FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

19. PROJEKT 100 – 2013
od 5. septembra
(49 SLOVENSKÝCH MIEST )

Najväčšia putovná prehliadka filmov na Slovensku Projekt 100 aj tento rok predstavuje desiatku výnimočných filmových diel, dva krátke slovenské filmy a navyše Projekt 100 – Špeciál. Počas tak­mer pol roka trvajúcej prehliadky si diváci môžu pozrieť snímky Zázrak, Pieta, Big Lebowski, Lore, Snehulienka: Iný príbeh, Vtedy na Západe, Sunset Boulevard, Pena dní, Hirošima, moja láska a Post tenebras lux. Dva slovenské animované filmy Sneh Ivany Šebestovej a Mesiac Ondreja Rudavského sa premietajú ako predfilmy. Trinástym titulom bude ako Projekt 100 – Špeciál novinka Larsa von Triera Nymfomanka.
www.asfk.sk/projekt-100/projekt-100-2013

 

Best of Slovak Film: Drak sa vracia
6. november  18.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Cyklus Best of Slovak Film upozorňuje na diela zo zlatého fondu slovenskej kinematografie, ktoré sú zaradené v publikácii SFÚ Best of Slovak Film 1921 – 1991. V programe sa bude z digitálnej kópie premietať film Euarda Grečnera Drak sa vracia (1967).  
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

 

15. MFF Bratislava
6. – 12. november
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE, NOSTALGIA, MLADOSŤ, KINO FILM EUROPE, BATELIER)

O 15. ročníku MFF Bratislava sa dočítate na strane 8.
www.iffbratislava.sk

 

Filmový kabinet – Taliansky neorealizmus a čistá skutočnosť: Zlodeji bicyklov
7. november  18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Orson Welles inšpiroval svojím prístupom k filmu aj európsku kinematografiu a z jeho techniky vyrastá hnutie neorealizmu. Toto hnutie hlása estetiku odriekania. Ide o snahu pozbaviť film krásy, epiky, dokonca aj zrozumiteľnosti s jediným cieľom – ukázať surovú, neprikrášlenú skutočnosť s čo možno najmenším zásahom autora. Francúzsky filozof Jean-François Lyotard vyhlasuje neorealiz­mus za jediný smer, v ktorom sa film oslobodzuje spod každej autority a stáva sa slobodným. Vzde-lávací program Slovenského filmového ústavu s názvom Filmový kabinet pokračuje v novembri piatym stretnutím frekventantov, ktoré je veno-vané kinematografii talianskeho neorealizmu a spája sa s premietnutím filmu Zlodeji bicyklov (r. Vittorio De Sica, 1948).
www.aic.sk/kinolumiere

 

Archívne kino – téma: Spaghetti western
11. november  20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Tento mesiac sú archívne pondelky zastúpené iba jedným filmom, no o to vzácnejším titulom sveto-vej kinematografie. Film Za hrsť dolárov (r. Sergio Leone, 1964) stojí na počiatku subžánru spaghetti western. V súčasnosti majú diváci možnosť vidieť na plátne v rámci Projektu 100 iné dielo Sergia Leoneho – Vtedy na Západe (1968), ktoré sa často považuje za režisérov opus magnum. Voľná triló­gia (Za hrsť dolárov, Pre niekoľko dolárov navyše, Dobrý, zlý a škaredý), nakrútená pred týmto die­lom, sa však dá považovať za najrýdzejšiu formu spaghetti westernu.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

 

Vernisáž výstavy Strieborné tváre
13. november  19.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Výstava Strieborné tváre priblíži prostredníctvom fotografií Mira Nôtu tridsať osobností slovenského filmu.
www.aic.sk/kinolumiere

 

Music & Film – Hendrix 70: Live at Woodstock
13. november  20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Populárny hudobný cyklus Kina Lumière Music & Film pokračuje v novembri ďalším hudobným bonbónikom. K 70. výročiu narodenia Jimiho Hendrixa vznikla špeciálna kinoverzia jeho nezabudnuteľného vystúpenia na festivale vo Wood­stocku z augusta 1969. Zrekonštruovaný pôvodný záznam má teraz zvuk DD5.1 a dopĺňa ho dokument Road to Woodstock (r. Bob Smeaton), obsahujúci rozhovory s Hendrixom, s členmi jeho novej kapely i s promotérom festivalu Michaelom Langom. Zaznejú nezabudnuteľné interpretácie piesní Voo­doo Child, Purple Haze, Foxy Lady a pätnástich ďalších vrátane americkej hymny.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk, www.ticketportal.sk

 

