Krstný otec CODA: Smrť Michaela Corleoneho
(Magic Box)

Ani režisérsky profesionál a dnes už klasik takého mena, aké má Francis Ford Coppola, nemohol v čase jeho vzniku predložiť divákom tretí diel kultovej mafiánskej ságy v takej podobe, v akej si ho spolu s autorom scenára Mariom Puzom predstavovali. Táto možnosť sa naskytla až tridsať rokov od premiéry, v roku 2020.

Okrem precíznej práce filmových reštaurátorov, ktorí z dostupného filmového materiálu zrekonštruovali pôvodný obraz aj zvuk do modernej digitálnej podoby, podrobil Coppola radikálnej revízii aj výsledok svojej predchádzajúcej práce. Zásadným spôsobom skrátil celý film, pozmenil a pridal niektoré zábery a úplne „prekopal“ úvod i záver príbehu. Pod lakonickým označením CODA dostanú fanúšikovia „kmotrovského“ sveta Coppolov pôvodne zamýšľaný epilóg kultovej filmovej série, ktorá výrazne definovala subžáner filmov z prostredia organizovaného zločinu.

Po dvoch rokoch prichádza CODA k domácim priaznivcom i v podobe DVD nosiča. Ten ponúka okrem českého dabingu, pôvodného znenia, série podtitulkov (vrátane slovenských) a obrazu v originálnom formáte aj úvodné slovo režiséra, v ktorom tvorca objasňuje dôvody, aké ho viedli k vytvoreniu tejto autorskej verzie.

 

Vreskot
(Magic Box)

Hollywood zachvátila vlna „rebootov“. Tie cielene útočia na peňaženky filmových nostalgikov, ktorí obľubujú návrat k tradičným a overeným filmovým „franšízam“. Po virtuálnom svete Matrixu, mysteriózno-komediálnych eskapádach Krotiteľov duchov a vražednom slávení Halloweenu sa o slovo prihlásil aj neodbytný „telefonický operátor“ v maske zvanej Ghostface.

Pôvodnú ideu Vreskotu vymyslel v roku 1996 ambiciózny scenárista Kevin Williamson. Nápadom o stredoškolskom vražednom besnení, ozvláštnenom poučenými konzumentmi subžánru, nadchol hororového špecialistu Wesa Cravena. Ich autorsko-tvorivý súzvuk položil základ životaschopnej série, ktorá resuscituje tzv. slashery na novú popkultúrne postmodernú úroveň.

Vreskot novej generácie preberá od svojich vzorov základný námet vražedného cinefilského komplotu či preživších hrdinov, ale zároveň aktualizuje divácku reflexiu, ktorá sa za štvrťstoročie mnohonásobne rozšírila. Životnosť tejto metódy potvrdili návštevníci kín, ktorí film poctili závideniahodnou postpandemickou priazňou. Ani tá však nebola pre distribútora dostatočným dôvodom, aby tuzemské DVD obohatil o bonusový doplnok.

Jaroslav Procházka