Umenie v exile

Pojmy umenie a exil sa nám do 23. februára 2022 spájali hlavne s časmi, keď umelci a iné osobnosti verejnej i nevernej sféry museli pre „nepohodlné“ názory opustiť svoju krajinu, zmieriť sa s tým, že budú ďalej žiť a tvoriť v cudzine. História sa však opakuje, aj keď sme si už všetci mysleli, že tie časy sú dávno za nami. Vojna vyhnala z domovov i ukrajinských umelcov, pomoc im ponúka mimoriadna výzva Fondu na podporu umenia.

Mnohí profesionálni umelci z Ukrajiny smerujú na Slovensko a chcú pokračovať v tvorbe. Zareagoval na to aj Fond na podporu umenia (FPU) otvorením mimoriadnej výzvy Umenie v exile. Profesionálnym umelcom a kultúrnym pracovníkom ponúka finančnú podporu vo forme štipendia na dva až šesť mesiacov a zastrešuje oblasti divadla, tanca, hudby, vizuálneho umenia, literatúry, ale nezabúda ani na výskumné a odborné projekty. Príprava mimoriadnej výzvy bola podľa slov riaditeľa FPU Jozefa Kovalčika koordinovaná s riaditeľmi iných fondov európskych krajín. Formálne sa nelíši od klasických výziev FPU, avšak jedna podstatná zmena nastala: „Žiadatelia sú povinní predložiť spolu s projektom akceptačný list zaregistrovanej kultúrnej organizácie na Slovensku, ktorá celoročne pôsobí v oblasti umenia a/alebo kultúry. Tieto organizácie budú garantovať realizáciu individuálnych projektov a následne zabezpečia ich verejnú prezentáciu, uvádza sa v opise výzvy. 

„Systém akceptačného listu sme zaviedli najmä preto, aby sme žiadateľom uľahčili doručenie žiadosti, ako aj celý proces,“ objasňuje Kovalčik. „Predpokladám, že v ich situácii môže byť pomerne zložité zorientovať sa v byrokratických procesoch, a preto sme sa rozhodli žiadateľov nasmerovať na kultúrne organizácie, ktoré im pomôžu s podaním žiadosti – s jej napísaním, s nastavením konceptu či so zorientovaním sa v systéme fondu. Máme aj poradenstvo v ruštine, so žiadateľmi by sme teda vedeli komunikovať priamo, ale bolo by to pomerne nepraktické a ťažšie uchopiteľné. Zároveň sme chceli, aby sa hotové diela verejne prezentovali – prezentácia patrí k výstupom projektu. Kde by však žiadateľ prezentoval svoje dielo, keď tu nikoho nepozná? V ideálnom prípade by mala spolupráca medzi žiadateľom a organizáciou pretrvať – po podaní žiadosti aj pri neskoršej prezentácii, organizácii a logistike. Nastavenie výzvy sme porovnávali so zahraničnými schémami a s akademickými mobilitami, skoro všetky vyžadovali akceptačné listy od univerzít. Čiže tento postup nie je ničím výnimočný, ide o bežnú prax.

FPU eviduje vďaka ohlasu kultúrnych organizácií pôsobiacich na Slovensku skoro osemsto umelcov z Ukrajiny, no nie je to relevantný údaj, keďže medzitým sa mnohí z nich vrátili do Kyjevskej oblasti. „Môj osobný odhad je stopäťdesiat až dvesto žiadostíV rozhodovacom procese budú zapojení aj experti z Ukrajiny. Oslovili sme ich cez Ukrajinský inštitút, ktorý pôsobí ako kultúrny export office v Kyjeve. Tamojších umelcov poznajú lepšie, v jednotlivých umeleckých oblastiach vedia zabezpečiť aj konzultácie, hovorí Kovalčik.

Napriek tomu, že sa výzva primárne týka ukrajinských umelcov, nezabúda sa ani na ďalšie politické aspekty vojny. „Výzva nie je určená len Ukrajincom. Riešime dôsledky vojny a tie môžu mať rôzne podoby. Pre žiadateľov o politický azyl – môžu to byť napríklad Bielorusi – platia trochu iné pravidlá, ale v zásade je táto výzva určená i pre nich,“ dodáva riaditeľ FPU.

Na otázku o budúcnosti výzvy Umenie v exile reaguje: „Uvažujeme aj o otvorení jesennej výzvy, ale je predčasné hovoriť o tom teraz, najprv musíme vyhodnotiť aktuálnu výzvu a vyriešiť prípadné nedostatky. Nevieme, čo prinesú nasledujúce týždne. Nebránim sa ani myšlienke, že pre zahraničných umelcov vytvoríme podprogram. Ak bude pomoc potrebná, budeme v nej pokračovať.“ 

Jozef Kovalčik, riaditeľ Fondu na podporu umenia

15. Fest Anča

Fest Anča prinesie ženský pohľad

Pätnásty ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa uskutoční po dvoch rokoch v plnom formáte bez protipandemických obmedzení od 30. júna do 3. júla v Žiline. Hlavnou témou aktuálneho ročníka sú ženy v animácii.

