Jaroslava Havettová. Výber z tvorby
(Slovenský filmový ústav)

Na 15. ročníku Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča v Žiline predstavil Slovenský filmový ústav najnovšie DVD zo svojej produkcie. Jaroslava Havettová. Výber z tvorby je prierezom tvorbou ženy, ktorú Rudolf Urc označil za prvú dámu slovenského animovaného filmu. Obsahuje digitálne reštaurované diela z dvoch desaťročí jej pôsobenia na Slovensku – od raných autorských začiatkov až po mimoriadne plodné obdobie 80. rokov. Vo výbere sú tak zastúpené ukážky rôznych animátorských techník a postupov, ktoré zjednocuje osobitý výtvarný rukopis; za ich tematickou pestrosťou sa vždy ukrýva pozoruhodné myšlienkové posolstvo.

Na DVD je osem krátkych filmov z rokov 1969 až 1988: od Piesne (1969) – asociácie k duetu Waldemara Matušku a Heleny Vodráčkovej To se nikdo nedoví inšpirovanej Žltou ponorkou cez filmy Socha (1969), Kým sa ucho neodbije(1971), Kontakty (1980), Posledný kameň (1982), Pomóóóc! (1985), Prečo máme radi sliepky (1986) až po Údel (1988), ocenený Strieborným medveďom v súťaži krátkych filmov na Berlinale 1989.

Filmy sú na DVD s obrazom vo formáte 4 : 3, so zvukom mono 2.0, slovenskými a anglickými titulkami, slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s audiokomentárom pre nevidiacich. Ako bonusy sú na DVD texty o Jaroslave Havettovej a fotografie od Mira Nôtu.


Cesta do nemožna
(MEDIA Film)

Slovensko-český koprodukčný film o politikovi, astronómovi, vojenskom pilotovi, spoluzakladateľovi Československa Milanovi Rastislavovi Štefánikovi vznikol k stému výročiu jeho úmrtia. Slovenský animátor a režisér Noro Držiak (1974) zaujal už spoluprácou na produkcii filmu Alois Nebel (2011). Názov jeho dlhometrážneho režijného debutu je totožný s názvom filmu Georgea Mélièsa z roku 1904 (Le voyage à travers lʼimpossible). No nie je to jediný odkaz na tohto legendárneho tvorcu. Tento prvý celovečerný slovenský trikový film rozpráva o skutočných udalostiach a Štefánikových dobrodružstvách prostredníctvom kombinácie hraného filmu s invenčne štylizovanými animovanými pasážami, pôsobivými dekoráciami a odkazmi na Mélièsa. Rozprávačom je fiktívna postava Štefánikovho priateľa a obdivovateľa, filmára Otakara Kubánka.

Rozdiel medzi pôvodnou a touto verziou, ktorá vychádza na DVD, nie je v minutáži, tá zostala 90 minút, či pridaných scénach; nová verzia sa líši „len“ zdokonalenými trikmi a má nový copyright 2019-2022.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, s DD5.1 a DD2.0 stereo zvukom a s voliteľnými českými, anglickými a francúzskymi titulkami. Ako bonusy nájdete Making of a hudobný videoklip s ukážkami z filmu a hudbou Vladimíra Martinku. 

an