Creative Europe Desk Slovensko informuje

V septembri bude mať uzávierky niekoľko výziev programu Kreatívna Európa, podprogramu MEDIA, predovšetkým tri výzvy bloku Obsah:

Vývoj koprodukčných európskych projektov, European Co-development, CREA-MEDIA-2022-CODEV (uzávierka 8. septembra). Podpora vývoja projektov, na ktorých sa zúčastňujú minimálne dve partnerské produkčné spoločnosti z dvoch rôznych členských štátov MEDIA. 

Vývoj minibalíkov európskych projektov. European Mini-Slate development, CREA-MEDIA-2022-DEVMINISLATE (uzávierka 8. septembra). Podpora vývoja balíkov projektov produkčných spoločností výlučne z krajín s nízkou audiovizuálnou kapacitou. 

TV a online projekty, TV and online content, CREA-MEDIA-2022-TVONLINE( 20. septembra). Podpora produkcie audiovizuálnych diel, primárne určených pre TV alebo online platformy, s účasťou minimálne 2 TV vysielateľov alebo online platforiem z dvoch rôznych štátov MEDIA.

A tri výzvy Medzisektorovej oblasti:

Journalism Partnership, CREA-CROSS-2022-JOURPART (7. septembra). Žiadateľom je konzorcium najmenej 3 partnerských spoločností pôsobiacich v oblasti médií s projektmi obchodnej transformácie (nové modely manažmentu, práce s publikom, marketingu, výmeny obsahu medzi médiami, originálneho spravodajstva, výroby a formátov).

Innovation Lab, CREA-CROSS-2022-INNOVLAB (7. septembra). Žiadateľom je konzorcium najmenej 3 partnerov z 3 rôznych krajín, prípustné sú projekty vývoja a testovania inovatívnych nástrojov, modelov a riešení aplikovateľných v kultúrnom sektore v cirkulárnej ekonomike. 

Monitoring and Defending Media Freedom and Pluralism (20. septembra), CREA-CROSS-2022-MFP. Oprávneným žiadateľom je konzorcium minimálne 2 európskych spoločností pôsobiacich v oblasti tlačového a mediálneho poradenstva a poskytovania praktickej pomoci a ochrany ohrozeným novinárom.

Viac informácií k výzvam, podmienkam a možnostiam podpory nájdete na našej stránke www.cedslovakia.eu alebo priamo na portáli Funding and tender opportunities (FTOP). 

vs

Zlatý leopard pre Svetlonoc

Prestížny švajčiarsky Filmový festival Locarno (3. – 13. 8.) uviedol historicky po prvýkrát vo svetovej premiére až štyri slovenské filmy. Svetlonoc Terezy Nvotovej získala Zlatého leoparda v sekcii Filmári súčasnosti. „Pred premiérou som mala obavy, či diváci v zahraničí film pochopia, predsa len sa odohráva v malej dedinke v slovenských horách. Reakcie publika však boli veľmi silné, film ich zasiahol a veľa ľudí mi ešte doteraz píše, ako im zostal v hlave,“ povedala režisérka Tereza Nvotová. Popri Svetlonoci uviedol festival dva krátke filmy so slovenskou účasťou aj v sekcii Leopardy zajtrajška – v medzinárodnej súťaži film Peniaze a šťastie režisérskeho dua Ana Nedeljković a Nikola Majdak, ml. a v súťaži krátkych autorských filmov Asterión Francesca Montagnera. V nezávislej sekcii Týždeň kritikov, ktorú založila Švajčiarska asociácia filmových novinárov v spolupráci s festivalom, uviedli film Návštevníci Veroniky Liškovej a v programe pre detského diváka Locarno Kids: Screenings sa mimo premiérových uvedení premietal film Ako som sa naučila lietať (r. Radivoje Andrić), ktorý si z festivalu BUFF Malmö odniesol cenu ECFA za najlepší európsky film.

