► Marek Maďarič udelil 3. marca Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky za umenie za rok 2015. Laureátom ocenenia za výnimočný prínos v oblasti audiovízie sa stal producent a režisér Ivan Ostrochovský „za hraný debut Koza a za mimoriadny a inovatívny prínos v oblasti filmovej tvorby, originálne filmové spracovanie rôznorodých tém zo života na Slovensku a ich úspešnú prezentáciu v zahraničí“. Ocenenie za celoživotný prínos v oblasti umenia získala dramaturgička a scenáristka Jana Liptáková.

► Cenu za druhý najlepší film festivalu získal na 34. Bergamo Film Meeting, ktorý sa konal od 5. do 13. marca v Taliansku, režisér Slávek Horák s koprodukčnou snímkou Domácí péče.

► Na 20. MFF Sofia v Bulharsku, ktorý sa konal od 10. do 20. marca, získali Cenu za najlepšiu réžiu Tomáš Weinreb a Petr Kazda za debutový film Ja, Olga Hepnarová.

► Herečka Emília Vášáryová si 17. marca počas slávnostného otvorenia českého Febiofestu v Prahe prevzala ocenenie Kristián za prínos svetovej kinematografii. Na festivale zároveň prezentovala film Eva Nová (r. M. Škop), v ktorom stvárňuje hlavnú úlohu.

► Po ťažkej chorobe zomrel 18. marca vo veku 79 rokov český režisér Jan Němec. Debutoval filmom Démanty noci a v 60. rokoch nakrútil aj ďalšie pozoruhodné tituly, medzi inými príspevok do poviedkového projektu Perličky na dně alebo snímku O slavnosti a hostech. V 70. rokoch Němec emigroval, po návrate do Česka režíroval napríklad filmy V žáru královské lásky, Krajina mého srdce, Toyen či Holka Ferrari Dino.

► V utorok 22. marca sa v Bratislave odovzdávali ceny pre najlepších mladých multimediálnych tvorcov Zlatá klapka, ktoré sú voľným pokračovaním súťaže Slovenský detský Oskar. Medzi 10- až 14-ročnými vyhral kategóriu réžia Adam Šalát a najlepší krátky hraný film zaslala do súťaže ZŠ Trenčín. V skupine 15- až 19-ročných uspeli v kategórii réžia Matej Kováč a Matthias Kasar, najlepší krátky hraný film zaslala ZUŠ Rimavská Sobota. V kategórii animovaný film vyhrala snímka Zrod animácie kolektívu zo SUŠ Trenčín, cenu za kameru získal Gerald Gorondi, za strih Vanda Hašková.

zs