Scandi
(3. ročník, 25. – 29. 1. 2017, Bratislava, Košice, Martin, Liptovský Mikuláš, Sereď, Trenčín, Trnava, Nitra, Modra, Nové Zámky, Poprad, Prešov, Spišská Nová Ves)

Prehliadka súčasnej severskej kinematografie, ktorú organizuje Film Europe Media Company, prináša výber najnovších filmov z Dánska, zo Švédska, z Nórska a z Fínska. Škandinávska filmová produkcia je žánrovo pestrá, snímky sú divácky atraktívne a mnohé z nich sa zároveň uvádzajú a oceňujú na prestížnych festivaloch. Prehliadka má ukázať bohatosť, univerzálnosť a životaschopnosť severskej kinematografie. Scandi 3 má štyri sekcie: Scandi premiéry, Scandi komédie, Scandi deti a Best of Scandi.

► kontakt: Film Europe, s. r. o., Matúškova 2148/10, 831 01 Bratislava tel.: +421 2 5463 0049, e-mail: info@filmeurope.eu, dagmar.krepopova@filmeurope.eu (Dagmar Krepopová)
www.filmeurope.sk, http://scandi.filmeurope.eu/sk/

Filmový seminár 4 živly
(6. ročník zimného filmového seminára, 24. – 26. 2. 2017, téma: osud 19. ročník letného filmového seminára, 9. – 13. 8. 2017, téma: viera, Banská Štiavnica)

Letný filmový seminár 4 živly patrí medzi najstaršie slovenské filmové podujatia. Ponúka bohatý program zastrešený jednou témou, spája hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy, celovečerné aj krátkometrážne, aby vďaka nim umožnil publiku nazrieť na tému z čo najväčšieho množstva uhlov pohľadu. Filmové projekcie sa konajú na viacerých netradičných miestach. Okrem filmového programu ponúkajú 4 živly aj množstvo sprievodných podujatí zameraných na neformálne vzdelávanie. Hostia z radov filmárov a filmových teoretikov pripravujú master classy, komentované projekcie a prezentácie. K letnej verzii seminára pribudla v roku 2012 zimná. Tá vyberá z celoročnej témy jednu dôležitú podtému, ktorej venuje o čosi komornejší program.

► kontakt: OZ štyri živly, Legionárska 15, 831 04 Bratislava tel.: +421 907 475 986, e-mail: 4zivly@gmail.com, 4zivly@4zivly.sk (Ondrej Starinský)
www.4zivly.sk

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest
(24. ročník, 2. 3. – 7. 4. 2017, Bratislava (2. – 8. 3.), Košice, Prešov, Martin, Banská Bystrica, Levice, Trnava, Trenčín, Prievidza, Kežmarok, Poprad)

Program MFFK Febiofest je zameraný predovšetkým na slovenskú kinematografiu a kinematografie susedných krajín. Zmyslom festivalu je syntéza progresívnych síl v súčasnej národnej kinematografii a vytvorenie priestoru na dialóg medzi reprezentantmi audiovizuálnej tvorby krajín V4. Festival je poctou súčasnej, ale aj archívnej klubovej kinematografii. Kľúčovou programovou sekciou zostáva súťaž krátkych filmov V srdci Európy. Ide o súťaž hraných, dokumentárnych a animovaných filmov s dĺžkou do 30 minút, ktoré vznikli v období uplynulých dvoch rokov. Súťaž je opäť zameraná na filmy z krajín V4 a z Rakúska. Ďalšie sekcie sa venujú najnovším trendom tohto regiónu a zároveň archívnym, profilovým retrospektívnym sekciám a zvláštnym uvedeniam. Festival má aj sekciu Filmový kabinet deťom. Program doplnia sprievodné podujatia Works in Progress a ďalšie industry aktivity. Filmy bolo možné prihlasovať do 31. 1.

