Druhý polrok 2020: Pestrá ponuka

Pre pandémiu, zatvorené kiná a posun termínov či úplné zrušenie zahraničných festivalov to vyzerá, že počet premiér v slovenských kinách bude najnižší od roku 2011. V čase uzávierky tohto čísla Film.sk ich bolo naplánovaných len 196. A z toho 100 v druhom polroku. Takmer pätinu tvoria domáce filmy.

Vlani sme zaevidovali rekordný počet domácich premiér. Do kín sa dostalo 43 celovečerných filmov a pásiem. Tohto roku je zatiaľ avizovaných 31 premiér, z toho 17 v druhom polroku. Dvanásť z nich je z pohľadu Slovenska majoritnými produkciami – dokument Mareka Vaňousa Hokejový sen (9. 7.) z hokejových majstrovstiev sveta v roku 2019 v Košiciach, debut Martiny Sakovej Letní rebeli (13. 8.) – film pre deti dlho známy pod názvom Leto s Bernardom, novinka Pavla Barabáša o prechodoch najvyšších vodopádov sveta Salto je kráľ (13. 8.), dokument Lukáša Bulavu Králi videa (1. 10.), ktorý vás zavedie do čias, keď videám vládol rýchlodabing a filmy sa kupovali na nelegálnych burzách, dokument Jara Vojteka Raj na zemi (1. 10.), zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud reportéra Andreja Bána; Martin Šulík je režisérom dokumentu Milan Sládek (8. 10) a tragikomédie Muž so zajačími ušami (22. 10.), Anastasia Hoppanová a Samuel Vičan sú režisérmi psychologickej drámy Na prach (29. 10.). Po svetovej premiére na Berlinale, kde o ňom písali ako o „ohromujúcom diele s jedinečným štýlom a príbehom“, uvidíme drámu Ivana Ostrochovského Služobníci (12. 11.), na divákov čaká aj celovečerný debut Jakuba Julényho Komúna (3. 12.) o neľahkej ceste od totality k demokracii v Československu a konečne príde i dlho očakávaná rozprávka Juraja Jakubiska Perinbaba a dva svety (3. 12.).

Ďalších osem domácich premiér vzniklo ako minoritná koprodukcia s Českom – o filmoch Bourák (2. 7.) a Meky (16. 7.) píšeme v tomto čísle. Životopisná historická dráma Agnieszky Holland Šarlatán (20. 8.) bola po premiére na Berlinale predaná už do takmer 30 krajín, v dráme Martina Dušeka a Ondřeja Provazníka Staříci (10. 9.) zažiarili Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička, Viera Čákanyová nakrútila audiovizuálne rekviem za druh Homo sapiens s názvom FREM (17. 9.), Bohdan Sláma v Krajine ve stínu (8. 10.) rozpráva príbeh obyvateľov zabudnutej dedinky v pohraničí v 30. až 50. rokoch 20. storočia. V prípade komédie Indián (15. 10.) dvojice Tomáš Svoboda a Vladimír Kriško pribudlo ku koproducentom ešte Poľsko a pri Modelárovi (november) Petra Zelenku o dvoch kamarátoch prevádzkujúcich prosperujúcu požičovňu dronov zasa Slovinsko.

Z desiatich čisto českých noviniek spomenieme životopisnú snímku Havel (30. 7.) Slávka Horáka, komédiu Ženská pomsta (10. 9.) Dušana Rapoša a dokument Olgy Malířovej Špátovej Karel (15. 10.) o vlani zosnulom Karlovi Gottovi.

Medzi premiérami, samozrejme, nechýbajú ani divácky obľúbené animované filmy. Kiná čaká novinka zo štúdia Pixar Duša (19. 11.), animovaná komédia Trollovia: Svetové turné (27. 8.) zo štúdia Dreamworks, ale i dve ruské novinky – Veľké dobrodružstvo malej pandy (30. 7.) a More kúziel (1. 10.). Na filmové plátna sa vo filme Krúdovci: Nový vek (24. 12.) vráti praveká rodina a pobaví vás aj SpongeBob vo filme: Hubka na úteku (6. 8.). K českému animovanému pásmu Maškrtné medvedie príbehy (15. 10.) bude pripojený krátky nemý animovaný česko-slovenský film Cez palubu! dvojice Filip Pošivač a Barbora Valecká.

