú Sýkora režíroval spolu so svojím dvorným kameramanom Mikulášom Fodorom.

Best of DAFilms.sk 2021
od 1. januára

Profil: Pavol Sýkora
od 17. januára
DAFilms.sk
www.dafilms.sk

pripravila Jaroslava Jelchová

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.
PODUJATIA SA USKUTOČNIA PODĽA AKTUÁLNYCH POKYNOV, KTORÉ SA MÔŽU MENIŤ V ZÁVISLOSTI OD EPIDEMICKEJ SITUÁCIE.