FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

#spolusami
od 1. júna
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Kino Film Europe aj v júli pokračuje vo formáte súkromných projekcií #spolusami. Záujemcovia si môžu objednať akýkoľvek film z portfólia distribučnej spoločnosti Film Europe a zarezervovať si kinosálu.
www.kino.filmeurope.sk


Letné kino na amfiteátri
2. jún – 30. august                  21.30/21.00
(BANSKÁ BYSTRICA – AMFITEÁTER)
Premietania sa konajú niekoľkokrát do týždňa.
www.bbamfiteater.sk


EURÓPSKE FILMY ZA EURO
15. jún – 31. august
(SLOVENSKO – VYBRANÉ MESTÁ)
Počas celého leta sa koná prehliadka Európske filmy za euro. Výber tvoria tituly rôznych žánrov a tém, ktoré boli ocenené na medzinárodných filmových festivaloch a/alebo zaujali publikum. Za symbolické vstupné uvidia diváci nielen novšie filmy, ale aj staršie distribučné tituly, čo ocenia najmä tí, ktorí ich v kinách nestihli. Najstarší vo výbere je Bohémsky život (1992) fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho. Príbeh trojice umelcov vznikol na motívy románu Zo života parížskej bohémy francúzskeho spisovateľa Henriho Murgera. Vo výbere sú aj dva filmy maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa Biely boh (2014) a Mesiac Jupitera (2017), film rumunského režiséra Radua Judeho „Je mi jedno, že sa do dejín zapíšeme ako barbari“ (2018) i ďalšie snímky, ktoré vstúpili do distribúcie len minulý rok, ako Dievča (2018) belgického režiséra Lukasa Dhonta, A dýchajte pokojne(2018) islandskej režisérky Ísold Uggadóttir alebo britský dokument o jednom z najkreatívnejších módnych návrhárov 20. storočia McQueen (2018) režisérskej dvojice Ian Bonhôte a Peter Ettedgui.V tridsiatke vybraných titulov nechýbajú ani diela takých zvučných režisérskych mien, ako sú Andrzej Wajda, Michael Haneke, Paolo Sorrentino, Lars von Trier a ďalší. Prehliadku organizujú Slovenský filmový ústav a Asociácia slovenských filmových klubov.
www.asfk.sk


Letné kino na Kuchajde
24. jún – 29. august                21.30/21.00
(BRATISLAVA – AMFITEÁTER KUCHAJDA)
Program letného kina je výsledkom diváckeho hlasovania, ktoré prebieha niekoľko dní pred každou projekciou. Organizátori zverejnia filmy, za ktoré môžu diváci hlasovať. Titul, ktorý získal najviac hlasov sa následne premieta.
www.kino.nakuchajde.sk


Letné kino Rača
26. jún – 28. august                20.15/21.00
(BRATISLAVA – AMFITEÁTER RAČA)
Premietania sa konajú každý piatok.


HOMMAGE: IGOR LUTHER
30. jún – 20. august                18.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Vo veku nedožitých 78 rokov zomrel začiatkom júna slovenský kameraman Igor Luther. Svojím talentom a dielom presiahol hranice rodnej krajiny. Cyklus, ktorý vznikol v spolupráci s Filmotékou Kina Lumière, divákom pripomenie jeho tvorbu. Po absolvovaní pražskej FAMU sa Igor Luther ako kameraman výrazne podpísal pod filmy Kristove roky (1967) a Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) režiséra Juraja Jakubiska aj pod snímky Muž, ktorý luže (1968) a Eden a potom... (1970) Alaina Robba-Grilleta. V 70. rokoch Luther emigroval do Nemecka. Tamspolupracoval s predstaviteľmi mladého nemeckého filmu. Z tohto obdobia cyklus uvedie snímky, ktoré nakrútil s Michaelom Verhoevenom, O. K. (1970) a Skrinka s jedom (1976) a film Otrokári(1978) režiséra Jürgena Goslara. Mimoriadny úspech priniesla Lutherovi spolupráca s režisérom Volkerom Schlöndorffom na Plechovom bubienku (1979). Okrem Zlatej palmy z Cannes s ním získali aj Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Kino Lumière ho uvedie v režisérskom zostrihu a premietať sa bude aj ich ďalší slávny spoločný film Služobníčkin príbeh (1990). V 90. rokoch sa Igor Luther vrátil do Prahy, kde natočil film Postel (1998) s režisérom Oskarom Reifom a poviedku režiséra Artemia Benkiho Riziko z filmu Praha očima... (1999). Spolupracoval aj na filme Nočné hovory s matkou (2001) režiséra Jana Němca a neskôr so svojím bratom režisérom Miloslavom Lutherom nakrútil filmy Tango s komármi (2009) a Krok do tmy (2014). Igora Luthera na záver cyklu predstaví dokumentárny portrét Martina Šulíka z projektu Zlatá šedesátá z roku 2009 a premietnu sa tiež Lutherove študentské filmy z FAMU, ktoré nakrútil s Elom Havettom a Jurajom Jakubiskom.
www.kino-lumiere.sk