„Tento rok sme sa rozhodli upriamiť pozornosť na ženy (nielen) v animácii – na autorky i hrdinky a chceli by sme sa pozrieť na svet ich pohľadom. Pretože umenie, najmä filmové, je v prvom rade o pohľadoch – o pohľadoch tvorcov, postáv, ale aj o pohľade samotných divákov. Na Fest Anči chceme zviditeľniť práve female gaze, ženský pohľad, ktorý reprezentuje ženy ako plnokrvné postavy s názormi, s túžbami a so strachmi bez toho, aby ich objektivizoval. Pôjde o pohľady, ktoré narúšajú binárnosť a smerujú k tekutejšiemu stavu vecí. Pohľady, ktoré predstavujú túžbu po svete, v ktorom sú ženy, muži a všetci ostatní na jednej úrovni,“ hovorí pre Film.sk programový dramaturg festivalu Jakub Spevák a dodáva, že v rámci témy sa budú venovať aj slovenským režisérkam a animátorkám a nadviaže na ňu aj výber celovečerných filmov a ďalšie programy.

„Na Fest Anči uvedieme pásmo filmov Pred vojnou, ktoré kurátorsky pripravil Medzinárodný festival súčasného animovaného a mediálneho umenia LINOLEUM v Kyjeve. Ten predstavuje najväčšiu prehliadku krátkej a nezávislej animácie na Ukrajine,“ približuje riaditeľka festivalu Ivana Sujová a dodáva, že „Fest Anča odsudzuje agresívny zásah Ruskej federácie do suverenity Ukrajiny a vyjadruje plnú podporu nielen animátorom, ale aj obyvateľom celej krajiny“. V rámci svojich aktivít pripravili organizátori Fest Anče napríklad výber krátkych animovaných filmov pre deti, ktorý sa premietal na hranici vo Vyšnom Nemeckom, a na webovej stránke festivalu prezentovali tvorbu ukrajinských animátorov. Filmy niektorých z nich sa dostali aj do oficiálneho festivalového výberu. „V hlavnej súťaži sa predstaví Anna Dudko s filmom Hlboká voda o morskej panne, ktorá z hĺbky duše túži po ľudskej erotickej láske, a Mykyta Lyskov s experimentálnym filmom Imaginárne krajiny. V nesúťažnej sekcii Svetová panoráma uvedieme film Naty Metluch Regular, ktorý rozpráva hravou formou príbeh zasadený do sveta grafického dizajnu, kde sú hlavnými postavami fonty,“opisuje riaditeľka.

Slovensko budú v medzinárodnej súťaži zastupovať filmy Bolo raz jedno more… Joanny Kożuch (súťaží aj v slovenskej sekcii) a Milý tati Diany Cam Van Nguyen. Svetová panoráma predstaví film Zuza v záhradách (r. Lucie Sunková), ktorý mal premiéru na tohtoročnom Berlinale. V tej istej sekcii sa objaví aj film Kosti čilských režisérov Cristóbala Leóna a Joaquína Cociñu, minuloročných festivalových porotcov. Hlavná súťaž ponúkne zase čilskú porcelánovú animáciu Beštia (r. Hugo Covarrubias), nominovanú na Oscara. V slovenskej súťaži sa premietnu snímky Aj kameň tečie od Ové Pictures (Veronika Obertová, Michaela Čopíková), Prepáč, veľryba Veroniky Zúbek Kocourkovej, r a u u Zlaty Golecovej, Sestry Andrey Szelesovej a Zvuky spoza lúky Filipa Diviaka. Slovenskí tvorcovia Milan Stanco (Charms Kids: Les Miserables) a Marián Vredík (Queer Jane: Gerard Love) sa predstavia v súťaži videoklipov.

Okrem filmov ponúkne festival aj prednášky, výstavy, workshopy, program pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí. Jedným z nich bude uvedenie nového DVD z edičnej činnosti Slovenského filmového ústavu, venovaného tvorbe režisérky Jaroslavy Havettovej, významnej osobnosti slovenského animovaného filmu. Nebude chýbať ani industry program pre profesionálov z oblasti animácie a podľa slov organizátorov sa pár dní pred festivalom (27. júna) začne aj Študentské fórum, kde sa stretnú školy a študenti z regiónu strednej a východnej Európy so školami z krajín západnej Európy, aby si vymenili poznatky a skúsenosti.

Jaroslava Jelchová
foto: Fest Anča / Juraj Starovecký