bn

Michal Blaško v súťaži v Benátkach aj vo výbere Toronta

Na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach, ktorý sa uskutoční od 31. augusta do 10. septembra, sa v súťažnej sekcii Orrizonti predstaví slovenský film Obeť, dlhometrážny debut režiséra Michala Blaška, ktorý v roku 2017 so svojim krátkym filmom Atlantída, 2003 súťažil v sekcii Cinéfondation na festivale v Cannes. Obeť bude mať severoamerickú premiéru v rámci 47. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Toronte v sekcii Contemporary World Cinema a 15. septembra príde do slovenských kín. V Benátkach sa predstaví aj minoritná slovenská koprodukcia – hraný film Běžná selhání režsérky Cristiny Grosan, ktorý bude súťažiť v rámci nezávislej sekcie Giornate degli Autori. Ďalšia slovenská minoritná koprodukcia, film Il Boemo režiséra Petra Václava bude uvedená na festivale v San Sebastiáne.

bn

Cineama 2022

Súťaž a prehliadka amatérskeho filmu Cineama 2022, ktorá tento rok oslavuje 30. jubileum, sa uskutoční 16. až 18. septembra v Bardejovských Kúpeľoch. Na tomto ročníku bude mať premiéru program Osmičkári – retrospektíva novo digitalizovaných autorských filmov z histórie amatérskych filmových súťaží, ktorá reprezentuje pozoruhodné diela a osobnosti tohto hnutia a významné filmárske kluby. Na podujatí sa zároveň uskutoční inšpiračné a networkingové stretnutie ľudí pôsobiacich v oblasti filmovej výchovy. Súčasťou sprievodného programu budú diskusie, nesúťažné projekcie, tvorivé dielne venované tematicky práci s 8 mm a 16 mm filmovou surovinou. Cineame bude v Bardejove predchádzať (14. – 16. 9.) tretí zo série workshopov My Street Films SK, venovaný strihovej dramaturgii dokumentárnych projektov účastníkov.

bn

Festival pre deti a mládež Cinedu rozširuje svoj program

„Jediný festival pre deti a mládež na Slovensku prinesie do Nového Mesta nad Váhom v slovenskej premiére  viaceré zahraničné snímky,“ sľubujú organizátori festivalu Cinedu. Jeho štvrtý ročník sa uskutoční od 19. do 30. septembra  v kine Považan v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom. „Sme veľmi radi, že si Cinedu  jediný festival hraných filmov pre deti a mládež na Slovensku, zachoval svoju kontinuitu a sme hrdí na to, že v septembri sa bude konať už jeho 4.ročník. Cinedu bol v roku 2021 prijatý za člena Európskej asociácie filmov pre deti ECFA, čím sa Slovensko pridalo k vyspelým európskym krajinám, ktoré venujú pozornosť filmovej gramotnosti mladého diváka a podporujú výchovu a kultúrny rast budúcich návštevníkov kín. Vďaka podporovateľom môžeme pre našich malých a mladých divákov doviezť kvalitné filmy, ktoré v klasickej kinodistribúcii absentujú a ktoré obsahujú príbehy obyčajných detí – rovesníkov ako oni a v ktorých tiež hrajú deti, podobné im, preto sa s nimi môžu ľahšie identifikovať,“ povedala riaditeľka a zakladateľka festivalu Cinedu Ľudmila Cviková. Tento rok organizátori predĺžili trvanie festivalu z jedného na dva týždne a program rozdelili na dve hlavné kategórie. Cinedu Kids predstaví filmy pre vekovú kategóriu od 6 do 12 rokov. Cinedu Teens je zase program určený pre tínedžerov a mladých dospelých, teda pre divákov od 13 do 18 rokov. „Víkend tradične zostáva otvorený verejnosti a je určený celým rodinám, okrem filmov ponúkne aj sprievodný program,“dodávajú organizátori. K herečke Zuzane Kronerovej, prvej ambasádorke Cinedu, sa tento rok ďalším podporovateľom tohto projektu a jeho ambasádorom stal herec a hudobník Dano Heriban. Väčšina filmov je na festivale uvedená v exkluzívnej slovenskej premiére.  Podrobnejšie informácie o filmoch a tohtoročnom programe nájdete na stránke www.cinedu.sk

