Diana Fabiánová
režisérka

Najviac času venujem svojim dvom malým deťom a mužovi. Popritom zbieram a postupne natáčam materiál na celovečerný dokument o nevere s pracovným názvom Šťastne (ne)verný. Je to také milostné road movie. Stávka mladých ľudí, či je možné mať dlhodobo naplnený monogamný vzťah. Film skúma neveru z rôznych uhlov pohľadu, rieši, prečo je všadeprítomná, a to aj vo vzťahoch, kde sa zdá, že k šťastiu nič nechýba. Dlhšie sa venujem i téme prenatálnej psychológie. Vzhľadom na to, aká je u nás situácia v zdravotníctve, vzniká z toho satirický dokument o absurditách v slovenskom pôrodníctve. A po nociach píšem scenár k hranému filmu.

Noro Držiak
výtvarník, animátor, režisér

V marci sa dostal do českých kín poviedkový trikový film Smrteľné historky Jana Bubeníčka, na ktorom som pracoval ako dramaturg. S Michalom Balážom režijne pripravujem slovenský celovečerný trikový film o M. R. Štefánikovi, malo by ísť o iné spracovanie, než sme predviedli v televíznom filme True Štúr. Pre Zlínsky filmový festival som vytvoril maľovanú poloplastickú klapku, ktorá je súčasťou výstavy a dražby na Minisalóne klapiek. Na Chvalskom zámku v Prahe stále prebieha výstava Jiřího Trnku, kde som zrealizoval dve trikové videá s motívmi jeho filmov. V máji pripravujem autorskú výstavu s premietaním filmov v pražskej galérii Art Point

Lenka Moravčíková-Chovanec
dokumentaristka

Túžim nakrútiť sériu dokumentov o spoločnosti s názvom Megatrendy. Na Febiofeste sme uviedli film z dokumentárnemu cyklu Prvá o slovenskej astronómke Pajdušákovej. S Ankou Gruskovou budeme na Camp4Science vyvíjať scenár dokumentu o československom ďalekohľade, ktorý má skoro 100 rokov a zažil, čo by človek neprežil. V Hitchhiker Cinema ďalej vyvíjame s Robom Švedom scenár k pilotu dokumentárneho cyklu Biele vrany o odstrašujúcej skorumpovanosti školstva a o „korupčníkoch“ v nás. A s Tomášom Kaminským budeme spolupracovať na filme o krásnom diele Ester Šimerovej-Martinčekovej.