CINEVITAJ
1. júl – 12. august
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
15. júl – 5. august
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Pravidelnou súčasťou festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj je aj filmová prehliadka Cinevitaj. Tento rok má tri tematické línie. Dokumenty o talianskom dizajne a architektúre videli diváci prostredníctvom online služby Kino doma ešte v júni. Júlové a augustové projekcie sa už uskutočnia v kinosále. Festival ponúkne úspešné talianske komédie na aktuálne spoločenské témy a výber z tvorby Federica Felliniho, ktorého sté výročie narodenia si tento rok pripomíname. V rodinnej komédii Takmer obyčajné leto (r. Simone Godano) sa starnúci obchodník s umením Toni rozhodol uzavrieť manželstvo so svojím priateľom Carlom. Niektorí členovia jeho rodiny sa tak musia popasovať s vlastnou dobre skrytou homofóbiou. V slovenskej premiére uvedie prehliadka film talianskeho herca, speváka a komika Checca Zaloneho (vlastným menom Luca Medici) Tolo Tolo. Ide o hudobnú komédiu, ktorá je Mediciho režijným debutom. Skrachovaný podnikateľ sa presťahuje do Afriky, kde pracuje ako čašník v turistickom stredisku. Keď v oblasti vypuknú nepokoje, musí sa vrátiť do vlasti a absolvovať strastiplnú cestu utečenca. V digitálne reštaurovaných verziách ponúkne festival Felliniho filmy Sladký životGiulietta a duchovia a Amarcord. Filmové kópie pochádzajú z filmových archívov v Bologni a Ríme. Snímky budú uvedené chronologicky, tak ako ich Fellini tvoril od roku 1960 do roku 1973 a diváci sa v nich stretnú s hviezdami nielen talianskeho filmu, ako sú Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée, Claudia Cardinale, Giulietta Masina, a s hudbou Nina Rotu. Festival Dolce Vitaj organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko-slovenská obchodná komora.
www.kino-lumiere.sk
www.kinousmev.sk
www.dolcevitaj.eu
www.iicbratislava.esteri.it


LETNÉ KINO FILM EUROPE V BERLINKE SNG
1. júl – 26. august          20.30
(BRATISLAVA – BERLINKA SNG)
Slovenská národná galéria a Film Europe Media Company uvádzajú v Berlinke SNG žánrovo rôznorodé filmy od kvalitných predovšetkým európskych režisérov, mnohé s oceneniami či nomináciami z významných filmových festivalov. Prvým filmom bude francúzska dráma Bedári (r. Ladj Ly), inšpirovaná parížskymi nepokojmi v roku 2005. Dej sa odohráva v prostredí súčasného Montfermeilu, kde je situovaný aj príbeh slávnych Bedárov Victora Huga. V predpremiére tu premietnu francúzsku komédiu Rebelky (r. Allan Mauduit) o troch smoliarkach, ktoré sa snažia zobrať svoj život do vlastných rúk po tom, čo za zvláštnych okolností objavia tašku plnú peňazí. Francúzska dramédia Bezstarostné dievča (r. Rebecca Zlotowski) o dospievaní dvoch dievčat, jedného neskúseného, druhého skúseného až príliš, sa odohráva v slnečnom prostredí Francúzskej riviéry a Berlinka ju uvedie takisto v predpremiére. Premietať sa bude aj dánska dráma Srdcová kráľovná (r.May el-Toukhy) so známou dánskou herečkou Trine Dyrholm v hlavnej úlohe či životopisný film Brankár (r. Marcus H. Rosenmüller), ktorý vznikol v britsko-nemeckej koprodukcii. V programe je aj nemecká dráma Narušiteľ systému (r. Nora Fingscheidt) o deväťročnom problémovom dievčati, ktoré zo všetkého najviac túži po láske svojej mamy. Komédia To musí byť nebo (r. Elia Suleiman) zase rozpráva o hľadaní identity a miesta vo svete. Vznikla v koprodukcii Francúzska, Kanady a Turecka. Náhodné stretnutie oživí zabudnuté spomienky hlavného hrdinu v nórskej dráme Poďme kradnúť kone(r. Hans Petter Moland) a žánrový mix mysterióznej drámy, komédie a krimitrileru z prostredia Los Angeles a Hollywoodu prinesie americký film Záhada Silver Lake (r. David Robert Mitchell).
www.sng.sk
www.filmeurope.sk


