FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Očami filmových spravodajcov
1. október              18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Tajné služby zasahujú do života ľudí vždy a všade. Osobitné poslanie majú v totalitných režimoch, ktoré sú od ich aktivít priam existenčne závislé. V 50. rokoch v Československu mali tajné služby nekonečné právomoci. Ich činnosť bola neviditeľná a oku filmovej kamery nedostupná. Z existujúcich týždenníkov však dokážeme všeličo identifikovať a po rokoch aj mnohé fakty a súvislosti pochopiť. Ako boli do ich osídiel osudovo zatiahnutí Vladimír Clementis, Bohumil Laušman a Ludvík Svoboda sa pokúsi zrekonštruovať Rudolf Urc z periodíkČs. filmové noviny 35/1948, Týždeň vo filme č. 27/1949, 2/1947, 23/1954, 47/1946, 42/1959
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Slovenské premiéry
1. október           19.00 

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Niečo naviac (r. P. Kadlečík, M. Šenc)
www.tabacka.sk

Kino inak
1., 7., 8., 10., 28., 31. október
           20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Nico 1968 (r. S. Nicchiarelli), Studená vojna (r. P. Pawlikowski), Mŕtvy národ (r. R. Jude), Barbara (r. M. Amalric), Zlodeji (r. H. Koreeda) a Tvár (r. M. Szumowska)
www.a4.sk

Hommage: Stano Dančiak 
2. október              18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Ako pripomienku hereckého umenia Stana Dančiaka, ktorý zomrel 4. augusta uvedie kino film Kým sa skončí táto noc (r. P. Solan, 1965) 
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Festivalové špičky
2., 4., 9., 18., 21. október          19.00 

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Utoya, 22. júla (r. E. Poppe), Tranzit(r. Ch. Petzold), Modlitba(r. C. Kahn) 3 dni v Quiberone(r. E. Atef), Tvár(r. M. Szumowska)
www.tabacka.sk

55. výročie SFÚ
3., 5., 7., 8. október    18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Slovenský filmový ústav oslavuje tento rok 55. výročie a pri tejto príležitosti ponúka divákom výber filmov, na ktorých sa podieľal ako koprodukčný partner. V októbrovej zostave sú tituly Kauza Cervanová(r. R. Kirchhoff), Felvidék – Horná zem(r. V. Plančíková, v súčasnosti Sárkány), V tichu(r. Z. Jiráský) a Válek(r. P. Lančarič).
www.kino-lumiere.sk

August 1968
4. október       18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 50. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa v auguste 1968 zorganizovali Slovenský filmový ústav a Slovenská filmová a televízna akadémia slávnostný večer spojený s projekciou filmov Čas, ktorý žijeme(1968), Čierne dni(1968) a Tryzna(1969), ktoré zachytávajú atmosféru vtedajších dní. Počas večera budú odovzdané ocenenia žijúcim tvorcom uvádzaných filmových diel. Špeciálny večer uvedú svojimi príhovormi generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký, režisér Martin Šulík a filozof a estetik Peter Michalovič. 
www.kino-lumiere.sk

Taiwanská sezóna
4., 9. 11., 16., 18. október      18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Špeciálny cyklus Filmotéky predstaví filmy z Taiwanu. Uvedené budú snímky Najlepší tajný agent(r. Ch. Ying, 1964), V spisoch šanghajskej spoločnosti(r. W. Chu-Chin, 1981), Lady Ninja(r. L. Tso-Nam, 1982), Assassin(r. H. Hsiao-Hsien, 2015), Dotyk zenu(r. K. Hu, 1971) s lektorským úvodom Kristíny Aschenbrennerovej.
www.kino-lumiere.sk

Music & Film
4., 5. október  20.15, 20.30

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Projekcia filmu Imagine (r. J. Lennon, Y. Ono), ktorý ponúka pesničky Johna Lennona z jeho rovnomenného sólového albumu, doplnené o dve piesne jeho múzy a partnerky Yoko Ono. Sú ilustrované najmä zábermi zo života na ich panstve ale i pohľadom do nahrávacieho štúdia. Pred kamerou sa mihne i niekoľko známych tvárí ako George Harrison, či Andy Warhol. Film z roku 1972 uvidia diváci s remastrovaným obrazom a zvukom Dolby Digital 5.1 a nikdy nevidenými bonusmi.
www.kino-lumiere.sk