► kontakt: Asociácia slovenských filmových klubov, o. z., Brnianska 33, 811 04 Bratislava tel.: +421 2 5465 2018, e-mail: dubecka@asfk.sk (Silvia Dubecká)
www.febiofest.sk

Crème de la crème – Týždeň francúzskeho filmu
(4. ročník, 22. – 28. 3. 2017, Bratislava + 15 miest na Slovensku
)

Podujatie Crème de la crème organizuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci so spoločnosťou Film Europe Media Company. Milovníci francúzskeho filmu sa môžu tešiť na novinky, ktoré predstavujú kvalitnú, žánrovo pestrú a divácky atraktívnu kinematografiu. Prehliadka má 3 sekcie: Crème de la crème – aktuálne, Crème de la crème – návraty a Crème de la crème pre deti.

► kontakt: Film Europe, s. r. o., Matúškova 2148/10, 831 01 Bratislava tel.: +421 2 5463 0049, e-mail: info@filmeurope.eu, dagmar.krepopova@filmeurope.eu (Dagmar Krepopová)
www.filmeurope.sk, www.cremedelacreme.filmeurope.eu

Týždeň slovenského filmu
(3. ročník, 3. – 9. 4. 2017, Bratislava)

Týždeň slovenského filmu je každoročná prehliadka domácej tvorby posledného roku. Divákom má počas siedmich dní priblížiť aktuálnu slovenskú kinematografiu a zároveň vytvára unikátny priestor na dialóg medzi publikom, filmovými tvorcami a teoretikmi Tretí ročník podujatia ponúkne vo svojom programe všetky hrané, dokumentárne aj animované snímky, ktoré mali kinopremiéru v roku 2016. Jeho súčasťou však budú aj master classy domácich tvorcov a verejne prístupné diskusie venované reflexii minuloročnej slovenskej filmovej tvorby. Partnermi podujatia sú RTVS, SFÚ, Nadácia Tatra banky, Slovenská pošta, LITA. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

► kontakt: Slovenská filmová a televízna akadémia, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava tel.: +421 948 052 800, e-mail: sfta@sfta.sk (Silvia Dydňanská)
www.tyzdenfilmu.sk, www.sfta.sk

Ozveny Týždňa slovenského filmu
(2. ročník, apríl – máj 2017, Bratislava, Trnava, Nitra, Banská Bystrica, Žilina, Martin, Spišská Nová Ves, Košice)

Prehliadka Týždeň slovenského filmu prináša projekcie aktuálnych domácich filmov do Bratislavy, jej ozveny však budete môcť počuť a vidieť aj mimo hlavného mesta. Dramaturgovia filmových klubov a kín si môžu voliť z programu podujatia filmy podľa vlastného výberu.

► kontakt: Slovenská filmová a televízna akadémia, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava tel.: +421 948 052 800, e-mail: sfta@sfta.sk (Silvia Dydňanská)
www.tyzdenfilmu.sk, www.sfta.sk

Slnko v sieti
(7. ročník, 7. 4. 2017, Bratislava)

Spoločenským vrcholom prehliadky Týždeň slovenského filmu bude slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti, ktoré sa uskutoční v bratislavskej Starej tržnici a v priamom prenose ho na Jednotke odvysiela RTVS. Národnými filmovými cenami odmeňuje Slovenská filmová a televízna akadémia najkvalitnejšie filmy a tvorivé výkony uplynulého roka, počas slávnostného večera však odovzdáva aj ocenenie za výnimočný prínos slovenskej kinematografii. Nominácie na ocenenie vyhlási akadémia v marci a v dňoch 30. a 31. marca sa tieto filmy premietnu v Kine Lumière v Bratislave. Novinkou 7. ročníka udeľovania národnej ceny bude vyhlásenie divácky najobľúbenejšieho filmu roku 2016, ktorý hlasovaním vyberie verejnosť. Partnermi podujatia sú RTVS, SFÚ, Nadácia Tatra banky, Slovenská pošta, LITA. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

► kontakt: Slovenská filmová a televízna akadémia, Grösslingová 32, 811 09 Bratislava tel.: +421 948 052 800, e-mail: sfta@sfta.sk (Silvia Dydňanská)
www.slnkovsieti.sk, www.sfta.sk

[fjúžn]
(12. ročník, 21. – 28. 4. 2017, Bratislava)

Multižánrový festival [fjúžn] je najväčším podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku. Témou tohto ročníka bude integrácia. Pre širokú verejnosť plánujeme opäť mnoho kultúrnych podujatí od koncertov, výstav a tanečných predstavení cez divadelné vystúpenia a filmové projekcie až po diskusie a rôzne neformálne a komunitné stretnutia a podujatia. Festival poskytne jedinečnú príležitosť prenikať do sveta nových menšín, migrantov a cudzincov žijúcich u nás a do ich kultúry.

