Slovensko-talianske návraty

Vslovenskej kinematografii figuruje od roku 1992 niekoľko filmov, o ktorých sa rozpráva, ale veľa ľudí ich nevidelo. Napríklad Semjanova snímka Na krásnom modrom Dunaji si takto založila už kultovú pozíciu...

Podobný status sa spája aj s titulom Vladimíra Adáska Hana a jej bratia, ktorý si je možné pozrieť znova na veľkom plátne. Film mal svoje prvé verejné premietanie v decembri roku 2000 v súťaži 2. MFF Bratislava. Adásek ho pripravoval s nemalými ambíciami. Hraný debut 28-ročného filmára vzbudzoval pozornosť súvisiacu s jeho predchádzajúcou študentskou tvorbou. Ale predovšetkým išlo o vôbec prvý slovenský film s gay tematikou. Žiaden škandál ani senzácia sa však nekonali. Nenápadný a nesmelý film neprovokoval, neurážal, neiritoval. Po krátkom čase zapadol takmer do zabudnutia, hoci jeho význam je s odstupom času pre kontext slovenskej kinematografie dôležitý. Crazy komédia poodhalila „možnosti a medzery“ debutanta v tzv. veľkom filme. Na jednej strane úsilie o autenticitu prostredia a rôznych postáv a postavičiek často v nehereckom zosobnení, na strane druhej rozbitá dramaturgická línia bizarného príbehu. Výsledný tvar nepresiahol rovinu sympatickej snahy o „iný“ slovenský film. 

Titul Hana a jej bratia je zaujímavý aj tým, že sa za kamerou stretlo viacero vtedy menej známych mien – Juraj Chlpík, Martin Žiaran, Albert Vlk, Ivan Čermák, ako aj Zuzana Šulajová, oficiálna fotografka filmu. Aj niektorí hereckí predstavitelia iba štartovali svoju kariéru – napríklad Lucia Hurajová, Scarlett Čanakyová, Peter Bebjak, Csongor Kassai a takisto scenárista a režisér Vlado Adásek v postave Hany.

Dino Risi prináleží k zlatej ére talianskych tvorcov, ktorí excelovali v 60., 70. a 80. rokoch minulého storočia. Je podpísaný pod viac ako 80 titulmi a ovenčený mnohými oceneniami.Z jeho bohatej filmografie teraz uvádza Kino Lumière menej známy titul Stratená duša (Anima persa), ktorý býva označovaný ako horor. Nie je to celkom pravda. Ide skôr o mysteriózny príbeh alebo komornú psychodrámu mladého študenta, ktorý prichádza k svojim príbuzným do Benátok, aby študoval umenie. Čoskoro objaví, že starodávny dom ukrýva „prekliate“ rodinné tajomstvo, ktoré ústi do mrazivej pointy. S Risim na tomto filme spolupracovali ďalšie veľké osobnosti – Bernardino Zapponi, Tonino Delli Colli a Francis Lai. Filmu dominuje uhrančivý Vittorio Gassman v dvojúlohe strýka a jeho šialeného brata. Cenná je na tejto snímke z roku 1977 najmä dnes už zrejme nepredstaviteľná atmosféra doslova vyľudnených Benátok a ich fascinujúcich objektov.

odporúča umelecký riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel
foto: Stratená duša, Hana a jej bratia, archív SFÚ