V Kine Lumière sa 26. 4. uskutočnil verejný odpočet činnosti SFÚ. O činnosti a aktivitách SFÚ v roku 2021 informoval generálny riaditeľ Peter Dubecký. Súčasťou programu bola aj projekcia Filmu o filme Slnko v sieti (r. Maroš Brázda), ktorý je bonusovým materiálom blu-ray nosiča s filmom Slnko v sieti Štefana Uhra. SFÚ ho vydá tento rok pri príležitosti 60. výročia vzniku filmu.

Do benefičnej akcie na pomoc Ukrajine, ktorú zorganizovala spoločnosť Film Europe v spolupráci s humanitárnou organizáciou Človek v ohrození, sa zapojilo 19 slovenských kín, medzi nimi aj Kino Lumière. Z predaja vstupeniek na film Oľga (r. Elie Grappe) získali 2 176 eur. Informáciu zverejnili 28. 4.

Šestnásty ročník Minifestivalu európskeho filmu 7 × 7 (3. – 18. 5.) ponúkol 7 európskych titulov – BelfastBenedettaMiluj svojho robotaParalelné matkyQuo vadis, Aida?Supernova a Zátopek, ktoré boli podporené z programu EÚ Kreatívna Európa – MEDIA, v 7 slovenských mestách (Bratislava, Košice, Prešov, Banská Bystrica, Nitra, Žilina a Trnava).

Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila 8. 5. štátne vyznamenania režisérovi Petrovi Mikulíkovi, herečke Jane Oľhovej a fotografkám Milote Havránkovej a Zuzane Mináčovej.

Film Zuza v záhradách Lucie Sunkovej získal jednu z cien detskej poroty na 68. medzinárodnom festivale krátkych filmov v Oberhausene (30. 4. – 9. 5.).

Do programu dok.inkubator CZ vybrali aj dva slovenské koprodukčné projekty BE MINIMAL (r. Maia Martiniak) a Šťastný človek (r. Soňa G. Lutherová). Informáciu zverejnili 9. 5.

Film Bolo raz jedno more... Joanny Kożuch získal cenu pre najlepší krátky film v medzinárodnej súťaži na medzinárodnom festivale animovaných filmov Anifilm v Liberci (10. – 15. 5.). Získava tým možnosť uchádzať sa o nomináciu na Oscara. V kategórii študentských filmov zvíťazil Milý tati Diany Cam Van Nguyen, ktorý si odniesol aj cenu pre najlepší český študentský film národnej súťaže Český obzor. Moja afganská rodinaMichaely Pavlátovej sa stala najlepším českým animovaným dielom a získala aj cenu pre najlepší film v kategórii českých krátkych a celovečerných filmov.

Scenáristka, režisérka a dramaturgička dokumentárnych filmov Marcela Plítková zomrela 16. 5. vo veku 82 rokov. Pôsobila v Spravodajskom filme aj v Štúdiu krátkych filmov a zaslúžila sa o vznik študijného programu dokumentárny film. Neskôr viedla katedru dokumentárnej tvorby na VŠMU, vyučovala aj na FAMU a pomohla pri zakladaní študijného programu filmová dokumentárna tvorba na AU v Banskej Bystrici. Venovala sa amatérskemu filmu, ktorý sledovala, reflektovala aj formovala ako dlhoročná členka odborných porôt, lektorka a autorka metodických publikácií.

Vo veku 82 rokov zomrel 16. 5. český herec Josef Abrhám, ktorý stvárnil množstvo filmových postáv; najpamätnejšie sú tie z komédií Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni! a Jára Cimrman ležící, spící alebo Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! a Happy end. Českého leva získal za film Šakalí léta (r. Jan Hřebejk.) Účinkoval aj v slovenských filmoch, ako 322 Dušana Hanáka, Tetované časom Zora Záhona, DemokratiJozefa Zachara, a v koprodukčných snímkach Stoj, lebo netrafím (r. Jiří Chlumský), Všetci moji blízki (r. Matej Mináč), Obsluhoval som anglického kráľa (r. Jiří Menzel) a Anjel Pána 2 (r. Jiří Strach). Z množstva seriálových postáv je najznámejší jeho doktor Blažej z Nemocnice na kraji města.