► kontakt: Nadácia Milana Šimečku, Panenská 4, 811 03 Bratislava tel.: +421 907 295 678, e-mail: brix@nadaciams.sk (Martin Brix)
www.fjuzn.sk

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm
(44. ročník – Ekotopfilm, 22. ročník – Envirofilm, 22. – 26. 5. 2017, Bratislava, Banská Bystrica)

Festival je zameraný na trvalo udržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia. Návštevníci sa môžu tešiť na čerstvý výber dokumentárnych filmov z celého sveta aj na sprievodný program plný zaujímavých diskusií na aktuálne témy. Festival je otvorený pre každú vekovú skupinu, pripravený je aj pútavý program pre školy. Diváci majú na festival voľný vstup. Filmy je možné prihlasovať do 20. 2. 2017.

► kontakt: Ekotopfilm, s. r. o., Zadunajská cesta 12, 851 01 Bratislava tel.: +421 903 651 987, e-mail: info@ekotopfilm.sk (Tereza Gemeranová)
www.ekotopfilm.sk

Bažant Kinematograf – letné filmové premietania pod holým nebom
(jún – september 2017, vyše 30 miest na Slovensku)

Bažant Kinematograf je putovná filmová prehliadka, ktorá sa koná od roku 2003. Počas letných mesiacov po celom Slovensku premieta z dvoch „retroautobusov“ vybavených na profesionálne premietanie. Projekcie sa konajú pod holým nebom, prevažne na námestiach v historických centrách väčších miest. Zastávky trvajú 4 až 5 dní a každý večer sa premieta jeden krátky a jeden celovečerný film. Podujatie je istou alternatívou ku klasickej kinodistribúcii, nie však jej konkurenciou. Predstavuje nové a pripomína aj staršie snímky reprezentujúce domácu kinematografiu. Vo všetkých prípadoch ide o tituly, ktoré už majú za sebou distribúciu v tradičných kinách. Vstup na všetky projekcie je voľný.

► kontakt: Kinematograf, s. r. o., Grösslingová 63, 811 09 Bratislava tel.: +421 905 639 429, e-mail: lubica@kinematograf.sk (Ľubica Orechovská)
www.kinematograf.sk

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák
(23. ročník, 7. – 10. 6. 2017, Košice)

Medzinárodný festival lokálnych televízií je jediný svojho druhu v Európe. Má niekoľko častí. V sekcii Lokálne televízie, produkčné spoločnosti a mladí autori sa odovzdáva hlavná cena Zlatý žobrák. Druhou časťou je Košický filmový festival – výber najzaujímavejších filmov z celej Európy, ktoré diváci v bežných kinách nenájdu. V rámci festivalu sa organizujú pracovné stretnutia a sprievodné kultúrne podujatia pod názvom Esencia Košíc. Filmy je možné prihlasovať do 31. 3. 2017.

► kontakt: Nadácia City TV/City TV Foundation, Jesenského 12, 040 01 Košice tel.: +421 905 966 649, e-mail: eva@festival.sk (Eva Děkanovská)
www.festival.sk

Cineama – celoštátna postupová súťaž amatérskej filmovej tvorby
(25. ročník, 9. – 11. 6. 2017, Nitra)

Cineama sa koná každoročne, nie je tematicky vymedzená, prebieha v troch vekových a šiestich žánrových skupinách. Odporúčaná dĺžka filmov je do 20 minút. Filmy do súťaže môžu autori prihlasovať v mieste svojho bydliska a postupujú z okresného cez krajské až do celoštátneho kola. Súťažné diela posudzuje päťčlenná odborná porota, ktorá jednotlivé snímky verejne analyzuje na odbornom rozborovom seminári. Z ocenených titulov vytvorí kolekciu, ktorá reprezentuje Slovensko na podobnej súťaži v Česku a na Svetovom festivale a kongrese UNICA. Filmy do celoštátneho kola je možné prihlasovať do 15. 4. 2017.