Dospelí diváci sa dočkajú Daniela Craiga ako Jamesa Bonda vo filme Nie je čas zomrieť (19. 11.), Christopher Nolan predstaví Tenet (12. 8.) – akčné sci-fi z prostredia medzinárodnej špionáže, päť mladých hereckých hviezd sa predstaví ako Noví mutanti (27. 8.). Monster Hunter (3. 9.) Paula W. S. Andersona s Millou Jovovich je voľne založený na sérii videohier rovnakého názvu a Vera Farmiga s Patrickom Wilsonom sa ocitnú V zajatí démonov 3 (10. 9.).

Diváci sa dočkajú i niekoľkých pokračovaní: Wonder Woman 1984 (1. 10.), Úniková hra 2 (31. 12.), Top Gun: Maverick(31. 12.) opäť s Tomom Cruisom a Valom Kilmerom, The Kingʼs Man: Prvá misia (17. 9.) a Jamie Lee Curtis uvidíte v pokračovaní ságy tentoraz s názvom Halloween Kills (15. 10.).

Štyria svetoznámi režiséri nakrútili nové verzie úspešných filmov: Kenneth Branagh Smrť na Níle (8. 10.), Bruno Dumont Johanku z Arku (20. 8.), Denis Villeneuve Dunu (17. 12.) a Steven Spielberg West Side Story (17. 12.).

Na svoje si prídu aj priaznivci artových titulov. Dočkajú sa poetického dokumentu Krajina medu (27. 8.), diváckeho hitu MFF v Benátkach Kým sa skončí leto (september), poľskej drámy Corpus Christi (22. 10.) či novinky Hirokazua Kore 'edu Pravda (22. 10.) s hviezdnym obsadením – Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke, Ludivine Sagnier.. A v dokumente Efekt Vašulka (1. 10.) sa dozvedia o priekopníkovi videoartu Woodym Vašulkovi a uvidia mnoho hviezd vrátane Andyho Warhola, Jimiho Hendrixa či Milesa Davisa.

Ak nechcete, aby vám niektorá premiéra unikla, čítajte Film.sk každý mesiac.

(Poznámka redakcie – prípadné posuny premiér po 3. júli 2020 už v texte nie sú zahrnuté.)

Miro Ulman

Letná filmová škola: Wajda, Körner, Keaton aj spievajúca Schygulla

Letná filmová škola v Uherskom Hradišti (LFŠ) sa tento rok uskutoční o dva týždne neskôr ako zvyčajne, od 7. do 12. augusta, a bude o tri dni kratšia. Ale bude. Organizátori chcú, aby napriek obmedzeniam, ktoré priniesla pandémia, bol aj tento ročník festivalu rovnako bohatý a zaujímavý ako predošlé.

 „Nikdy sme to nechceli vzdať. S vedomím, že filmový program bude v súvislosti s dĺžkou akcie obmedzený, sa snažíme, aby si zachoval kvalitu, pestrosť a vyváženosť. Návštevníka LFŠ čaká to, na čo je z predchádzajúcich ročníkov zvyknutý: veľa filmových objavov, mimoriadnych zážitkov a predovšetkým – možnosť podeliť sa o ne,“ hovorí programová riaditeľka festivalu Iva Hejlíčková.

„Návštevníkov čakajú archívne aj súčasné filmy, v podstate všetky sekcie, na ktoré sú zvyknutí. Zachováme aj obe letné kiná, aj keď v trochu pozmenenej podobe. Konať sa bude aj sprievodný program – detský program, divadelné predstavenia, koncerty či výstavy. Všetko, samozrejme, v komornejšej verzii a pri dodržiavaní potrebných bezpečnostných a hygienických opatrení,“ozrejmuje Radana Korená, riaditeľka LFŠ a predsedníčka Asociácie českých filmových klubov (AČFK), ktorá je hlavným organizátorom festivalu.