BAŽANT KINEMATOGRAF 2020
1. júl – 15. september
(17 SLOVENSKÝCH MIEST)
Putovné kino Bažant Kinematograf prichádza do slovenských miest aj toto leto. Jeho aktuálna dramaturgia ponúkne štyri české a slovenské filmy. Romantická tragikomédia z východného Slovenska Loli paradička (r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky) o láske dvoch „nešťastníkov“ – predavača cukroviniek a mladej Rómky zavedie divákov do prostredia jarmočníkov. Film vznikol v malej produkčnej spoločnosti otca a súrodencov Staviarskych. Komédia Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek) vznikla v česko-slovenskej koprodukcii podľa rovnomenného knižného bestselleru Evžena Bočka. Dedičstvo po šľachtických predkoch privedie rodeného Newyorčana s rodinou na zámok v Čechách. Konfrontácia s českou realitou čerstvých aristokratov zaskočí. Na domovú schôdzu zas divákov zavedie filmový debut divadelného režiséra, dramatika a herca Jiřího Havelku Vlastníci. Film vznikol v česko-slovenskej koprodukcii a jeho hrdinami sú vlastníci bytov, ktorí sa na schôdzi pokúšajú dohodnúť. Štvoricu filmov uzatvára česká komédia z prostredia plážového volejbalu Cez prsty, ktorá vznikla takisto ako režisérsky debut scenáristu Petra Kolečka. „Tešíme sa, že sa môžeme i tento rok vrátiť medzi svojich divákov. Usilovali sme sa pokryť väčšinu regiónov Slovenska, navštíviť predovšetkým okresné a spádové mestá a pripraviť trasu, ktorú náš premietací retroautobus bezpečne zvládne. Veríme, že obyvatelia miest, ktoré sa tento rok na našu trasu nezmestili, nám to odpustia a prípadne za Bažant Kinematografom vo svojom regióne vycestujú, hovorí koordinátorka projektu Ľubica Orechovská. Bažant Kinematograf zavíta do sedemnástich slovenských miest. Prvé projekcie budú v Trnave, potom sa postupne presunie do Piešťan, Trenčína, Púchova, Žiliny, Martina, Ružomberka, Liptovského Mikuláša, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Košíc, Prešova, Rimavskej Soboty, Banskej Bystrice, Nitry, Nových Zámkov, Hlohovca a svoju trasu zavŕši na festivale MFF Cinematik v Piešťanoch, kde bude aj tento rok premietať výber filmov.
www.kinematograf.sk


Leto pod Palmou
3. júl – 31. august
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Séria podujatí, ktorého súčasťou budú aj filmové projekcie hraných a dokumentárnych filmov.
www.novacvernovka.eu


Kino inak: CinemAfrica
6. júl          20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Film Rafiki (r. Wanuri Kahiu) sa odohráva v Keni a zobrazuje modernú Afriku, akú často nevídame. Na pozadí príbehu lásky dvoch mladých žien otvára tému postavenia a práv LGBT+ ľudí v tomto regióne. Napriek prekážkam, ktorým hlavné hrdinky čelia, film je plný farieb a radosti zo života.
www.a4.sk.sk


Video Art Academy
7., 22. júl, 5., 11. august          13.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Workshop zameraný na tvorbu videí.
www.kzp.sk