► kontakt: Národné osvetové centrum, Nám. SNP 12, 812 34 Bratislava tel.: +421 2 2047 1245, e-mail: zuzana.skoludova@nocka.sk (Zuzana Školudová), www.nocka.sk Krajské osvetové stredisko v Nitre, Fatranská 3, 949 01 Nitra tel.: 0911 540 018, e-mail: zdenka.smreckova@kosnr.sk
www.kosnr.sk

Art Film Fest Košice
(25. ročník, 16. – 24. 6. 2017, Košice)

Art Film Fest je jedným z najväčších a najnavštevovanejších filmových podujatí na Slovensku. Ponúka mnohostranný priestor na prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade aj bilančne rozsiahlu prehliadku snímok slovenského audiovizuálneho prostredia za ostatný rok. Festival sa bude konať bez prerušenia už 25. rok. Snímky do medzinárodnej súťaže hraných filmov a medzinárodnej súťaže krátkych filmov je možné prihlasovať do 31. 3. 2017.

► kontakt: Art Film Fest, s. r. o., Tomášikova 30 C, 821 04 Bratislava tel.: +421 2 2085 5100, e-mail: artfilmfest@artfilmfest.sk (Erika Paulinská)
www.artfilmfest.sk

Medzinárodný festival animovaných filmov stredných škôl Animofest
(12. ročník, 20. 6. 2017, Bratislava)

Zámerom Animofestu je poskytnúť študentom SSUŠ animovanej tvorby priestor na konfrontáciu s tvorbou študentov stredných škôl na Slovensku a vo svete, rozširovať povedomie o animovanej tvorbe v tejto vekovej kategórii, podporovať spoluprácu a výmenu skúseností na poli animovanej tvorby v medzinárodnom kontexte. Filmy je možné prihlasovať do 10. 6. 2017.

► kontakt: Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby, Vlastenecké nám. 1, 851 01 Bratislava tel.: +421 2 6241 1668, +421 2 6252 4312, e-mail: uat@uat.sk (Viera Zavarčíková)
www.uat.sk

Medzinárodný súťažný festival hraných filmov stredných škôl UAT FILM
(2. ročník, 20. 6. 2017, Bratislava)

UAT Film je súčasťou Animofestu. Prezentácia slovenských aj zahraničných snímok na UAT Filme dáva študentom spätnú väzbu, ktorá je pre ich rozvoj a tvorbu nevyhnutná. Filmy je možné prihlasovať do 10. 6. 2017.

► kontakt: Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby, Vlastenecké nám. 1, 851 01 Bratislava tel.: +421 2 6241 1668, +421 2 6252 4312, e-mail: uat@uat.sk (Viera Zavarčíková)
www.uat.sk

Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice
(2. ročník, 23. 6. – 2. 7. 2017, Trenčianske Teplice)

Festival ponúka niekoľko tematických sekcií, súťažnú prehliadku krátkych a stredometrážnych diel študentov filmových škôl a súťažnú sekciu nezávislého filmu Oneself. Svojím programom reflektuje filmovú históriu aj súčasnosť a prináša nielen divácky prístupnejšie, ale aj objavné snímky, ktorých autori sa snažia o posun tradičného filmového jazyka a nové formy prezentácie audiovizuálnych diel. Poslaním festivalu je prispieť k rozvoju poznania svetovej, no hlavne európskej filmovej kultúry. Festival sa zameria aj na výchovu mladej a najmladšej generácie v sekcii Od digitálnej demencie ku skutočným príbehom a životným hodnotám. MFF Trenčianske Teplice je dôležitou kultúrnou udalosťou, ktorá už štvrť storočia obohacuje kultúrny život v kúpeľnom meste, v regióne i na Slovensku.