Festival dobrodružných filmov HoryZonty
14. – 16. november
(TRENČÍN)

Premietanie filmov Pavla Barabáša Stopy na hrebeni a Príbehy tatranských štítov II.
www.horyzonty.sk

 

Japonský filmový festival
15. – 19. november  18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Veľvyslanectvo Japonska na Slovensku a The Japan Foundation v spolupráci s Kinom Lumière pripravili na november výnimočnú prehliadku archívnych japonských filmov: Hercova pomsta (r. Kon Ičikawa, 1963), Nindža (r. Sacuo Jamamoto, 1963), Odvážne činy klanu Sanada (r. Tai Kato, 1963), Potulný samuraj (r. Tai Kato, 1964) a animovaný Kyborg 009 (r. Masajuki Akehi, 1980). Všetky tituly budú premietnuté z originálnych 35 mm kópií so slovenskými a anglickými titulkami. Vstup na podujatie je voľný.
www.sk.emb-japan.go.jp, www.aic.sk/kinolumiere

 

17. november: Hořící keř
17. november  20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie sa 17. novembra uskutoční v Kine Lumière predstavenie kinoverzie diela Agnieszky Holland Hořící keř. Prenikavá analýza politicko-spoločenskej situácie obdobia začiatku normalizácie v Československu sa začína scénou upálenia sa Jana Palacha. Temná naliehavá dráma sa ďalej rozvíja okolo právnej i morálnej obhajoby Palachovej obete a protest­ného aktu. Dielo prerastá v nadčasovú výpoveď o osamelosti statočných a nutnosti neustálej voľby medzi slobodou a neslobodou.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

 

Dve Horníčkove jubileá
19. november  16.00
(BRATISLAVA – KINO MLADOSŤ)

Kruh priateľov českej kultúry si pripomenie 95. výročie narodenia a 10. výročie úmrtia Miroslava Horníčka. (švr)
www.kinomladost.sk

 

Kino-Ikon Plus: Dobrodružstvá Quentina Durwarda
20. november  18.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

V rámci pravidelného cyklu uvedieme sovietsky film Sergeja Tarasova Dobrodružstvá Quentina Durwarda z roku 1988.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

 

Filmový kabinet – Ázijská kinematografia a pravda: Rašomon
21. november  18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Japonská kinematografia ako najsilnejšia z ázijských kinematografií sa naplno ozýva v tridsiatych rokoch, keď sa stáva aj ekonomickým hegemónom daného regiónu. Japonsko je zároveň jedinou krajinou, v ktorej hollywoodska kinematografia nezatláča domácu produkciu. V tom období sa formujú aj špecifické žánre: historický džidai kegai a gen­dai geki o súčasnom živote. Spomedzi autorov sú v tej dobe najvýznamnejšími osobnosťami Kendži Mizoguči a Jasudžiro Ozu. Napokon sa k nim pri­dal aj Akira Kurosawa. Šieste stretnutie druhého stupňa vzdelávacieho programu Slovenského fil-mového ústavu predstaví ázijskú kinematografiu a veľdielo Akiru Kurosawu Rašomon (1950).
www.aic.sk/kinolumiere

 

14. festival Jeden svet
21. – 26. november
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE, KINO MLADOSŤ, KC DUNAJ)

Mottom 14. ročníka festivalu Jeden svet je MENÍME SVET. Prostredníctvom filmov a diskusií ukáže festival napríklad rôzne druhy občianskej statočnosti a aktivizmu v oblastiach, kde si to vyžaduje oveľa viac odvahy ako u nás. Predstaví blogerov v autoritárskych krajinách, ktorí sa venujú občianskej žurnalistike. Priblíži hacktivistov z hnutia Anony­mus, ktorí netradičným spôsobom protestujú na internete, alebo hnutie Slowfood, ktoré spája zdravé stravovanie so zodpovedným postojom k podpore domácich výrobcov. Nebudú chýbať ani ekologickí aktivisti. Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami.
www.jedensvet.sk

 

Vianočné trhy 2013
22. november – 23. december
(BRATISLAVA – HLAVNÉ NÁMESTIE)

Slovenský filmový ústav sa aj tento rok zúčastní na bratislavských Vianočných trhoch. V stánku slovenskej audiovízie sa budú predávať DVD a knihy za zvýhodnené ceny. Okrem edičných titulov SFÚ bude stánok ponúkať aj knižné a DVD tituly od iných vydavateľov, resp. dodávateľov, ako sú K2 studio, Ústav pamäti národa, Trigon Production, LEON Production, Divadelný ústav, Fool Moon a ďalšie.

