► Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) spustila novú online službu – VoD s internetovou adresou www.asfkvod.sk. Od marca platforma fungovala skúšobne s ponukou titulu Choď do pekla, v ďalšom období by sa mal katalóg ponúkaných filmov rozširovať.

► Hraný film V tichu (r. Z. Jiráský) získal na Phoenix Film Festivale v Spojených štátoch amerických, ktorý sa konal v dňoch 26. 3. až 2. 4., dve ceny v rámci World Cinema Awards. Ocenili ho v kategóriách najlepší film a najlepšia réžia.

► Slovenský film Kandidát (r. J. Karásek) sa 20. apríla premietal v Naí Dillí v Indii na festivale, ktorým sa oslavovalo 20 rokov Európskej únie. O šesť dní neskôr ho uviedli v ďalšom indickom meste Čandígarh.

► Hraný debut Jara Vojteka Deti získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Pekingu (16. – 23. 4.) tri ceny z desiatich hlavných ocenení Tiantan – za najlepší scenár (M. Leščák), najlepšiu kameru (T. Stanek) a najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe (É. Bandor). Deti uspeli v konkurencii pätnástich súťažných filmov. O víťazoch rozhodla medzinárodná porota na čele s Lucom Bessonom. Na festivale uviedli snímku Deti režisér Jaro Vojtek, herečka Éva Bandor, producent Mátyás Prikler, kameraman Tomáš Stanek a vedúca produkcie Martina Agricolová.

► Vo štvrtok 23. apríla sa v Kine Lumière konala odborná prezentácia a prehliadka digitalizačného pracoviska Slovenského filmového ústavu, ktoré vzniklo ako súčasť národného projektu Digitálna audiovízia. Počas prezentácie výstupov z digitalizačného pracoviska sa premietli ukážky zo zreštaurovaného a zdigitalizovaného filmu Miloslava Luthera Chodník cez Dunaj (1989). V súčasnosti má SFÚ zdigitalizovaných 579 filmových objektov v rozlíšení 2K, z toho je 535 spravodajských materiálov, 12 hraných, 2 dokumentárne a 30 animovaných filmov.

zs