Zajtra pôjdem do kina

Keď spisovateľ a bloger Rudolf Havlík začal robiť svoj prvý film Zejtra napořád, mnohí neverili, že sa môže podariť. Aj napriek finančným problémom film, ktorý sa nakrúcal v Česku a Hongkongu, dokončil a uvedú ho na festivale v Karlových Varoch.

Každú noc milióny ľudí zaspávajú s tým, že zmenia svoj život. Zajtra prestanem fajčiť, zajtra ju pozvem na kávu, zajtra začnem chudnúť. Zajtra budem lepšie robiť svoju prácu, zajtra dám výpoveď, lebo ma to už nebaví, zajtra budem lepší človek, zajtra začnem od nuly, pretože zajtra sa veci zmenia a už nebude nič ako predtým. Zajtra bude všetko lepšie. Zajtra a navždy. Tieto slová uvádzajú nový československý film Zejtra napořád a tak ako pre milióny iných platia aj pre jeho hrdinu Petra Krausa. Biznismena, ktorý obchoduje v Číne a doma sa zamotáva do problémov, stále však verí, že jeho život sa zmení. Režijný debut spisovateľa, blogera a cestovateľa Rudolfa Havlíka sľubuje v tuzemských kinách nový zážitok. A nielen žánrovo. „Chcel som natočiť dobrý film. Film, ktorý by ľudí pobavil, nebol de­mentný, dokázal priviesť napríklad aj k zamysleniu, ale hlavne aby sa pri ňom ľudia necítili trápne alebo znudene, ako to, žiaľ, v poslednom čase pri tuzemskej produkcii býva,“ hovorí Havlík, ktorý sa pri písaní scenára do istej miery inšpiroval vlast­nými cestovateľskými zážitkami.

Do hlavnej úlohy obsadil herca Pavla Baťka, ktorému postava Petra padla ako oblek šitý na mieru. „Konečne som našiel niekoho, kto má podľa mňa obrovskú charizmu a zároveň je to človek, ktorý sám utiahne celovečerák a ženy na ňom môžu oči nechať. Stará škola, keď bol chlap ešte chlapom.“ Batěk dostal príležitosť priniesť na plátno súčasného hrdinu, akého česká, ale aj slovenská kinematografia dlho hľadala. „Je to človek, ktorý nechce žiť ako ostatní, má svoje sny, rád cestuje a bojí sa zabehaných poriadkov. Vie však, že v jeho veku už na niektoré z nich bude musieť nabehnúť. Je to film o našich snoch, o tom, že zmeníme svoj život. Nie zajtra, ale dnes,“ pokračuje Havlík, ktorý ani neuvažoval, že by film nerežíroval. „Nemám ambície prekonať režisérskych velikánov. Som na začiatku a snažím sa učiť, pracovať a zlepšovať. Film Zejtra napořád bol pre mňa vysokou školou, na všetkých frontoch. A pretože som získal ďalší celovečerný film na základe toho, čo som urobil, je možné, že sa mi to podarilo,“ približuje okolnosti tvorca snímky, ktorá bola v začiatkoch vnímaná ako malý projekt.

„Keďže rád napínam ľudí na Facebooku a vôbec na internete, lebo odtiaľ som v podstate vzišiel, tak si tento film dosť veľa ľudí vzalo za svoj a majú ho radi, lebo vedia, ako ťažko sa rodil. Ja ho stále vnímam ako malý projekt, pracovali sme na ňom vo veľmi úzkom kruhu, veľa vecí sme natočili na vlastnú päsť, lebo práve neboli financie. Ale trvám na tom, že dokážem z hovna upliesť bič a viem si poradiť v situáciách, pri ktorých inde tečú státisíce. Jednoducho viem, ako na to, a viem o tom presvedčiť aj ľudí. Výsledok musíte posúdiť sami. Zejtra napořád nie je dokonalý kus, je to len film, ale verím, že je skvelý,“ dodáva Rudolf Havlík.


Zejtra napořád (r. Rudolf Havlík, Česko/Slovensko, 2014)

►  celkový rozpočet filmu: Údaj nebol do uzávierky Film.sk poskytnutý.

►  počet kópií, v ktorých sa film bude distribuovať v slovenských kinách: Film bude distribuovaný na DCP nosičoch.


Zuzana Sotáková
FOTO
: Bio Art Production