Program LFŠ predstaví tento rok vo veľkej retrospektíve tvorbu poľského režiséra Andrzeja Wajdu. „Výber z jeho filmografie spravila jeho spolupracovníčka a manželka Krystyna Zachwatowicz-Wajda, ktorá bude zároveň hosťom LFŠ,“ prezrádza Jan Jílek, takisto programový riaditeľ festivalu. Sekcia je zameraná na tú časť Wajdovej tvorby, v ktorej sa venoval adaptáciám významných diel poľských (Reymont, Mickiewicz, Wyspiański, Iwaszkiewicz) aj svetových literátov (Dostojevskij, Bulgakov, Conrad). Wajda sa v nej zároveň hlásil k rôznym maliarskym inšpiráciám. Výber filmov doplní výstava československých a poľských plagátov k Wajdovým filmom od významných poľských a československých afišistov. Tvoria ju diela zo zbierky Terryho ponožiek. 

Výročnú cenu AČFK si tento rok v Uherskom Hradišti prevezme scenárista Vladimír Körner. Festival uvedie niekoľko jeho filmov, medzi nimi Adelheid v réžii Františka Vláčila, časť televízneho seriálu Lekár umierajúceho času (r. Miloslav Luther) aj diela, ktoré podľa jeho scenárov nakrútili Karel Kachyňa, Antonín Moskalyk či Milan Cieslar. Na LFŠ zavíta aj nemecká herečka Hanna Schygulla, ktorá sa tu predstaví ako šansónová speváčka. Režisér a scenárista Slávek Horák predstaví svoj nový film Havel, príde aj objav Cien českej filmovej kritiky, režisér a scenárista Bohdan Karásek (Karel, já a ty) či slovenskí režiséri Peter Bebjak a Adam Šoltés, tvorca komédie Anežka s rovnomenným fekálnym vozom vo vedľajšej úlohe. 

„V rámci bloku Česko/Slovensko chystáme napríklad predpremiéru filmu Žaby bez jazyka slovenskej režisérky Miry Fornay a predstavíme zlatú éru pražskej FAMU v 60. rokoch minulého storočia,“prezrádza programový riaditeľ Jan Jílek. Zo slovenských a koprodukčných titulov uvedie LFŠ aj filmy Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann), Amnestie (r. Jonáš Karásek), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), Vlastníci (r. Jiří Havelka), Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek), Bourák(r. Ondřej Trojan) a študentský film Nič sa nestalo (r. Monika Mahútová).

Výber zo súčasného izraelského filmu, ktorý slávi úspechy na festivaloch, ponúkne sekcia Terra festivalis. Uvedie osem filmov vrátane novinky Anatómia atentátu (r. Yaron Zilberman), mapujúcej prípravy atentátu na premiéra Jicchaka Rabina v roku 1995, aj tituly Tel Aviv v plameňoch (r. Sameh Zoabi) a Pracujúca žena (r. Michal Aviad). Objaviť nové filmy môžu diváci aj v sekcii Prísľuby z Východu, ktorá sa venuje zaujímavým dielam z krajín bývalého socialistického bloku. Polnočné delikatesy sa pozrú na žáner akčného filmu a jeho predstaviteľov a na zobrazenie televízie vo filme zaostrí sekcia Hot TV. Jana Jedličková do nej vybrala tituly ako Televízna spoločnosť (r. Sidney Lumet), Truman Show (r. Peter Weir), Pleasantville (r. Gary Ross), Dobrú noc a veľa šťastia (r. George Clooney) alebo dokument Showrunners (r. Des Doyle). Do histórie zavedie divákov sekcia Nemý film, ktorá podrobnejšie predstaví tvorbu Bustera Keatona. K jeho filmom bude hrať živá hudba. Ďalšie sekcie zamerané na históriu sa pozrú napríklad na príbeh filmu Roberta Rosselliniho Rím, otvorené mesto či na tvorbu amerického herca, komika a speváka Dannyho Keya.

Jaroslava Jelchová
foto: LFŠ