Leto je obdobie rozmarnosti, čo môže znamenať, že v kinách sa ľahšie uchytí film, ktorý vybočuje z radu smerom k obskúrnosti a práve tým chce divákov zabaviť. Veď aj Art Film Fest zaradil do svojho programu zopár takýchto kúskov – vrátane slovenského béčkového hororu Socialistický Zombi Mord (SZM).

Iste, tento festival stojí na iných snímkach a o nich informujeme v rubrike Ohlasy (takisto reflektujeme aj júnový Fest Anča). Ale to, že sa projekt SZM na Art Film Fest dostal, musí byť pre jeho tvorcov veľká vec. Nakrútila ho totiž partia nadšencov za malé peniaze a teraz svoj film sami, bez podpory distribučnej spoločnosti, ponúkajú do kín. Niektoré sa chytili. Tak sa stalo, že SZM sa dostal aj do nášho hodnotenia slovenských filmov, ktoré mali kinopremiéru v prvom polroku 2014. Nájdete ho v rubrike Hodnotenie Film.sk a zaujímavé je nielen tým, ako sa filmoví kritici a vedci postavili k SZM. Výrazné rozdiely v bodovaní sa totiž týkajú aj ďalších filmov. Nevynímajúc tie, ktoré v aktuálnom čísle recenzujeme – teda Krok do tmy a Dobrý človek.

Vďaka SZM aj vďaka dokumentu Lyrik, ktorý takisto nezastrešuje žiadna distribučná spoločnosť, sa balík hodnotených filmov rozrástol na desať titulov. Vyzerá to tak, že podobne uvádzaných snímok bude pribúdať a situácia s distribučnými premiérami sa tým môže zneprehľadňovať. Popri ohlasovaných a očakávaných slovenských filmoch sa môžu v kinách objaviť aj iné a, naopak, nie každého z tých, o ktorých píšeme v rubrike Aktuálne v súvislosti s ich plánovanou premiérou v druhom polroku, sa musíme dočkať v uvedenom termíne. V tunajšom filmovom prostredí je to totiž trochu ako s letom, keď sa so zvýšenou aktivitou spájajú aj nepredvídateľné udalosti.

Ďalšie číslo Film.sk vyjde (určite) v septembri. Za redakciu časopisu vám želám príjemné leto.

Daniel Bernát