► Dokument Pavla Barabáša Stopy na hrebeni získal Cenu divákov na 10. ročníku festivalu Stretnutie s horským filmom, ktorý sa konal od 3. do 7. septembra v Zakopanom v Poľsku.

► Stredometrážny dokumentárny film režiséra Samuela Jaška Čierna a biela bol minulý mesiac nominovaný na cenu Prix Europa na rovnomennom festivale, ktorý je európskou súťažou televíznej a rozhlasovej tvorby a projektov nových médií. Festival, na ktorom sa rozhodne o víťazoch, sa bude konať v Berlíne od 18. do 24. októbra.

► Dňa 11. septembra sa v pražskom kine Ponrepo uskutočnila prezentácia publikácie Rozprava o westerne, ktorú vydal Slovenský filmový ústav v spolupráci s Vysokou školou múzických umení, a zároveň súboru grafických listov, ktoré tvoria ilustrácie knihy. Ich autorom je Jozef „Danglár“ Gertli, knihu napísali Peter Michalovič a Vlastimil Zuska. Oba produkty sú dostupné v predajni SFÚ Klapka.sk

► Česko-slovenský film Fair Play režisérky Andrey Sedláčkovej sa v septembri dostal do užšieho výberu 50 snímok, z ktorých sa budú vyberať nominácie na Európsku filmovú cenu. Titul Fair Play, v ktorom stvárňuje hlavnú úlohu slovenská herečka maďarského pôvodu Judit Bárdos, sa zároveň stal českým nominantom na Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

► Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) zverejnila 19. septembra správu o slovenskom kandidátovi na cenu americkej Akadémie filmového umenia a vedy – Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Členovia SFTA vyberali spomedzi štrnástich slovenských snímok, pričom najviac hlasov získal film Miloslava Luthera Krok do tmy.

► Vo veku 80 rokov zomrel 20. septembra filmový publicista Július Dzurek, ktorý sa zameriaval predovšetkým na anglo-americkú tvorbu a patril do autorského tímu Encyklopédie filmu (Obzor, Bratislava 1993). O jeho práci vypovedá aj stránka www.hviezdyfilmu.sk, kde sa nachádza množstvo hesiel venovaných režisérskym a hereckým osobnostiam.

zs