Slovenský filmový rok 1968
6., 13., 20. október     18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Programový cyklus Slovenský film v roku 1968 má ambíciu vytvoriť obraz toho, ako vyzerala tunajšia kinoponuka pred polstoročím.V októbri sa premietne dlhometrážna detektívka Andreja Lettricha Volanie démonov (1967) o vyšetrovaní požiaru v nábytkárskej továrni a vražde dvoch zamestnancov podniku, ktorú bude sprevádzať Týždeň vo filme 11/1968. Dokumentárny film Čas, ktorý žijeme(r. I. Húšťava, V. Kubenko, L. Kudelka, O. Krivánek, J. Pogran, 1968) zachytáva obrodný proces v Československu v roku 1968. Je to sugestívna výpoveď o spoločnosti, defilé politikov, jednoduchých ľudí a záznam historických udalostí od zimy 1967 do leta 1968. Ako predfilm bude uvedený titul Zakliata dolina(r. Š. Kamenický, 1966) a dokument bude sprevádzať Týždeň vo filme 16/1968. Posledným októbrovým príspevkom v cykle bude film Rok na dedine(r. M. Ťapák, K. L. Zachar, 1967). Ponúka prierez zvykmi, hudbou, spevom a tancami slovenského ľudu v priebehu štyroch ročných období. Túto projekciu doplní premietanie Týždňa vo filme 20/1968.
www.kino-lumiere.sk

Festival outdoorových filmov
7., 8. október           19.00 

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
www.tabacka.sk

14. Bienále animácie Bratislava
8. – 12. október
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY DÚBRAVKA, DOM KULTÚRY ZRKADLOVÝ HÁJ, KINO LUMIÈRE, KINO KLAP, KINO MLADOSŤ KOŠICE – KULTURPARK, PREŠOV – KINO SCALA, PRIEVIDZA – KINO BANÍK, MYJAVA – KULTÚRNY DOM SAMKA DUDÍKA)Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava uvedie vo svojom 14. ročníku takmer 300 filmov. Okrem medzinárodnej súťaže čaká na návštevníkov množstvo ďalších programových blokov. Je medzi nimi napríklad výber z tvorby legendy českej animácie Hermíny Týrlovej či z diel scenáristu a režiséra Edgara Dutku. Zo slovenských tvorcov uvedú svoje filmy predstavitelia troch generácií František Jurišič, Vanda Raýmanová a Vladimír Malík. V sekcii Osobnosti slovenského animovaného filmu priblíži festival tvorbu režisérky Heleny Slavíkovej-Rabarovej. Diváci sa budú môcť zoznámiť aj s netradičným projektom animovaných básničiek a riekaniek z Univerzity umení Moholya-Nagya v Budapešti, nahliadnuť do histórie poľskej animácie a premietne sa i kolekcia japonských animovaných filmov z dielne študentov Tokijskej univerzity a ďalších tvorcov. Programové zastúpenie bude mať aj Katedra animovanej tvorby FTF VŠMU. Najväčšou hviezdou festivalu bude výtvarník a režisér Michael Dudok de Wit, ktorý získal Oscara za krátky film Otec a dcéraa Európsku filmovú cenu za svoju celovečernú prvotinu Červená korytnačka. V programe festivalu bude aj súťaž v tvorbe flipbookov, viaceré výstavy, animačné dielne pre deti alebo Medzinárodné fórum BAB – Od ilustrácie k animovanému filmu. 
www.bibiana.sk

Pocity Film
8. – 14. október
(Prešov Cinemax, kino Scala, Wave – centrum nezávislej kultúry, Christiania)
www.pocityfilm.sk
 

Medzinárodný festival horských filmov
10. – 14. október           

(POPRAD)
Tieň jaguára (r. P. Barabáš) a ďalšie filmy
www.mfhf.sk

25 rokov slovenského filmu
10., 14., 17., 21., 22., 23. október      18.15   
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Dvadsaťpäť rokov slovenskej kinematografie je príležitosťou na bilancovanie a na obzretie sa do minulosti tunajšej filmovej tvorby. „Môžeme povedať, že súčasný stav slovenskej kinematografie je dobrý, predovšetkým z pohľadu toho, s akými problémami sa borila v 90. rokoch. Okrem snímok Martina Šulíka, ktorý bol v tom čase jediným pravidelne nakrúcajúcim filmárom, sa v 90. rokoch nakrútilo len minimum kinofilmov. Dôvody sú všeobecne známe a súvisia so spoločenskou situáciou na Slovensku. Po roku 2000 sa situácia začala postupne zlepšovať, aj vďaka nástupu mladých talentovaných tvorcov dokumentárnych filmov, ktoré boli oceňované aj v zahraničí. Dnes už v slovenskej kinematografii vidieť určitú mieru diferenciácie. Vznikajú divácky úspešné filmy aj umelecky hodnotné filmy, oceňované na zahraničných festivaloch,“približujú zostavovatelia cyklu. V októbri premietne Kino Lumière snímky Sokoliar Tomáš(r. V. Vorlíček), Hana a jej bratia(r. V. Adásek), Kruté radosti(r. J. Nvota), Nič nekrváca večne(r. M. Hradský), O dve slabiky pozadu(r. K. Šulajová) a Slnečný štát(r. M. Šulík).
www.kino-lumiere.sk

