V čase dokončovania februárového Film.sk sa rozniesla správa o úspešnom štarte mysteriózneho trileru Trhlina v kinách. Úspešnom v tom zmysle, že novinka režiséra Petra Bebjaka sa vyšvihla na čelo historického rebríčka návštevnosti slovenských filmov za otvárací víkend – pozrelo si ju viac ako 83 000 divákov. Keď tento text čítate, je už situácia s jej návštevnosťou úplne iná, ale už teraz (pri písaní tohto úvodníka) sa dá konštatovať, že Trhlina pritiahla do kín za premiérový víkend viac divákov, než ich mal najúspešnejší slovenský film roku 2018 celkovo. Možno sa Trhline napokon podarí prekonať aj celkovú návštevnosť všetkých nových domácich snímok, ktoré vlani vstúpili do kín. Situácia totiž z pohľadu diváckych výsledkov nebola minulý rok veľmi oslnivá, no v podstate sa nevymyká zo štandardu, to len rok 2017 prekonal v tomto smere nielen bežné hranice, ale aj odvážne predstavy. Viac prezrádza rubrika Aktuálne.

Bebjakovu Trhlinu v aktuálnom čísle recenzujeme a týka sa to aj minoritných slovenských koprodukcií Všetko bude (r. O. Omerzu) a Hovory s TGM (r. J. Červenka). Tieto filmy sa už premietajú, no vo februári sa do kín chystajú ďalšie domáce novinky. Okrem minority Na streche (r. J. Mádl) to bude aj celovečerný debut režiséra Teodora Kuhna Ostrým nožom, ktorý vzbudzuje zvedavosť vzhľadom na to, že tvorcovia avizujú snahu „komentovať“ súčasný stav spravodlivosti a jej vymožiteľnosti na Slovensku a reagujú tak aj na prípad vraždy Daniela Tupého. O filmovej dráme Ostrým nožom (a nielen o nej) rozpráva aj hudobný skladateľ Michal Novinski v rozhovore, ktorý nájdete na stranách 14 – 18.

Bebjaka spomíname aj v rubrike Téma, nie však v súvislosti s Trhlinou, ale s jeho Čiarou z roku 2017. To preto, lebo vznikla v koprodukcii s Ukrajinou a my sa v Téme čísla venujeme slovenským filmom, na ktorých tunajší producenti spolupracovali aj s inými krajinami ako s Českom, ktoré býva bežným partnerom. 

Mimochodom, Čiara bola divácky veľmi úspešná. No existujú ľudia, u ktorých správy o plných kinách vyvolajú skôr obavy z ich návštevy. Aj o tom sa môžete v čísle dočítať. Želáme vám, aby ste mali v kine šťastie na filmy aj na kultivované publikum. 

Daniel Bernát