Theo Anthony a Lynne Sachs v Kine inak
Tvorbu amerického filmára Thea Anthonyho zaradili do júnového programu Kina inak. Jeho nová dokumentárna esej All Light, Everywhere (2021) mapuje vzťah medzi fotografovaním a násilím. Provokatívny debut Rat Film (2016) skúma zase históriu mesta Baltimore prostredníctvom potkanov a ľudí, ktorí žijú po ich boku. Americkú filmárku a poetku Lynne Sachs predstaví Kino inak prostredníctvom jej celovečerného dokumentom About a Father Who (2020), ktorý zachytáva obdobie rokov 1984 až 2019. Filmárka nakrúcala svojho otca na 8 a 16 mm film, videokazety a digitálne záznamy s cieľom pochopiť „pavučinu“, ktorá spája rodinných príslušníkov. Premietnu aj kurátorský výber jej krátkych filmov.
Kino inak – Dozerať a trestať: Dokumentárne eseje Thea Anthonyho / Minizoom Lynne Sachs
1., 8., 15., 22. jún        20.00
(Bratislava – A4 – priestor súčasnej kultúry)
www.a4.sk


Filmotéka pripomenie storočnicu Alberta Marenčina
Filmotéka Kina Lumière si v júni pripomenie 100. výročie narodenia dramaturga, scenáristu, spisovateľa, prekladateľa, surrealistu a výtvarníka Alberta Marenčina (26. 7. 1922 – 9. 3. 2019), ktorý bol jednou z najvýraznejších osobností slovenskej kinematografie a stál pri zrode zásadných slovenských filmov, ako Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska alebo Slávnosť v botanickej záhrade (1969) Ela Havettu. Na filme Pieseň o sivom holubovi (1961) Stanislava Barabáša sa podieľal aj ako scenárista spolu s Ivanom Bukovčanom a s Petrom Karvašom napísali scenár k filmu Prípad Barnabáš Kos (1965) Petra Solana.
Výročia osobností: Albert Marenčin
6., 12., 19., 26. jún      18.20
(Bratislava – Kino Lumière)
www.kino-lumiere.sk


Made in Italy
Súčasťou talianskeho festivalu Dolce Vitaj bude aj tento rok filmová prehliadka Cinevitaj. Ponúkne výber najnovších talianskych filmov, ktoré zachytávajú rôznorodé podoby partnerských, rodinných a priateľských vzťahov. Do súčasnosti sú situované osudy protagonistov filmov Rozchod v Ríme (2021, r. Edoardo Leo), Najlepšie roky (2020, r. Gabriele Muccino) a Superhrdinovia (2021, r. Paolo Genovese). Taliansko-španielsky film Maria Martoneho Kto sa smeje naposledy... (2021) zavedie divákov na začiatok 20. storočia a ponúkne skutočný príbehu komika Eduarda Scarpettu s Tonym Servillom v hlavnej úlohe.
Cinevitaj 2022
8. – 29. jún
(Bratislava – Kino Lumière, Košice – kino Úsmev, Banská Bystrica – FK v Múzeu SNP, Prešov – kino Scala)
www.dolcevitaj.eu
www.iicbratislava.esteri.it/iic_bratislava


Odkaz od Georgea Michaela
Britský dokument George Michael Freedom Uncut (2022) bol nakrútený ešte pred smrťou speváka, ktorý sa výrazne podieľal na jeho tvorbe, preto je uvedený aj ako režisér spolu s Davidom Austinom. „Film sa venuje formujúcemu obdobiu v živote a kariére zosnulého držiteľa ceny Grammy, ktoré prišlo po vydaní jeho najpredávanejšieho albumu Listen Without Prejudice Vol. 1, a následnému známemu súdnemu sporu s jeho nahrávacou spoločnosťou. V tomto období zároveň prežíval bolestnú stratu v osobnom živote, keď zomrela jeho prvá láska Anselmo Feleppa,“ uvádza oficiálna webstránka filmu. Okrem Georgea Michaela v dokumente účinkujú aj spevák a skladateľ Elton John, hudobníci Stevie Wonder a Nile Rodgers alebo herci Ricky Gervais a James Corden.
Music & Film
23. jún 20.30
(Bratislava – Kino Lumière)
www.kino-lumiere.sk

pripravila Jaroslava Jelchová 

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.