Double Bill
12. október              18.15, 19.05

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Postava k podpírání (r. P. Juráček, J. Schmidt, 1963), Prípad Barnabáš Kos(r. P. Solan, 1964)
www.kino-lumiere.sk

Kraťasy z archívu
15. október              18.15

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Kino Čas VIII: Ako sme utužovali telo i ducha (r. rôzni, 1954 – 1965) + lektorský úvod: Eva Filová
www.kino-lumiere.sk

4. KinoFest Šala 
16. október
Magic Moments (r. M. Buchelová) v súťaži

22. ÁČKO
18. – 21. október
(BRATISLAVA – FTF VŠMU)
Aký bol uplynulý rok pre študentskú tvorbu? Odpovede dá festival študentských filmov Áčko na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Tohtoročnou témou je Film ako syntéza umení. „Chceli sme tým poukázať na jednotlivé druhy umenia, ktoré sa vo filme zoskupujú. Film je novodobé médium, ktoré spája klasické umelecké prejavy do celku,“ hovoria organizátori festivalua dodávajú, že chcú tému reflektovať cez pestrý sprievodný program so zastúpením každého z umení. Jeden z plánovaných masterclassov bude viesť fotograf Jakub Marech (známy ako Lousy Auber), filmár a prekladateľ Joel Ivan Hajos z Izraela bude prednášať o tvorbe titulkov, v spolupráci s Asociáciou slovenských kameramanov prebehne interaktívny workshop, ktorý umožní aj širokej verejnosti dostať sa za kameru a vyskúšať si za pomoci profesionálov rôzne cvičenia. Súčasťou festivalu bude aj výstava fotografií a sprievodné párty.
www.festivalacko.sk

Art of Silent Film
19. október                 20.30   
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V špeciálnom cykle zameranom na nemé filmy so živým hudobným sprievodom uvedie kino titul Erotikon(1929). Banálnu zápletku o milostnom vzplanutí svetáckeho záletníka a osude železničiarovej dcéry povýšil Gustav Machatý vďaka svojmu režijnému štýlu a prevratnej kamere Václava Vícha na pamätné dielo. Projekcia nemého filmu sa uskutoční za hudobného sprievodu zoskupenia plankTune, ktoré tvoria Martina Kachlová a Paulína Rónaiová. 
www.kino-lumiere.sk

Music & Film
22. október     20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Projekcia filmu RUMBLE: The Indians Who Rocked the World. Doteraz nevypovedaná história vplyvu amerických Indiánov na blues, jazz, folk, pop, rock i heavy metal. Vedeli ste napríklad, že Jimi Hendrix, Robbie Robertson, Buffy Sainte-Marie či Charley Patton boli Indiáni? A že inštrumentálka ďalšieho z nich, Linka Wraya, s názvom Rumblenavždy zmenila život Iggyho Popa? Spoznajte domorodých hudobných velikánov prostredníctvom ukážok a rozhovorov s americkými legendami ako Quincy Jones či Tony Bennett. Film získal za svoje majstrovské rozprávanie Zvláštnu cenu poroty na festivale Sundance.
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Francúzske utorky
23. október           19.00 

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Bitka o Solferino (r. J. Triet)
www.tabacka.sk

Výročia osobností Catherine Deneuve
24., 25., 26., 28., 29., 30., 31. október                       18.15   
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti 75. narodenín francúzskej herečky Catherine Deneuve premietne kino filmy Dáždničky zo Cherbourgu (r. J. Demy, 1964), Život na zámku (r. J.-P. Rappeneau, 1966), Benjamin (r. M. Deville, 1968), Divoch (r. J.-P- Rappeneau, 1975), Stratená duša (r. D. Risi, 1977), Vlastnou cestou (r. E. Bercot, 2013) a Hlavu hore (r. E. Bercot, 2015)
www.kino-lumiere.sk

Svetový deň audiovizuálneho dedičstva
27. október                 18.15   
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pásmo krátkometrážnych filmov vyrobených v roku 1963, ktoré prešli procesom digitálneho rešturovania v Slovenskom filmovom ústave.
www.kino-lumiere.sk

KINO: cyklus Peter Konečný uvádza
28. október           19.00 

(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Studená vojna (r. P. Pawlikowski)
www.tabacka.sk

Kino pre nevidiacich a slabozrakých
29. október            13.30

(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA – KLARISKÁ 16)
Projekcia filmu Mečiar(r. T. Nvotová)
www.mestskakniznica.sk, http://trnka.biz

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

Premietanie v Kine Krokodil, Berlin (NEMECKO)
18. september – 4. október
Slnko v sieti (r. Š. Uher), Odchádza človek (r. M. Slivka), Zakliata dolina (r. Š. Kamenický), Obrazy starého sveta (r. D. Hanák).