red

LFŠ Uherské Hradiště

Od 29. júla do 4. augusta sa v Uherskom Hradišti už tradične uskutočnila Letná filmová škola, na ktorej mala zastúpenie aj slovenská kinematografia. Filmový program bol rozdelený do troch hlavných blokov: História, Súčasnosť, Česko/Slovensko. Program LFŠ otvorila koprodukčná snímka režisérky Olgy Sommerovej Michael Kocáb  rocker versus politik. V sekcii Novinky Česko/Slovensko boli uvedené snímky Cenzorka (r. P. Kerekes), Správa o záchrane mŕtveho (r. V. Kadrnka) a Slovo (r. B. Parkanová). Film Varuj...! Martina Friča bol uvedený v sekcii Kto, keď nie... Frič. LFŠ premietala aj slovenskú študentskú tvorbu – publikum mohlo vidieť Chlieb náš každodenný režisérky Alice Bednárikovej, nedávno uvedený v súťaži La Cinef na festivale v Cannes, Ospalky režisérky Kateřiny Hroníkovej či film Nech žije smrť Roba Mihályho, ktorý bol spolu so scenáristkou Dianou Dzurillovou (Chlieb náš každodenný) osobne prítomný na projekcii. V Letnom kine si publikum mohlo pozrieť slovenské koprodukcie Známi neznámi (r. Z. Marianková), Tieňohra (r. P. Bebjak) a Láska hory prenáša (r. J. Machala). 

bn

MFI Script 2 Film Workshops aj so slovenskými filmami

Do programu Stredomorského filmového inštitútu MFI Script 2 Film Workshops vybrali slovenské projekty Mína Terezy Dodokovej, Martina Hnáta a producenta Tomáša Giča a Whatever, LOL Gabriely Gažovej. Prvé stretnutie sa uskutočnilo na gréckom ostrove Nisyros (24. 6. – 7. 7.). Ďalšie je plánované v októbri na ostrove Rodos a do januára 2023 by sa mali uskutočniť aj online stretnutia. Pripravovaný film Otec Terezy Nvotovej sa dostal medzi 15 vybraných projektov, ktoré sa uchádzajú o cenu Coprocity Development. Ocenenie udeľuje online platforma Coprocity, ktorá je partnerom trinástich koprodukčných trhov. Víťaza oznámia 20. 9. Slovenské projekty Jakubov pokladspoločnosti TRIGON PRODUCTION a Miškov svet spoločnosti WHAT IF Films vybrali do 6. ročníka medzinárodného koprodukčného fóra Kids Kino Industry, ktoré je zamerané na filmy a seriály pre deti a mládež. Tak ako minulý rok sa uskutoční v hybridnom formáte. Prvé tri dni (27. – 29. 9.) sa budú konať vo Varšave aj online a posledný deň (30. 9.) bude len online.

jj

Docu Talents a Emerging Producer Tereza Tokárová

MFDF Ji.hlava predstavil deväť dokumentov zo strednej a východnej Európy, ktoré sa dostali do finálneho výberu Docu Talents from the East 2022 na CineLink Industry Days filmového festivalu v Sarajeve (12. – 19. 8.). Do výberu sa dostal aj film Hranice vernosti Diany Fabiánovej, ktorý vzniká v slovensko-českej koprodukcii. Producentkou je Silvia Panáková (spoločnosť Dayhey). Slovenským koproducentom ďalšej vybranej snímky Ďaleko od Mikulova Marie Dvořákovej je spoločnosť PubRes. Cenu Docu Talent Award získal ukrajinský projekt režisérky Lesie Diak Dad’s Lullaby. Rumunský projekt Between Revolutions režiséra Vlada Petriho získal Cenu DAFilms.com. Na CineLink Industry Days zverejnili aj mená producentov, ktorí sa zúčastnia na programe Emerging Producers 2023. Sedemnásť európskych talentov doplní producentka z Kataru, ktorý je hosťujúcou krajinou aktuálneho ročníka. Slovenskouúčastníčkou programu bude Tereza Tokárová. Program je zameraný na propagáciu, vzdelávanie a podporu talentovaných producentov dokumentárnych filmov a pozostáva z dvoch workshopov – v októbri v Jihlave a vo februári 2023 v Berlíne.

jj