 

Výročia a osobnosti: Federico Fellini
27. november – 1. december
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Taliansky inštitút v Bratislave a Slovenský filmový ústav pri príležitosti 20. výročia úmrtia Federica Felliniho pripravili na koniec novembra v Kine Lumière profilovú prehliadku jedného z najvýznamnejších talianskych režisérov 20. storočia. Fanúšikovia kinematografie tak budú mať možnosť vidieť na plátne najvýznamnejšie Felliniho filmy.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk


(REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ!)

Mariana Jaremková

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

MF outdoorových filmov, 43 miest (ČESKO, SLOVENSKO, RUSKO)
27. september – 7. december

Premietanie filmu Pavla Barabáša Príbehy tat-ranských štítov II – Posadnutí horami.
www.outdoorfilms.cz

 

56. DOK Leipzig, Lipsko (NEMECKO)
28. október – 3. november

V medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov sa bude premietať Kauza Cervanová (r. R. Kirchhoff) za účasti režiséra, v medzinárodnej súťaži animovaných filmov to budú Pandy (r. M. Vizár) a v me-dzinárodnom programe dokumentárnych filmov Eugéniové (r. P. Štingl).
www.dok-leipzig.de

 

23. MF krátkych filmov Curta Cinema, Rio de Janeiro (BRAZÍLIA)
31. október – 7. november

 

Premietanie filmu Pandy (r. M. Vizár).
www.curtacinema.com.br/fixo/

 

MFF Thessaloniki (GRÉCKO)
1. – 10. november

Premietanie filmov Môj pes Killer (r. M. Fornay) a Zázrak (r. J. Lehotský). Na filmovom trhu Agora sa budú prezentovať snímky Môj pes Killer (r. M. Fornay), Zázrak (r. J. Lehotský), Ďakujem, dobre (r. M. Prikler) a Miluj ma alebo odíď (r. M. Čengel Solčanská).  
www.filmfestival.gr

 

23. FF Cottbus (NEMECKO)
5. – 10. november

V súťaži hraných filmov sa bude premietať film Zázrak (r. J. Lehotský), v súťaži krátkych filmov Homo Ciris (r. J. Mináriková) a v sekcii Fokus Cigáni idú do volieb (r. J. Vojtek), Z kola von: čo je za tým (r. J. Vojtek) a Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.filmfestivalcottbus.de

 

34. Noordelijk Film Festival, Leeuwarden (HOLANDSKO)
6. – 10. november

V sekcii Fokus – Slovensko sa budú premietať filmy Slnko v sieti (r. Š. Uher), Záhrada (r. Martin Šulík), Dom (r. Z. Liová), Cigán (r. Martin Šulík), Až do mesta Aš (r. I. Grófová) a Sneh (r. I. Šebestová).
www.noordelijkfilmfestival.nl

 

Wilshire Screening Room, Beverly Hills, Los Angeles (USA)
6. – 14. november

Uvedenie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay) národnej nominácie na Oscara.

 

AFI FEST, Los Angeles (USA)
7. – 14. november

Uvedenie filmu Miry Fornay Môj pes Killer.
www.afi.com

 

Jesenný filmový festival v Barbican Centre, Londýn (VEĽKÁ BRITÁNIA)
8. november

Premietanie filmu Vtáčkovia, siroty a blázni (r. J. Jakubisko).
www.czechcentre.org.uk

 

Festival európskeho filmu Sevilla (ŠPANIELSKO)
8. – 16. november

Premietanie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.festivalcinesevilla.eu

 

14. FF Arras (FRANCÚZSKO)
8. – 17. november

 

Premietanie filmu Zázrak (r. J. Lehotský).
www.arrasfilmfestival.com

 

Festival Ars Cameralis, Katovice (POĽSKO)
10. – 26. november

Premietanie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.arscameralisfestiwal.pl

 

21. Filmový seminár, Slovenský inštitút Budapešť (MAĎARSKO)
11. – 13. november

Premietanie filmov Miluj ma alebo odíď (r. M. Čengel Solčanská), Môj pes Killer (r. M. Fornay), A pobežím až na kraj sveta (r. P. Solan), Kauza Cervanová (r. R. Kirchhoff), Nový život (r. A. Oľha), Exponáty alebo príbehy z kaštieľa (r. P. Korec), Hodina dejepisu (r. D. Trančík), ABSOLVENTI/Sloboda nie je zadarmo (r. T. Krupa), Rabínka (r. A. Grusková), Hviezda (r. A. Kolenčík), Zázrak (r. J. Lehotský), Mesiac (r. O. Rudavský), Sneh (r. I. Šebestová) a filmy študentov VŠMU.
www.mzv.sk/sibudapest

 

Týždeň slovenského filmu, Segedín (MAĎARSKO)
11. – 17. november

Filmy z programu 21. Filmového seminára v Budapešti.

