Kandidát
(Magic Box)

Dlhometrážny režijný debut Jonáša Karáska je prvým dokončeným filmom z trojice projektov z podprogramu Minimal, ktorým sa Au­diovizuálny fond snažil iniciovať tvorbu nízkorozpočtových filmov. Tvorcovia označujú Kandidáta za cynický triler a z minima vyťažili maximum. S vyše 80-tisíc divákmi sa stal najúspešnejším domácim filmom roku 2013 a získal 5 nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Scenár napísali Michal Havran a Maroš Hečko podľa svojho románu Kandidát. Denníky z odpočúvania v spolupráci s Petrom Balkom. Dej tohto remeselne zručne nakrúteného filmu s výbornou kamerou Tomáša Juríčka (cena Kamera 2013) sa odohráva v priebehu dvoch mesiacov pred prezi­dentskými voľbami na Slovensku. Majiteľ reklamnej agentúry (Marek Majeský) sa rozhodne v tomto krátkom čase urobiť z neznámeho muža prezidenta. Film, ktorý kri­tizuje a súčasne využíva reklamné praktiky, je skôr politickou fraškou než trilerom, ale pomyslenie, že môže mať veľmi blízko k realite, občas zamrazí. Na DVD je film so zvukom DD5.1 a s voliteľnými anglickými a ruskými titulkami. Ako bonusy nájdete trailer, teaser, videoklip, vystrihnuté scény, fotografie a film o filme.


Zlatý rez 2013
(VŠMU)

Už po tretí raz vydala Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave DVD s názvom Zlatý rez s výberom najlepších filmov svojich študentov za predchádzajúci akademický rok. Škola takýmto spôsobom propaguje prácu študentov všetkých ateliérov fakulty doma i v zahraničí. Tentoraz ponúka až trinásť filmov a obsahuje hrané tituly Koberec a pár postáv Michala Pusztaya, Krehkosť Martina Hnáta, Oslava Pavla Čižmára a Žena z minulosti Csabu Molnára, dokumenty Film ako dokument Marka Urbana, Homo video Kataríny Hlinčíkovej, Izolácia Márie Rumanovej, Odchod na korze Petra Zákuťanského a Jasná myseľ Kristíny Lapšanskej a výber dopĺňajú animované filmy Circle Pit Martina Machálika, Precitnutie Aleny Smrtníkovej, Rodina – základ života Marty Prokopovej a Nonstop Silvie Senešiovej. Súčasťou DVD je i šestnásťstranový dvojjazyčný (slovensko-anglický) booklet s fotografiami, údajmi k filmom, krátkymi obsahmi a so súpisom domácich i zahraničných ocenení. Žánrovo aj tematicky pestrý výber je výbornou reprezentáciou školy a zároveň príjemným spestrením domácej filmovej ponuky.


Kauza Cervanová
(atelier.doc)

Režisér Robert Kirchhoff (Hej, Slováci, Lesk a bieda SNP, Duch v stroji z cyklu Slovenské kino) pracuje na niekoľkých projektoch, no nakoniec sa jeho dlhometrážnym debutom stal dokument Kauza Cervanová. Kirchhoff sa v ňom zaoberá prípadom zavraždenia študentky medicíny Ľudmily Cer­vanovej, dcéry plukovníka Cervana. Vražda sa stala v roku 1976 a v roku 1981 za ňu socialistické súdy odsúdili skupinu siedmich mladých mužov spolu na 108 rokov. V novom procese z roku 2004 boli obžalovaní napriek ďalším dôkazom, spochybňujúcim ich vinu, opäť odsúdení. „Nepokúšal som sa rekonštruovať kriminálny prípad. Išlo mi o univerzálny obraz ,zločinu a trestu’ s výrazným politickým podtextom,“ povedal režisér dokumentu, ktorý sa stal vlani najnavštevovanejším klubovým filmom a v ankete denníka Sme kultúrnou udalosťou roku 2013. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a s voliteľným slovenskými, českými, anglickými, francúzskymi a nemeckými titulkami. Dopĺňa ich 40 minút bonusov.


Zázrak
(Artileria)

Po úspešnom dlhometrážnom debute Slepé lásky, ktorý získal cenu na MFF v Cannes, bol divácky úspešný a ocenený aj na ďalších festivaloch a prehliadkach, nakrútil režisér Juraj Lehotský svoj prvý hraný film Zázrak, inšpirovaný skutočným príbehom. Jeho hrdinkou je 15-ročné dievča (stvárňuje ho neherečka Michaela Bendulová, ktorú autori filmu našli v reedukačnom centre), ktoré sa pre svoju veľkú lásku dostane do polepšovne. Túžila milovať a namiesto toho teraz stráca všetko, čo mala rada a čo patrí k detstvu. Napriek všetkým zákazom sa však rozhodne žiť svoj život naplno. Zázrak je film o rodičoch a deťoch, o nefungujúcich vzťahoch, ale aj o hľadaní lásky a svojho miesta na svete. Film získal Zvláštne uznanie v súťažnej sekcii Na východ od Západu na MFF Karlove Vary 2013 a Michaela Bendulová si odniesla z 23. Filmfes­tivalu Cottbus Cenu pre najlepšiu herečku. Film je na DVD s obra­zom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1, so slovenským a anglickým menu a voliteľnými slovenskými a anglickými titulkami. Ako bonus na ňom nájdete kasting s Michaelou Bendulovou.


Miro Ulman