► kontakt: Občianske združenie IFF Trenčianske Teplice, Moyzesova 4, 811 05 Bratislava Sídlo v Trenčianskych Tepliciach: M. R. Štefánika 4, 914 51 Trenčianske Teplice tel.: +421 915 754 666, e-mail: zuzana.hackerova@festivalteplice.sk, produkcia@festivalteplice.sk (Štefan Škultéty)
www.festivalteplice.sk, www.ifftt.sk

Medzinárodný festival animácie Fest Anča
(10. ročník, 29. 6. – 2. 7. 2017, Žilina)

Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival so zameraním na animovaný film predovšetkým pre dospelého diváka. Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať o rôznych podobách animácie. Hlavný program festivalu zahŕňa výber tých najdôležitejších animovaných filmov za posledné dva roky a predstavuje umelecky, produkčne či historicky významné diela zo súčasnosti a z dejín animovaného filmu. Okrem medzinárodnej súťaže, tematických a špeciálnych fokusov ponúka Fest Anča aj Game Days, prednášky, výstavy, workshopy, koncerty, premietania pre deti a ďalšie sprievodné akcie, ako sú Pecha Kucha Ancha a Animation Karaoke Battle. Filmy je možné prihlasovať do 26. 2. 2017.

► kontakt: o. z. Anča, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava tel.: +421 904 979 440, e-mail: maros@festanca.sk (Maroš Brojo)
www.festanca.sk

HAH, Hraný amatérsky humor – festival humorných amatérskych filmov
(27. ročník, 28. – 30. 7. 2017, Dolná Strehová)

Súťažná prehliadka amatérskych filmov s humornou a satirickou tematikou. Súťaž je určená pre autorov zo Slovenska a z Česka. Maximálna dĺžka prihlásených filmov je 7 minút. Súťaží sa o Zlatú, Striebornú a Bronzovú rúru. Víťazné snímky vyberajú hlasovaním diváci. Filmy je možné prihlasovať do 30. 6. 2017.

► kontakt: Hontiansko-ipeľské osvetové stredisko, Nám. A. H. Škultétyho 5, 990 01 Veľký Krtíš tel.: +421 905 350 519, e-mail: ivredik@gmail.sk, (Ivan Vredík)
www.h-ios.sk

Projekt 100 – putovná filmová a edukatívna prehliadka
(23. ročník, september 2017 – február 2018, 70 miest na Slovensku)

Projekt 100 je najväčšia putovná edukatívna prehliadka na Slovensku. Predstavuje divákom po celom Slovensku výber desiatich výnimočných filmových diel svetovej kinematografie, obohatený o krátke slovenské diela či špeciálne uvedenia. Podstatou prehliadky je prezentácia mimoriadnych filmov zo zlatého fondu svetovej kinematografie v konfrontácii s najnovšími dielami tvorcov (vrátane slovenských), ktorí získavajú ocenenia na najprestížnejších festivaloch. Projekt 100 je významnou súčasťou filmovej kultúry a vzdelávania na Slovensku.

► kontakt: Asociácia slovenských filmových klubov, Brnianska 33, 811 04 Bratislava tel.: +421 2 5465 2018, e-mail: asfk@asfk.sk (Silvia Dubecká)
www.asfk.sk

Filmový kabinet deťom – interaktívny workshop
(3. ročník, 2. 9. 2017 – 30. 6. 2018, Bratislava a ďalšie slovenské mestá)

Interaktívna prednáška sa venuje animovanému filmu a je určená žiakom a pedagógom prvého stupňa základných škôl. Lektorky na nej predstavujú slovenský animovaný film a jeho tvorcov, učia deti pochopiť princíp animácie. Pásmo slovenských animovaných filmov reflektuje súčasných, ale aj starších slovenských animátorov a je zostavené z DVD Slovenský animovaný film a Virvar. Teoretická časť je venovaná prezentácii rôznych animačných techník. Pre pedagógov je pripravený metodický materiál, slúžiaci ako edukatívna pomôcka pri ďalšej práci s témou animácie v škole.