 

Medzinárodný festival animovaného filmu Cinanima, Espinho (PORTUGALSKO)
11. – 17. november

Premietanie filmov Sneh (r. I. Šebestová) a Pandy (r. M. Vizár).
www.cinanima.pt

 

Berg Abenteuer Film Festival, Graz (RAKÚSKO)
12. – 16. november

Premietanie filmu Pavla Barabáša Príbehy tat-ranských štítov II.
www.mountainfilm.com

 

Festival animovaného filmu Klik!, Amsterdam (HOLANDSKO)
12. – 17. november

Premietanie filmu Pandy (r. M. Vizár).
www.klikamsterdam.nl/festival

 

FF Cinessonne, Ris Orangis (FRANCÚZSKO)
12. – 24. november

Premietanie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.cinessonne.com

 

FF Musec, Segovia (ŠPANIELSKO)
13. – 19. november

Premietanie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.musec.es

 

Premietanie filmu v Slovenskom inštitúte, Viedeň (RAKÚSKO)
14. november

Projekcia filmu Obrazy starého sveta (r. D. Hanák).
www.mzv.sk/sivieden

 

Prehliadka slovenských filmov Made in Slovakia,Tbilisi (GRUZÍNSKO)
14. – 17. november

Premietanie filmov Slnko v sieti (r. Š. Uher), Kým sa skončí táto noc (r. P. Solan), Až do mesta Aš (r. I. Grófová), Tigre v meste (r. J. Krasnohorský) za účasti režiséra, Exponáty alebo príbehy z kaštieľa (r. P. Korec), Kauza Cervanová (r. R. Kirchhoff) za účasti režiséra, Pandy (r. M. Vizár), Momo (r. T. Kuhn), Výstava (r. A. Kolenčík, P. Begányi) a Posledný autobus (r. I. Laučíková, M. Snopek).

 

MFF Malatya (TURECKO)
15. – 21. november

Premietanie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.malatyafilmfest.org.tr

 

Exground Filmfest Wiesbaden (NEMECKO)
15. – 24. november

Premietanie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.exground.com


MFF Cinedays, Skopje (MACEDÓNSKO)
15. – 25. november

Premietanie filmu Môj pes Killer (r. M. Fornay).
www.cinedays.com.mk

 

17. MFF Black Nights, Tallinn (ESTÓNSKO)
15. november – 1. december

Premietanie filmov Môj pes Killer (r. M. Fornay) a Zázrak (r. J. Lehotský).
www.poff.ee

 

21. FF Plus Camerimage, Bydgoszcz (POĽSKO)
16. – 23. november

Premietanie filmu Zázrak (r. J. Lehotský).
www.camerimage.pl

 

Medzinárodný filmový festival Bansko (BULHARSKO)
20. – 24. november

Premietanie filmu Pavla Barabáša Príbehy tat-ranských štítov II.
www.banskofilmfest.com

 

9. stretnutia slovenského a stredoeuróp­skeho filmu, Cran-Gevrier (FRANCÚZSKO)
22. – 26. november

Premietanie filmov Až do mesta Aš (r. I. Grófová), Cigán (r. Martin Šulík), Cigáni idú do volieb (r. J. Vojtek), Nickyho rodina (r. M. Mináč), Keby som mal pušku (r. Š. Uher).
www.ville-crangevrier.fr

 

Medzinárodný filmový festival Human Doc, Varšava (POĽSKO)
28. november – 1. december

Premietanie filmu Pavla Barabáša Pygmejovia – deti džungle.
www.humandoc.net

 

8. Making Waves FF, New York (USA)
29. november – 3. december

Premietanie filmu Slnko v sieti (r. Š. Uher). Uhrova snímka sa bude premietať aj na festivale Making Waves v americkom Pleasantville (5. 10. december).
www.filmetc.org

 

Okolo sveta za 14 dní, Berlín (NEMECKO)
29. november – 7. december

Premietanie filmu Môj pes Killer.
www.berlinbabylon14.net

 

(REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ!)

Mariana Jaremková


 

15. MFF BRATISLAVA

MFF Bratislava bude naozaj „bratislavský“


Medzinárodný filmový festival Bratislava vstupuje do svojho 15. ročníka a toto malé jubileum oslávi s divákmi bohatým programom, ktorý opäť vznikal pod dramaturgickým vedením srb-ského filmového kritika Nenada Dukića. MFF Bratislava sa koná od 6. do 12. novembra.


