Patrik Pašš ml.
animátor

S manželkou Laurou Sivákovou pracujem na celovečernom filme Pád. Projekt sa posúva dopredu vďaka producentovi Jurajovi Krasnohorskému, Petrovi Košťálovi a Jurajovi Lehotskému, ktorý sa ujal réžie. Pre režisérku Alenu Čermákovú a producentku Darinu Smržovú dokončujem krátky animovaný film, ktorý bude súčasťou ich dokumentárneho filmu o básnikovi Rudolfovi Dobiášovi. S animátorkou Majkou Kralovič pracujem na jej krátkom filme Turisti a chystám sa písať celovečernú rozprávku, ktorej prvú verziu musím dokončiť do konca roka. Popritom sa venujem študentom na katedre animovanej tvorby.


Martin Štrba
kameraman

V čase pandémie sa predo mnou otvoril obrovský priestor, ktorý bolo treba zaplniť. Spočiatku to nebol problém. Po dvoch týždňoch vegetovania som však pociťoval potrebu pohybu a čerstvého vzduchu. Rozhodli sme sa teda s manželkou založiť na pozemku za Prahou zeleninovú záhradu. „Zobytnil“ som aj záhradnú chatku, na čo som bol patrične hrdý, až kým potok nepodomlel strom, ktorý cestou zobral ďalší, a dominovým efektom spadli oba na jej strechu. Napodiv odolala. Teraz riešim, ako domček spod stromov vyslobodiť a zabezpečiť, aby sa doň manželka nebála vstúpiť. Zároveň som intenzívne pocítil potrebu napísať poviedku o smrti a slobode. Po bizarných mesiacoch sa napokon ozvala jedna filmová produkcia, že rozbieha pozastavený projekt a bolo by vhodné urobiť obhliadky lokácií po celých Čechách. Neodmietol som.


Iveta Grófová
režisérka

Už dvadsať mesiacov som šťastnou a večne nevyspatou mamou malej činorodej slečny. Vo vzácnych chvíľkach režijne pripravujem bohužiaľ nedokončený film Petra Krištúfka Ema a smrtihlav, ktorý vzniká v trpezlivej produkcii Zuzany Mistríkovej a PubRes. V myšlienkach nakrúcam aj svoj autorský film s názvom Reborn a vo svojom občianskom združení dlhodobo realizujem svojrázny nefilmový projekt Maxi škola, v ktorom sa 24 detí z marginalizovaných rómskych komunít pripravuje na prechod zo základnej školy na strednú. Skúsenosť s riadením tohto projektu ma zbližuje s témou vzdelávania Rómov, ktorej by som sa chcela venovať v budúcnosti.