Krátke, animované, slovenské – do kín ide Kovbojsko

Keď na žilinskej Fest Anči získa slovenský „animák“ D Award, znamená to preň otvorené dvere do kinodistribúcie. Naposledy sme tak na plátne mohli vidieť snímku Veroniky Kocourkovej Ako vzniká tornádo, ktorá cenu vyhrala v roku 2014 a na konci toho istého roku ju začali premietať ako predfilm k nórskemu rodinnému titulu Magické striebro – hľadanie kúzelného rohu (r. Arne Lindtner Næss). „Udelením tohto ocenenia chceme podporiť mladých tvorcov a pomôcť propagácii ich krátkych animovaných filmov,“ uviedla vtedy Eva Ujlakyová z distribučnej spoločnosti Film Europe. Tá teraz dostáva do kín vlaňajšieho nositeľa Anča D Award – film Kovbojsko Dávida Štumpfa. „Podľa pravidiel divokého západu má byť každý zlodej potrestaný. Ale keď sa šerifovi pokazí kôň, je ťažké predvídať, či spravodlivosť ostane spravodlivosťou,“ tak znie stručná anotácia päťminútovej snímky, ktorá sa bude v kinách premietať od 12. mája pred francúzskym celovečerným titulom Ďaleko od ľudí (r. David Oelhoff en). Dávid Štumpf je bývalý študent Ateliéru animovanej tvorby FTF VŠMU v Bratislave, v súčasnosti poslucháč Katedry animovanej tvorby FAMU v Prahe. Podieľa sa aj na animácii a kompozitingu seriálu Drobci (r. Vanda Raýmanová a Michal Struss) a spolu s Michaelou Mihályiovou pracuje na krátkom animovanom filme Koniec, v ktorom sa „z biblickej legendy o Noemovej arche stane ironické rozprávanie o fungovaní sveta“. Mimochodom, od 3. do 5. mája sa v rámci festivalu Anifilm v Třeboni uskutoční podujatie Visegrad Animation Forum, kde sa bude projekt Koniec prezentovať v kategórii krátkych filmov a tvorcovia sa tak budú zároveň uchádzať o fi nančnú podporu 2 000 eur na ďalší vývoj.

dan

Dokumentárne konfrontácie na VŠMU

Študentské konfrontácie venované dokumentárnym filmom sa uskutočnili 22. apríla na pôde FTF VŠMU. Po projekcii filmov už tradične nasledovalo čítanie kritík a diskusia medzi kritikmi a dokumentaristami. Ťažko povedať, či bol problém v zlej propagácii, pracovnej vyťaženosti študentov, prostom nezáujme alebo strachu z konfrontovania sa, ale podujatie opäť poznamenala pomerne slabá účasť tvorcov posudzovaných filmov – zúčastnili sa len Kristína Schnirzová a Edo Cicha. Šesť z ôsmich filmov nemal kto obhajovať a česť tvorcov zachraňovali len pedagógovia ateliéru dokumentárnej tvorby Marek Šulík a Jaro Vojtek. Napriek tomu bola diskusia pomerne podnetná.

Jakub Lenčéš svojím textom o filme Petry Mužíkovej Poblíž sebe rozvíril debatu o vhodnosti emocionálnej, ironickej a mimoriadne subjektívnej kritiky. Tú však koncipoval ako text podobajúci sa na príslušný film, ktorým presne vystihol repetitívny a povrchný charakter diela. Zaujímavé otázky o postavení homosexuálov v slovenskej spoločnosti i o tvorbe Dominika Jursu vyvolala Petra Sedláková svojou kritikou filmu Odchádzame z tejto krajiny. Jursa bol totižto oproti svojim predchádzajúcim filmom o niečo tendenčnejší. V neposlednom rade treba spomenúť aj diskusiu o príbehu v dokumentárnom filme a o druhovom zaradení emocionálne silnej a zaujímavej snímky Ahoj Láska Leny Kušnierikovej. Ako autor jedného z textov sa nevyhnem vyzdvihnutiu filmu Eda Cichu Svet plotov, v ktorom režisér prostredníctvom parametrickej narácie inovatívne pristupuje k žánru portrétu a súčasne vytvára akúsi depresívnu „periférnu symfóniu“. Spomedzi zvyšných dokumentov by som ešte rád spomenul rodinný portrét Ivany Hucíkovej Matky a dcéry, kde autorka na intímnom a smutno-vtipnom príbehu štvorgeneračnej, čisto ženskej rodiny zaujímavo rozvinula viacero tém – problém alkoholizmu, opakovanie chýb rodičov a podobne.