Ozveny Ji.hlavy
7. júl – 18. august
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Podujatie zaháji predpremiéra snímky FREM Viery Čákanyovej, ktorej bude predchádzať diskusia s režisérkou, environmentálnym filozofom Lukášom Likavčanom, poetkou a filmovou teoretičkou Máriou Ferenčuhovou a kognitívnym vedcom a informatikom Martinom Takáčom. Ozveny budú pokračovať projekciami filmov Searching Eva (r. Pia Hellenthal), Sólo (r. Artemio Benki), Efekt Vašulka (r. Hrafnhildur Gunnarsdóttir), Kiruna – prekrásny nový svet (r. Greta Stocklassa) a uvedú aj víťazný film minuloročnej Jihlavy Fonja (r. Lina Zacher) i pásmo experimentálnych krátkych filmov. Jednotlivé projekcie doplnia masterclassy a diskusie s tvorcami a odborníkmi na témy, ktoré filmy otvárajú. Hlavnými organizátormi podujatia sú MFDF Ji.hlava, distribučná platforma Film Expanded a kultúrno-kreatívne centrum Nová Cvernovka, spoluorganizátorom je časopis Kapitál.
www.novacvernovka.eu
www.filmexpadned.com


Letné kino v Ružinove
7., 14., 21., 28. júl, 4., 11., 18., 25. august            21.00
(BRATISLAVA – AMFITEÁTER PRI ŠTRKOVECKOM JAZERE)
100 vecí (r. Florian David Fitz)Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann)Nedotknuteľní (r. Neil Burger)Amnestie (r. Jonáš Karásek)Aj dvaja sú rodina (r. Hugo Gélin), Úsmevy smutných mužov (r. Dan Svátek), Vlastníci (r. Jiří Havelka) a Amundsen (r. Espen Sandberg).
www.cultusruzinov.sk


Art kino v Ružinove
12., 19., 26. júl, 2., 9., 16., 23., 30. august            21.00
(BRATISLAVA – AMFITEÁTER PRI ŠTRKOVECKOM JAZERE)
Nehanební bastardi (r. Quentin Tarantino), S láskou Vincent (r. Dorota Kobiela, Hugh Welchman), Casablanca (r. Michael Curtiz), Polnoc v Paríži (r. Woody Allen), Big Lebowski (r. Joel Coen, Ethan Coen), Edit Piaf (r. Olivier Dahan), Malý Princ (r. Mark Osborne), Piata loď (r. Iveta Grófová).
www.cultusruzinov.sk


KineDok
12. júl                  20.30
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
27. júl                  20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Dokument Srbenka (r. Nebojša Slijepčević) zachytáva vznik divadelnej inscenácie režiséra Olivera Frljića Aleksandra Zec. Prostredníctvom rozhovorov z divadelných skúšok otvára premlčaný prípad vraždy dvanásťročného dievčaťa počas vojny v Juhoslávii. Napriek tomu, že páchatelia boli známi, nikdy neboli odsúdení. Proces vzniku diela prináša na povrch skryté traumy, ktoré zo skúšok robia kolektívnu psychoterapiu.
www.tabacka.sk
www.a4.sk
www.kinedok.net/sk


Digitálne kino 1955 – 1975
13., 27. júl           18.40
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V mesiaci júl cyklus uvedie dve pásma digitálne reštaurovaných slovenských filmov z roku 1968: Postup (r. Viktor Kubal), Burza (r. Peter Solan), Týždeň vo filme 35-36/1968 (r. Milan Černák), Svätý Juraj Majstra Pavla (r. Mikuláš Ricotti), Spoveď (r. Pavol Sýkora), Oko (r. Juraj Bindzár) a Fotografovanie obyvateľov domu (r. Dušan Trančík) a z roku 1969: Intolerancia (r. Ladislav Kudelka), Roľníci (r. Jaroslav Pogran), Obec plná vzdoru (r. Ladislav Kudelka), Hokej ʾ69 (r. Milan Černák), Trofej z Bazileje (r. Mikuláš Fodor, Oskár Šághy), Som prekliaty fotograf (r. Julius Matula).
www.kino-lumiere.sk


Literatúra a film
14. júl                  18.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Autorské čítanie básnika Michala Talla a premietanie filmu podľa jeho výberu.
www.kinousmev.sk


Kino inak: Out
15. júl                  20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Dokumentárny film Out (r. Denis Parrot) prináša rôzne príbehy coming outu LGBT+ ľudí, ktoré sú plné podpory zo strany najbližších, ale aj predsudkov a hlboko zakorenenej nenávisti.
www.a4.sk.sk


FFi kraťasy
21. júl                  19.00
(BRATISLAVA – TEPLÁREŇ CAFÉ)
Cyklus projekcií krátkych filmov s LGBT+ tematikou sa koná raz mesačne v spolupráci s Filmovým festivalom inakosti. Tentoraz sa premietnu snímky Adeline (r. Audrey Biche), Pani McCutcheonová (r. John Sheedy), Boldly Go (r. Christopher Cosgrove), Buddy (r. Niels Bourgonje), One Night Only (r. Sam Langshaw) a Tapette (r. Satya Dusaugey).
www.inakost.sk