► kontakt: Asociácia slovenských filmových klubov, o. z., Brnianska 33, 811 04 Bratislava tel.: +421 2 5465 2018, e-mail: mlichova@asfk.sk (Martina Mlichová)
www.asfk.sk

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany
(12. ročník, 11. – 17. 9. 2017, Piešťany)

MFF Cinematik vznikol v roku 2006, koná sa každoročne v Piešťanoch a patrí medzi najväčšie filmové podujatia na Slovensku. Divákom prináša stovku celovečerných a krátkometrážnych filmov s dôrazom na európsku a slovenskú kinematografiu. Festival organizuje dve súťažné sekcie s medzinárodnými porotami, množstvo informatívnych sekcií, semináre a master classy a ďalší program. Predstavuje medzinárodnú platformu na prezentáciu a propagáciu slovenského filmu, hlavne dokumentárneho. Je členom prestížnej svetovej siete festivalov a distribútorov Eye on Films. Snímky je možné prihlasovať do 15. 6. 2017.

► kontakt: Cinematik, s. r. o., Bitúnková 1453/23, 900 31 Stupava tel.: +421 948 445 565, e-mail: info@cinematik.sk (Tomáš Klenovský)
www.cinematik.sk

LOToS Workshop 2017
(19. ročník, september/október 2017, Martin)

Prehliadka tvorby lokálnych a regionálnych TV staníc Slovenska, združených v spolku LOToS. Aktuálne je v spolku 36 členských televízií. Súťaží sa v kategóriách spravodajstvo, publicistika, dokument a reklama. Súčasťou prehliadky sú rozbory prihlásených príspevkov zo strany odbornej poroty. Prehliadku podporuje Literárny fond SR.

► kontakt: LOToS spolok lokálnych TV staníc Slovenska, Jánošíkova 10, 97251 Handlová tel.: +421 905 383 591, e-mail: spoloklotos@gmail.com (Dana Reindlová)
www.lotos.sk

Be2Can
(4. ročník, október 2017, Bratislava + 19 miest na Slovensku)

Be2Can je výberová prehliadka prvotriednych filmov z troch najprestížnejších svetových festivalov – Benátky, Cannes, Berlinale –, ktorá využíva princíp multiplatformovej distribúcie prostredníctvom kina, TV, VoD a DVD. Jej cieľom je dostať k divákom filmy, ktoré ponúkajú pohľad do aktuálneho festivalového diania a v bežnej distribúcii chýbajú. Neobmedzuje sa len na „uvádzanie“ filmov, jej cieľom je kritická selekcia a diskusia nielen o filmoch samotných, ale aj o festivaloch, ich dramaturgii, politike a cenách. Be2Can funguje súčasne ako filmová prehliadka, kritická platforma i diskusné fórum.

► kontakt: Film Europe, s. r. o., Matúškova 2148/10, 831 01 Bratislava tel.: +421 2 5463 0049, e-mail: info@filmeurope.eu, dagmar.krepopova@filmeurope.eu (Dagmar Krepopová)
www.filmeurope.sk, www.be2can.eu, http://www.be2can.eu/sk/uvod

Medzinárodný festival potápačských filmov (MFPF)
(32. ročník, október 2017, Vysoké Tatry)

MFPF prezentuje filmové a fotografické súťažné diela, ktoré musia obsahovať minimálne 40 percent záberov spod vodnej hladiny. Cieľom festivalu je nastoliť pravdivý pohľad na vodný ekosystém, či už na globálnej úrovni (oceány, moria), alebo na lokálnej – ekosystém riek, jazier a malých tokov. To umožňuje divákom utvárať si vlastný názor a hlbšie pochopiť jedinečnosť prostredia, v ktorom žijú, a takisto ich to vedie k ekologickému mysleniu a konaniu.

► kontakt: Potápačský klub Vodnár/Pavel Svitánek, Námestie sv. Egídia 3/5, 058 01 Poprad tel.: +421 903 607 025, e-mail: mfpf.eu@gmail.com, svitanek.p@gmail.com (Pavel Svitánek)
www.mfpf.eu

Agrofilm – medzinárodný filmový festival s tematikou poľnohospodárstva a rozvoja vidieka
(33. ročník, 2. – 7. 10. 2017, Nitra, Lužianky, Zvolen, Košice)

Cieľom Agrofilmu je audiovizuálnou formou oboznamovať širokú odbornú aj laickú verejnosť s najnovšími poznatkami vedy, výskumu, vývoja a praxe v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, výživy obyvateľstva, problematiky vidieka a života jeho obyvateľstva, ochrany prírodných zdrojov a zvyšovania kvality života ľudí. Festival je zameraný na priority rezortu pôdohospodárstva, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je jeho gestorom. Filmy je možné prihlasovať do 30. 6. 2017.