Festival sa z multiplexov presunie do mestských kín Lumière, Mladosť, Nostalgia, Film Europe a do Batelieru. Napriek nižšiemu rozpočtu je pre orga­nizátorov prvoradým cieľom a ambíciou pripraviť pre divákov atraktívny program. „I naďalej ostáva v centre našej pozornosti kvalita programového výberu, ktorú MFF Bratislava ako mestský typ festivalu prinášal a ponúkne ju aj tento rok,“ potvrdzujú zástupcovia MFF Bratislava.

Festivalový program je zostavený z troch súťažných sekcií doplnených o pravidelné nesúťažné sekcie. Začínajúci tvorcovia sa budú prezentovať v súťaži prvých a druhých hraných filmov. Tituly do ústrednej programovej sekcie vyberal hlavný dramaturg MFF Bratislava Nenad Dukić.

Súťaž dokumentárnych filmov patrí už tradične k najzaujímavejším sekciám. „Aj tento rok je zostavovaná s ambíciou predstaviť divákom výber toho najlepšieho z aktuálnej svetovej produkcie, pokrývajúc širokú paletu žánrov, metód a štýlov. K divácky náročnejším určite patria dva filmy, ktoré reflektujú krvavé udalosti moderných dejín juhovýchodnej Ázie. V Cannes ocenený Chýbajúci obraz režiséra Rithyho Panha a pravdepodobne najdiskutovanejší dokumentárny film uplynulého roku Akt zabitia Joshuu Oppenheimera sú mimoriadne naliehavými dielami, ktoré v mysli dlho doznievajú, omínajú, ťažia. Panh rozpráva o genocíde v rodnej Kambodži z perspektívy obetí. Zvolil si značne experimentálnu formu a svoje spomienky rekonštruuje prostredníctvom nehybných hlinených figúrok a introspektívneho komentára. Prístup Oppenheimera a jeho spolupracovníkov je založený na pozorovaní vonkajších prejavov vytesnenia aj precítenia viny za dávne zločiny proti ľudskosti,“ hovorí zostavovateľ súťaže Pavel Smejkal. Ďalším oceneným dokumentom (tentoraz z Locarna) je odvážne minimalistický film Manakamana.

V trojici súťažných sekcií je ešte súťaž krátkych filmov, ktorú opäť zostavil historik umenia a filmu Erwin Houtenbrink. K divácky najobľúbenejším patria sekcie Panoráma a Proti prúdu. Prvá z nich tento rok ponúkne novinky zo septembrového festivalu v Benátkach a z MFF v Toronte, ako aj filmy oscarových režisérov a hereckých laureátov z prestížneho festivalu v Cannes – napríklad nový film u nás dobre známeho iránskeho režiséra Asghara Farhadiho Minulosť.

Zaujímavé snímky sľubuje aj sekcia Príbehy – Filmy životnej sily. „Sú to filmy, ktorých hrdinovia musia prekonávať prekážky. Nechcú sa vzdať. Tí ľudia majú spoločnú jednu vec: odvahu,“ uvádza zostavovateľ sekcie Radovan Holub. Zaradil do nej aj Zázrak Juraja Lehotského.

Ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii si na 15. MFF Bratislava prevezme dánsky režisér, scenárista a kameraman Bille August. Medzinárodné uznanie si získal v roku 1987 snímkou Pelle Dobyvateľ, ocenenou Oscarom za najlepší cudzojazyčný film aj Zlatou palmou v Cannes. Druhú Zlatú palmu získal vďaka spolupráci s In­gmarom Bergmanom, ktorý pre Augusta napísal scenár k filmu S najlepšími úmyslami. Naposledy sme v kinách mohli vidieť jeho životopisnú drámu Marie Krøyer. Počas festivalu Bille August osobne predstaví svoj najnovší film Nočný vlak do Lisabonu.

Chýbať nebudú ani krátke snímky zaradené do bloku Best of Azyl a sekcia Focus tentoraz zaostrí na izraelský film. No a MFF Bratislava opäť venuje veľký priestor domácej tvorbe – v sekcii Made in Slovakia diváci uvidia hrané filmy (Ako nikdy, Môj pes Killer), celovečerné dokumenty (Kvety a korene, Propeler, Stopy na hrebeni) aj výber krátkych a študentských filmov. Pri príležitosti udelenia pamätnej dlaždice herečke Eve Krížikovej festival uvedie snímku Štvorylka (1955).

Mariana Jaremková ( filmová publicistka )