Hrana – trilógia
(Beetle)

Vydanie 3-DVD Hrana – trilógia je symbolickým zavŕšením niekoľkoročnej práce režiséra a scenáristu Patrika Lančariča, producenta a kameramana Petra Kelíška, spoluscenáristov a strihačov Maroša Šlapetu a Mateja Beneša, ich ďalších kolegov a priateľov a v neposlednom rade Oskara Rózsu. Vďaka nim dnes skladateľa, speváka, klaviristu a textára Mareka Brezovského (1974 – 1994), ktorý patril k najväčším talentom tunajšej hudobnej scény 80. a 90. rokov, už nemusím predstavovať. Trilógia Hrana zachytáva jeho príbeh v mnohých kontextoch a prostredníctvom troch samostatných audiovizuálnych diel hovorí nielen o mladosti a talente, ale aj o dobe a spoločnosti, v ktorej žil a tvoril. Prvý disk obsahuje dlhometrážny dokument Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014), ktorý bol ako jediný z trojice uvedený v kinách. Úplnou novinkou je Hrana Rockument (2016), zachytávajúci neopakovateľnú atmosféru hudobného turné v roku 2011, reakcie Marekových fanúšikov i pohľady do zákulisia. Záverečná Hrana Tour 2011 (2012) je záznamom bratislavského koncertu v Majestic Music Clube v júni 2011. Čerešničkou na torte pre všetkých zúčastnených je určite Brezovského nominácia na Slnko v sieti 2016 v kategórii filmová hudba.

Amy
(Bontonfilm)

Producenti dokumentu Amy (2015) mali šťastnú ruku, keď si ako režiséra vybrali Asifa Kapadiu. Ten zaujal už svojím filmom Senna o známom brazílskom automobilovom pretekárovi, ktorý vyhral dokumentárnu súťaž na festivale Sundance. Kapadiovi sa vo filme Amy podarilo prostredníctvom unikátnych domácich videí, výpovedí členov rodiny, priateľov a kolegov, ukážok z videoklipov, koncertov a televíznych šou veľmi dobre zmapovať život a krátku, no intenzívnu kariéru britskej speváčky Amy Winehouse (1983 – 2011). Divák má jedinečnú možnosť vidieť ju aj vo veľmi intímnych – radostných i smutných – momentoch ako obyčajné dievča s veľkým talentom a túžbou po láske a hudbe. „Amy Winehouse stretol nešťastný osud a mňa zaujímalo, ako sa niečo také mohlo stať priamo pred našimi očami. Ako môže niekto umrieť takým spôsobom v dnešnej dobe a naviac v takom mladom veku?“ povedal režisér. Na rozdiel od filmu sú na DVD preložené aspoň texty piesní, graficky včlenené do obrazu. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, s anglickým zvukom DD5.1 a s voliteľnými titulkami (české, české pre nepočujúcich) bez akýchkoľvek bonusov.

Stratení v Mníchove
(Magic Box Slovakia)

Na DVD i blu-ray nosiči vyšiel film scenáristu a režiséra Petra Zelenku a producenta Davida Ondříčka Stratení v Mníchove (2015), ktorý sa stal víťazom Cien českej filmovej kritiky, keď premenil všetky nominácie a uspel v kategóriách najlepší film, réžia aj scenár. K tomu sa pridali ešte České levy za scenár a strih. O filme nechcem veľa prezrádzať, pretože je v ňom niekoľko zvratov, o ktorých by divák nemal vopred vedieť. Sir „P“ je 90-ročný papagáj sivý, ktorý patril Edouardovi Daladierovi a dodnes opakuje jeho hlasom dôležité vety z čias Mníchovskej dohody. Papagája unesie český novinár Pavel (Martin Myšička) a zistí, že papagáj cituje aj mnoho Daladierových kontroverzných vyhlásení, ktoré spôsobia medzinárodný škandál. Zelenka ponúka vo filme nielen pohľad na svet médií, výrobu filmu, ale i na traumatické okamihy českej histórie. Film je na DVD a blu-ray diskoch so zvukom DD5.1 a DD2.0, s obrazom vo formáte 2,40 : 1 a s českými, maďarskými, anglickými a francúzskymi titulkami. Medzi bonusmi nájdete trailery, TV spoty a 11 minút vystrihnutých scén.

Leviatan
(Magic Box Slovakia)

Andrej Zviagincev vzbudil medzinárodný ohlas už svojím debutom Návrat o tragickom výlete dvoch synov s otcom, ktorého nepoznajú. Za tento film získal v roku 2003 Zlatého leva na MFF v Benátkach. Jeho najnovšia snímka Leviatan (2014) získala cenu za scenár na MFF v Cannes, Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Jej názov vychádza z mena biblickej morskej príšery, vzbudzujúcej strach. Vo filme je leviatan symbolom moci, proti ktorej jednotlivec márne bojuje. Zviagincev podáva na pozadí realisticky rozprávaného príbehu o Koľovi, ktorého pozemok s malým domčekom na brehu Barentsovho mora chce získať starosta z blízkeho mesta, presvedčivý obraz situácie panujúcej v súčasnom Rusku. Film je súčasťou DVD edície Festival 12 – tá prinesie v priebehu roka celkovo 12 titulov, ktoré získavali ocenenia alebo svojimi kvalitami vzbudili pozornosť najprestížnejších festivalov. Leviatan je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD 5.1 a s českými titulkami. Ako bonusy sú na ňom trailer, rozhovor s Andrejom Zviagincevom a štúdia Víta Schmarca Dom človeka a Leviatan a moc.

Miro Ulman