Dokumenty aj texty síce mali kolísavú kvalitu, ale v oboch prípadoch bolo oproti minulému roku cítiť badateľný progres. Problémom zostáva spomínaná slabá účasť tvorcov.

Druhé študentské konfrontácie, ktoré boli venované animovanému a hranému filmu, sa konali 29. apríla. Vrátime sa k nim v budúcom čísle Film.sk.

Marcel Šedo (poslucháč audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU)

Deti opäť vyberú najlepší európsky film

V nedeľu 8. mája v Artkine za zrkadlom v Bratislave sa detskí diváci vo veku od 12 do 14 rokov stanú porotcami Európskej filmovej akadémie. Spolu s deťmi z ďalších 31 európskych miest budú pozerať a hodnotiť tri filmy, aby mohli vybrať ten, ktorému by udelili Cenu mladého publika – Young Audience Award. V nomináciách na toto ocenenie, ktoré vyberala medzinárodná porota aj so slovenským zástupcom Jakubom Viktorínom, sú snímky Pojkarna (r. A.-T. Keining, Švédsko), Rauf (r. B. Kaya a S. Caner, Turecko) a Jamais contente (r. E. Deleuze, Francúzsko). Vyhlásenie víťaza sa bude streamovať online na stránke yaa.europeanfilmawards.eu. Okrem projekcií sa diváci môžu tešiť na diskusie s rôznymi filmovými profesionálmi. Podujatie sa koná po tretí raz, vlani získal cenu taliansky film Il ragazzo invisibile (r. G. Salvatores), v roku 2014 zase holandská snímka Spijt! (r. D. Schram).

zs

Červený kapitán zasahuje. Do rebríčka

Filmová detektívka Červený kapitán, ktorú podľa literárnej predlohy Dominika Dána nakrútil režisér Michal Kollár, sa prepracovala medzi desať najnavštevovanejších slovenských filmov v histórii samostatnej republiky. Od premiéry 10. marca do 24. apríla ju podľa údajov Únie filmových distribútorov SR videlo 82 874 divákov, čím na ôsmej priečke rebríčka vystriedala snímku Jonáša Karáska Kandidát (2013), ktorú takisto videlo viac ako 82-tisíc divákov. Červený kapitán vznikol v slovensko-česko-poľskej koprodukcii a hlavnú úlohu stvárnil Poliak Maciej Stuhr.

dan

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Vo štvrtok 5. mája sa začína už 10. ročník Minifestivalu európskeho filmu 7 x 7. V siedmich slovenských mestách (Kino Lumière v Bratislave a Cinemax v Nitre, Banskej Bystrici, Prešove, Poprade, Žiline a Košiciach) sa premietne sedem európskych filmov, podporených v rámci programu MEDIA: Fénix (r. Ch. Petzold), Fúsi (r. D. Kári), Mladosť (r. P. Sorrentino), Stratení v Mníchove (r. P. Zelenka), Zabijaci (r. M. Nørgaard), Zbrusu Nový zákon (r. J. Van Dormael) a pre deti Ovečka Shaun (r. M. Burton, R. Starzack). Hlavným organizátorom festivalu je Úrad vlády Slovenskej republiky, spoluorganizátormi sú Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike, Creative Europe Desk a spoločnosť Continental film. Vstup na všetky projekcie je bezplatný a podrobný program nájdete na stránke www.cedslovakia.eu. Minifestival európskeho filmu 7 x 7, ktorý potrvá až do 22. júna, je prvým zo série podujatí, ktoré sa konajú v súvislosti s významným jubileom – v tomto roku oslavujeme 25. výročie programu MEDIA.

Aktuálne uzávierky MEDIA: Výzva EACEA/21/2015, Podpora TV vysielania, má svoju druhú uzávierku 26. mája.

vs

Aktuálna uzávierka – DOK.Incubator

Dňa 20. mája je uzávierka prihlášok na medzinárodný workshop DOK.Incubator, ktorý sa uskutoční 2. až 8. júla v Smoleniciach. Záujemcovia sa môžu prihlasovať s projektmi v štádiu výroby alebo postprodukcie a špeciálny trojdňový program je pripravený aj pre slovenských študentov dokumentárnej réžie, strihu a produkcie. Viac informácií aj prihláškový formulár nájdete na stránke www.dokincubator.net.