► V bratislavskom krematóriu sa 27. septembra konala posledná rozlúčka s režisérom Petrom Solanom. Na smútočnom obrade sa za filmársku obec rozlúčili režisér Martin Šulík, ktorý s ním tento rok nakrúcal ďalší z dielov dokumentárneho cyklu Zlatá šedesátá, a scenáristka a dramaturgička Dagmar Ditrichová, dcéra blízkeho Solanovho spolupracovníka – scenáristu Tibora Vichtu.

► Hlavnú cenu MFF Agrofilm 2013 (30. septembra – 4. októbra) získal nemecký film San Agustin – Odliv v plastovom mori.

► Grand Prix – Cenu vlády Slovenskej republiky si zo 40. Ekotopfilmu (2. – 5. októbra) odniesol nemecký film Plasty – skutočná morská príšera. Cenu medzinárodnej poroty získala ďalšia nemecká snímka Záchranári potravín. Udelených bolo aj ďalších dvadsať cien.

► Porota na 21. MF horských filmov Poprad (9. – 12. októbra) udelila Grand Prix filmu Hrebeň – Pura Vida španielskych tvorcov Pabla Iraburu a Miqueltxa Molinu. Cenu poroty si odniesla švajčiarska snímka Erhard Loretan – nadýchnuť sa vône oblohy režiséra Benoîta Aymonta. Udelených bolo aj ďalších šesť cien.

► V Spojených arabských emirátoch sa od 16. do 21. októbra konal prvý festival pre deti Sharjah International Children’s Film Festival, na ktorom sa premietal aj animovaný film Vandy Raýmanovej Kto je tam?.

► Poľský filmový festival Tofifest (21. – 27. októbra) uviedol vo svojom programe retrospektívnu prehliadku filmov Martina Šulíka, ktorému udelili aj špeciálnu cenu Zlatý anjel za jeho tvorbu. Režisér zároveň viedol počas festivalu masterclass.

► V termíne 23. až 27. októbra sa v Košiciach konal festival brazílskeho filmu Brazil Visual, ktorý ponúkol prehliadku filmovej tvorby brazílskych autorov a cez umenie tak priblížil život v tejto krajine. Krst­nými rodičmi festivalu boli režisérka Iveta Grófová a herec Ady Hajdu.

► Na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU sa 24. októbra konal workshop Creativity & Passion In The Movies pod vedením Marka Cousinsa, režiséra, scenáristu a kameramana rozsiahleho dokumentárneho projektu Príbeh filmu: Odysea.

jar