► Existenciálna dráma Ja, Olga Hepnarová (r. T. Weinreb, P. Kazda) získala cenu za najlepší film na 31. MFF Vilnius, ktorý sa konal od 31. 3. do 14. 4. v Litve.

► Na medzinárodnom festivale horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa konal v Bratislave od 6. do 10. 4., získali niekoľko ocenení aj slovenské snímky. Titulu Vo vetre kopýt (r. B. Molnár, P. Gejdoš) udelili V4 Prix – cenu za najlepší film z krajín V4, Cenu Literárneho fondu pre pôvodný slovenský film s horskou tematikou si odniesol Martin Grajciar za snímku Kaľamárka a Cena pre začínajúceho filmára patrí dvojici Michal Csáder a Jakub Šipoš za krátky film The Right Place – Sao Miguel.

► Na 17. ročníku Festivalu európskej kinematografie, ktorý sa konal v talianskom meste Lecce od 18. do 23. 4., získal Cenu za najlepšiu kameru Martin Žiaran za film Čistič (r. P. Bebjak).

► Na 16. ročníku festivalu goEast vo Wiesbadene v Nemecku (20. – 26. 4.) získala špeciálne uznanie poroty herečka Emília Vášáryová za výkon vo filme Eva Nová (r. M. Škop). Na festivale získal ocenenie aj režisér Marcin Koszałka za koprodukčný film Červený pavúk, na ktorom sa minoritne podieľalo aj Slovensko. Snímka si navyše odniesla Cenu medzinárodnej filmovej kritiky. V rámci programu pre mladých talentovaných autorov Oppose Othering! získal grant aj projekt filmu Jožka slovensko-nemeckej dvojice Milan Durňak a Hamze Bytyci.

► Počas festivalu Anasoft litera sa 28. 4. v Berlinke Slovenskej národnej galérie v Bratislave uskutočnila premiéra dokumentárneho filmu Denník plavby Moniky Kompaníkovej v réžii Ivety Grófovej.

► Medzinárodný festival animácie Fest Anča, ktorého 9. ročník sa bude konať od 29. 6. do 3. 7. v Žiline, predstavil výber filmov v slovenskej súťaži. O cenu Anča Slovak Award zabojujú snímky Balónové dievča (r. M. Frajštáková), Braček Jelenček (r. Z. Žiaková), Duch mesta – Jana Kirschner (r. A. Kolenčík, V. Kocourková), Hviezdny taxík (r. J. Krumpolec), Mila Fog (r. M. Prokopová), Okupácia (r. M. Mikušová), Pravidlá hry (r. O. Rudavský), Prázdniny – Monikino Kino (r. kolektív autorov pod lektorským vedením J. Šicka a V. Obertovej).

zs