Kino inak: Teplo na kraťasy
22. júl                  20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Výber z krátkych filmov s LGBT+ tematikou.
www.a4.sk.sk


PAFF na amfiteátri
24. – 25. júl
(PEZINOK – AMFITEÁTER)
Dvojdňový maratón krátkych filmov nezávislej a experimentálnej produkcie z celého sveta.
www.festivalpaff.sk


Soundtrack: Jan Tomáš & Alfred Hitchcock
31. júl                  20.45
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Nemý film Alfreda Hitchcocka Príšerný hosť z roku 1927 s hudobným a zvukovým sprievodom hudobníka Jana Tomáša.
www.tabacka.sk


4 ŽIVLY
6. – 8. august
(BANSKÁ ŠTIAVNICA)
Téma Exit, ktorá odkazuje na snahu organizátorov poskytnúť návštevníkom únik z kultúrnej izolácie, bude ústredným motívom diania na 22. ročníku Letného filmového festivalu 4 živly. Pôvodne plánovanú tému Pravda a lož presunuli organizátori na budúci rok. Čo sa ešte v programe festivalu v súvislosti s koronakrízou zmenilo? „Pandémia a s ňou spojené opatrenia zasiahli do formy podujatia, ktoré sme skrátili z piatich na štyri dni, a zásadne sme ubrali z počtu projekcií, aby sme mohli dodržať hygienické odporúčania,“ vysvetľuje člen organizačného tímu Peter Gašparík. „Letné 4 živly v ostatných rokoch premietali vo viac ako tridsiatich premietacích blokoch, tento rok ich v komornejšej verzii naplníme necelé dve desiatky,“ ozrejmuje. Premietať sa budú hrané, dokumentárne, animované aj experimentálne snímky, a hoci sa aktuálny ročník javí ako komornejší, podľa organizátorov bude plnohodnotným podujatím nielen pre milovníkov kinematografie. „Chýbať nebudú ani sprievodné podujatia, na ktorých často spolupracujeme so štiavnickými inštitúciami, kultúrnymi centrami a podnikmi. Pripravujeme niekoľko koncertov, literárny klub či svetelnú inštaláciu, navštívi nás Potulná galéria a deti sa môžu tešiť na dvojicu tvorivých dielní v rámci programu Detských 4 živlov,“ dopĺňa Gašparík.
www.4zivly.sk

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.
Podujatia sa uskutočnia podľa aktuálnych pokynov, ktoré sa môžu meniť v závislosti od nariadení vlády Slovenskej republiky.

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

21. Medzinárodný filmový festival Jeonju, Jeonju (JUŽNÁ KÓREA) – online
28. 5. – 20. 9.
Alchymická pec (r. Adam Oľha, Jan Daňhel)
www.jiff.or.kr


Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Sheffield Doc/Fest, Sheffield (VEĽKÁ BRITÁNIA) – online
10. 6. – 10. 7.
FREM (r. Viera Čákanyová)
www.sheffdocfest.com


Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary, Karlovy Vary (Česko) – online (pre filmových profesionálov)
29. 6. – 8. 7.
Pre čisté svedomie (r. Matúš Ryšan)
www.kviff.com


Tady Vary vo vašom kine (Česko) – online
3. – 11. 7.
Meky (r. Šimon Šafránek)
www.kviff.com


Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary, Karlovy Vary (Česko) – online (industry program)
6. – 8. 7.
Absence (r. Ali Mosaffa), Iná svorka (r. Hajni Kis), Každá minúta života (r. Erika Hníková), Čiary (r. Barbora Sliepková) a Křehká krása mužství (r. Andrea Culková)
www.kviff.com


Letná filmová škola Uherské Hradiště, Uherské Hradisě (ČESKO)
7. – 12. 8.
Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay), Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann), Amnestie (r. Jonáš Karásek), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), Vlastníci (r. Jiří Havelka), Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek), Bourák (r. Ondřej Trojan), Nič sa nestalo (r. Monika Mahútová)
www.lfs.cz


34. festival klasických filmov Il Cinema Ritrovato Blogna (TALIANSKO)
25. – 31. 8.
Kolekcia 2-DVD Slovenský dokumentárny film 60 (vyd. SFÚ)
www.festival.ilcinemaritrovato.it