► kontakt: Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) – Výskumný ústav živočíšnej výroby, Hlohovecká 2, 95141 Lužianky tel.: +421 37 6546 126, +421 901 785 458, e-mail: pastierikova@nppc.sk (Nina Pastieriková)
www.agrofilm.sk

POCITY FILM 2017 – Prešovský filmový festival
(8. ročník, 10. – 15. 10. 2017, Prešov)

Festival predstavuje jediné podujatie svojho druhu v meste Prešov a jeho okolí. Prináša jedinečnú dramaturgiu s dôrazom na umelecký a kultúrny potenciál filmových diel zo slovenskej aj z európskej produkcie a je funkčnou alternatívou k bežnej distribúcii multiplexových kín. Jedným zo základných dramaturgických cieľov je sprístupnenie súčasných slovenských filmových diel divákom a udržiavanie povedomia o aktuálnej slovenskej tvorbe. Festival dáva priestor aj mladým umelcom z regiónu a prezentuje i výbery krátkych filmov z festivalov zo Slovenska a z krajín V4.

► kontakt: PO.CITY, o. z., Royova 2, 080 05, Prešov tel.: +421 907 227 329, e-mail: info@po-city.sk (Nina Šilanová)
www.po-city.sk

Medzinárodný festival horských filmov Poprad
(25. ročník, 11. – 15. 10. 2017, Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves)

Festival ponúka medzinárodnú súťažnú prehliadku filmových diel orientovaných na spoznávanie športového i každodenného života ľudí v horskom prostredí, diela vyzdvihujúce krásy horskej flóry a fauny, ochranu prírody, životného prostredia a tradičnej kultúry iných národov. Najnovšie horské filmy od profesionálnych aj amatérskych tvorcov z celého sveta hodnotí medzinárodná porota. Okrem filmov festival ponúka divákom multimediálne besedy s významnými osobnosťami spoločenského a športového života, fotografické výstavy a príležitosti na rozvoj medzinárodných vzťahov v oblasti kultúry a filmu. Filmy je možné prihlasovať do 31. 7. 2017.

► kontakt: Horský film Poprad, n. f., Nábrežie Jána Pavla II. 2802/3, 058 01 Poprad tel.: +421 52 772 1060, e-mail: horskyfilm@slovanet.sk, horskyfilmpoprad@gmail.com (Mária Hámor)
www.mfhf.sk

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet
(18. ročník, 12. – 17. 10. 2017, Bratislava a ďalšie mestá na Slovensku)

Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi, sociálnymi a globálnymi témami. Každoročne prezentuje okolo 60 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatky diskusií na aktuálne témy a fotografické výstavy. V rámci festivalu prebieha medzinárodná súťaž a súťaž slovenských dokumentárnych filmov. Snímky je možné prihlasovať priebežne počas celého roka.

► kontakt: Človek v ohrození, n. o., Baštová 5, 811 03 Bratislava tel.: +421 907 688 688, e-mail: nora.benakova@clovekvohrozeni.sk (Nora Beňáková)
www.jedensvet.sk, www.clovekvohrozeni.sk

Filmový festival inakosti
(11. ročník, 25. – 29. 10. 2017, Bratislava)

Filmový festival inakosti (FFi) je festivalom pre lesby, gejov, bisexuálnych, intersexuálnych a transrodových ľudí, ich rodiny, deti a priateľov. Festival voľne nadväzuje na tradíciu gay festivalov na Slovensku, ktoré sa konali v rokoch 1996 až 2001. Od roku 2007 ho na ročnej báze pripravuje Iniciatíva Inakosť. FFi vznikol preto, aby kultivovane, prezentovaním kvalitných diel svetovej a domácej kinematografie, šíril osvetu v oblasti tolerancie a akceptácie LGBTI osôb. Filmy je možné prihlasovať do 31. 8. 2017.