Dni slovenského filmu, Moskva(RUSKO)
27. september – 3. október
Učiteľka (r. J. Hřebejk), Čiara, Čistič (r. P. Bebjak), Stanko (r. R. Boroš), Piata loď (r. I. Grófová), Eva Nová (r. M. Škop), Backstage (r. A. Sedláčková)

23. MFF v Miláne (TALIANSKO)
28. september – 7. október
Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (r. M. Ďuriš) v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov

13. Medzinárodný festival animovaného filmu ANIM'EST, Bukurešť (RUMUNSKO)
28. september – 7. október
39 týždňov, 6 dní (r. J. Kożuch, B. Šima)
www.animofest.ro

MFF Tetova - ODA, Tetovo (MACEDÓNSKO)
1. – 6. október
39 týždňov, 6 dní (r. J. Kożuch, B. Šima)
www.oda.mk

15. Európsky festival animovaného filmu BALKANIMA, Belehrad (SRBSKO)
2. – 6. október
39 týždňov, 6 dní (r. J. Kożuch, B. Šima)
www.balkanima.org

Filmový festival Vojna na plátne, Chalons en Champagne (FRANCÚZSKO)
3. október
Atlantída, 2003 (r. M. Blaško)

Filmový festival Strednej Európy v Maďarskom inštitúte, Praha (ČESKO)
4. október
Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (r. M. Ďuriš)

MFF StopTrik, Maribor (SLOVINSKO)
4. – 7. október
39 týždňov, 6 dní (r. J. Kożuch, B. Šima)
www.stoptrik.eu

MFF Pusan (JUŽNÁ KÓREA)
4. – 13. október
Pivnica (r. I. Vološin) vo svetovej premiére

STIGES Film Festival (ŠPANIELSKO)
4. – 14. október
Krvavá pani, Zem, Janko Hraško u kúzelníka, Kino, Čo sa stalo Janíkovi na ceste, Meteorológ, Idol (r. V. Kubal), Untravel (r. A. Nedeljković, N. Majdak Jr.), Domestik (r. A. Sedlák), Nosferatu (r. S. Ivaška)
www.stoptrik.eu

11. CinEast, Luxemburg (LUXEMBURSKO)
4. – 21. október
Para nad riekou (r. R. Kirchhoff, F. Remunda), Všechno bude (r. O. Omerzu), Baba z ľadu (r. B. Sláma), Domestik (r. A. Sedlák), Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (r. M. Ďuriš) v sekcii Prehliadka súčasnej tvorby, Untravel (r. A. Nedeljković, N. Majdak Jr.)

15. MFF Sedicicorto, Forli (TALIANSKO)
5. – 14. október
39 týždňov, 6 dní (r. J. Kożuch, B. Šima)
www.sedicicorto. it

Centennial Heritage Festival, New York (USA)
6. – 7. október
Život, práca a umenie ľudového bábkara Bohuslava Anderleho v Banskej Bystrici

Týždeň českého a slovenského filmu, Záhreb (CHORVÁTSKO)
9. – 14. október
Kandidát (r. J. Karásek), Čiara (r. P. Bebjak), Tlmočník (r. M. Šulík), Po strništi bos (r. J. Svěrák)

MFKF Brnenská 16 (ČESKO)
10. – 13. október
Kino Fest Anča: 25 rokov slovenskej animácie: Kroky, skoky, roky… a posledný zhasne (r. K. Kerekesová, V. Raýmanová, M. Struss, K. Holubčík, M. Končok, V. Král, M. Matlovičová, M. Klade, M. Snopek, Dvojhlasná Invencia a-mol (r. V. Král), V kocke (r. M. Struss), Lionardo Milo (r. I. Šebestová), Viliam (r. V. Obertová), tWINS (r. P. Budinský), Posledný autobus (r. I. Laučíková), Pandy (r. M. Vizár), Kovbojsko (r. D. Štumpf), Duch mesta (r. A. Kolenčík, V. Kocourková), Journey (r. M. Jasaň), Nielen športové súboje: Hokej'69, Mistrovství světa (r. M. Černák), Trofej z Basileje (r. M. Fedor, O. Šághy)

Taichung Medzinárodný festival animácie (TAIWAN)
11. – 16. október
39 týždňov, 6 dní (r. J. Kożuch, B. Šima)
https://twtiaf.com

27. MFF Madrid (ŠPANIELSKO)
11. – 23. október
SelFish (r. L. Figeľ) v súťažnej sekcii Molon Film: Cinema for Children competition, 39 týždňov, 6 dní (r. J. Kożuch, B. Šima),
http://festivalcinemadrid.es

Festival nezávislých filmov Liverpool (UK)
12. – 14. október
Aúúúna (r. L. Šuková) v súťaži

34. MFF Varšava (POĽSKO)
12. – 21. október
Kapela (r. L. