Tento rok sa z pohľadu premiérovaných slovenských filmov zatiaľ nevyvíja zle. Zle v zmysle jednotvárnosti. Do kín sa dostal hraný film Ostrým nožom, celovečerný režijný debut Teodora Kuhna, ktorý mal guráž skombinovať rozprávanie o ťažkom osobnom prežívaní tragédie s tým, ako bolesť pozostalých prehlbujú skraty v štátnych mechanizmoch spravodlivosti. V aktuálnom čísle Film.sk túto snímku recenzujeme, podobne ako minoritnú koprodukciu Na streche (r. J. Mádl). A píšeme aj o novinkách, ktoré im budú robiť v kinách spoločnosť. Vrátane filmu, ktorý odvážne otvára obchádzanú a kontroverznú tému eutanázie, respektíve smrti ako jednej zo zásadných otázok života. Ide o dokument Dobrá smrť v réžii Tomáša Krupu. Okrem neho sú tu ešte dve novinky: na jednej strane film Punk je hned! (r. J. Šlauka) zo sociálnej periférie, drsného prostredia narkomanov s nehercami, na strane druhej Sklenená izba (r. J. Ševčík), veľký film s ambicióznym medzinárodným obsadením o obyvateľoch vily Tugendhat, vzťahových peripetiách a dejinných kľučkách, nakrútený na motívy knihy Simona Mawera. S producentom druhej snímky Rudolfom Biermannom prinášame v čísle rozhovor. 

Rozhovorov je tu však tentoraz viac. Vo februári sa konalo Berlinale a okrem toho, že v rubrike Ohlasy ponúkame postrehy k jeho programu, položili sme zároveň niekoľko otázok Martinovi Smatanovi, tvorcovi krátkeho animovaného filmu Šarkan, ktorý sa na festivale premietal v sekcii Generation Kplus. Do tretice nájdete v časopise rozhovor s jubilujúcim kameramanom Jozefom Ortom-Šnepom, ktorý v časoch Československa spolupracoval s režisérmi ako Karel Vachek, Jaroslav Papoušek, Jaromil Jireš i Dušan Hanák, po emigrácii zase s Agnieszkou Holland či Philipom Kaufmanom.

Čo sa týka aktuálneho Film.sk a festivalov, ani tam sa to nekončí pri Berlinale. Reflektujeme i MFF Rotterdam, dokonca dvomi spôsobmi, a renomovaný festival krátkych filmov Clermont-Ferrand. Netreba však iba čítať o uplynulom a nezažitom. V marci sa aj na Slovensku konajú akcie, ktoré vás prepoja so svetom. Febiofest, Visegrad Film Forum poskytnú možnosť vidieť nevšedné filmy a stretnúť podnetné osobnosti. Budú to ďalšie dobré príležitosti vybočiť z jednotvárnosti. 

Daniel Bernát