► kontakt: Iniciatíva Inakosť, Rajská 4, 811 08 Bratislava tel.: +421 907 497 758, e-mail: info@ffi.sk (Ján Šajban)
www.ffi.sk, www.cinepass.sk/ffi

Festival študentských filmov Áčko
(21. ročník, 25. – 28. 10. 2017, Bratislava)

Festival Áčko sa snaží upriamiť pozornosť na študentské filmy, jeho program je primárne zameraný na prezentáciu aktuálnej tvorby poslucháčov FTF VŠMU v Bratislave, ale reflektuje aj iné vzdelávacie inštitúcie tohto typu. Zároveň otvára diskusiu medzi študentmi a odborníkmi o aktuálnom stave a smerovaní filmovej tvorby.

► kontakt: Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2/A, 813 01, Bratislava tel.: +421 908 182 278, e-mail: pivovarnikr@gmail.com (Roman Pivovarník)
www.festivalacko.sk, www.ftf.vsmu.sk

Festival slobody
(7. ročník, 6. – 12. 11. 2017, Bratislava)

Festival slobody je multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prináša množstvo zaujímavých filmov a divadelných hier, výstavy, diskusie aj oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. Súčasťou festivalu je medzinárodná filmová prehliadka, ktorá sa bude konať v Kine Lumière v Bratislave v dňoch 6. – 8. novembra.

► kontakt: Ústav pamäti národa, Miletičova 19, P. O. Box 29, 820 18 Bratislava 218 tel.: + 421 904 187 884, e-mail: zrebny@gmail.sk (Slavomír Zrebný)
www.festivalslobody.sk

HoryZonty – festival dobrodružných filmov
(12. ročník, 9. – 11. 11. 2017, Trenčín)

Festival prezentuje zväčša dokumentárne filmy zo Slovenska i zahraničia, ktoré spracúvajú tému cestovania, outdoorových aktivít, športu a ekológie. Súčasťou festivalu je nesúťažná prehliadka zahraničných a súťažná prehliadka slovenských a českých filmov. Okrem hlavného programu, v ktorom sa každoročne uvádza približne 30 filmov a niekoľko multimediálnych prezentácií hostí, ponúka festival množstvo podujatí v rámci sprievodného programu – od špeciálnych workshopov cez tematické výstavy až po športové a zážitkové podujatia pre verejnosť. Cieľom festivalu je vytvoriť priestor na prezentovanie audiovizuálnych diel, ktoré sa len zriedka dostanú do bežnej distribúcie, poukázať na ich profesionalitu, estetickú kvalitu aj edukačný potenciál vo vzťahu k špecifickým témam outdooru, ekológie i medzikultúrnej komunikácie. Filmy je možné prihlasovať do 15. 9. 2017.

► kontakt: HoryZonty, o. z., Radlinského 9, 911 01 Trenčín tel.: +421 903 770 896, e-mail: info@horyzonty.sk (Mária Dutková)
www.horyzonty.sk

Medzinárodný filmový festival Bratislava
(19. ročník, 9. – 16. 11. 2017, Bratislava)

Festival každoročne vytvára priestor na stretnutia širokej diváckej obce, tvorcov a profesionálov pri kvalitnom filmovom programe. Prioritou MFF Bratislava je objavovanie nových talentov, prezentácia výrazných diel svetovej aj slovenskej kinematografie v aktuálnej sezóne, kultivácia filmového diváctva a obohatenie domácej filmovej kultúry o medzinárodný kontext. Filmy je možné prihlasovať do 15. 8. 2017.

► kontakt: Partners Productions, s. r. o., Lovinského 18, 811 04 Bratislava tel.: +421 2 5441 0673, e-mail: bratislavaiff@bratislavaiff.sk (Veronika Muchová)
www.bratislavaiff.sk

Eurotour 2017
(13. ročník, 28. – 30. 11. 2017, Piešťany)

Eurotour je medzinárodná prehliadka filmov o cestovaní, krajine a človeku.

► kontakt: Jozef Valachovič, Mestské kultúrne stredisko Piešťany, Beethovenova 1, 921 01 Piešťany tel.: +421 33 771 8890, e-mail: kino@fontana-piestany.sk
www.eurotourpiestany.sk

spracovala Ivana Petríková