► Newyorská platforma pre online streaming artovej kinematografie Filmatique zaradila do svojej ponuky aj film Koza (r. I. Ostrochovský).

► RTVS vstúpila sumou 991 200 eur do projektu dvojdielneho historického filmu Mária Terézia, ktorý je rozsiahlou koprodukciou stredoeurópskych krajín. Nakrúcanie bude prebiehať aj na Slovensku, napríklad v Dóme sv. Martina v Bratislave. RTVS ráta s premiérou oboch dielov počas tohtoročných vianočných sviatkov.

► Prezident SR Andrej Kiska udelil 9. 1. štátne vyznamenania 20 osobnostiam pri príležitosti štátneho sviatku Dňa vzniku Slovenskej republiky. Medzi ocenenými sú aj herečka Zita Furková, režisér Juraj Herz, herec a režisér Martin Huba a spisovateľ a aforista Tomáš Janovic.

► Emília Vášáryová získala cenu Trilobit za stvárnenie hlavnej úlohy vo filme Marka Škopa Eva Nová. Ocenenia Českého filmového a televízneho zväzu FITES sa udeľovali v Beroune 14. 1. Detská porota ocenila koprodukčný animovaný titul Lichožrúti Galiny Miklínovej.

► Česká filmová a televízna akadémia zverejnila v druhej polovici januára nominácie na 24. ročník cien Český lev. Zo slovenských koprodukčných filmov má najviac nominácií dráma Masaryk (najlepší film, réžia, mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, 2 nominácie v kategórii mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, scenár, kamera, strih, zvuk, hudba, scénografia, kostýmy, masky). Za ním nasleduje titul Učiteľka (najlepší film, réžia, ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, scenár, strih, hudba, scénografia, kostýmy, masky) a Ja, Olga Hepnarová (najlepší film, réžia, ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, scenár, kamera, kostýmy, masky). Na ceny sú nominované aj ďalšie snímky so slovenským koprodukčným vkladom: Rodinný film, Teória tigra, Anjel Pána 2, Červený kapitán a Lichožrúti. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 4. marca v Prahe.

► Slovenský dokument Sedem hriechov civilizácie filmárov Ľubomíra Viludu a Ivana Kršiaka získal ocenenia Platinum Award v kategórii dlhometrážnych dokumentárnych filmov a Gold Award za najlepší zvuk na Medzinárodnom filmovom festivale World Documentary Awards v Indonézii (20. – 31. 1.). Film získal ešte v decembri minulého roku v Los Angeles Award of Recognition v kategórii dlhometrážnych dokumentárnych filmov na festivale Hollywood International Independent Documentary Awards.

zs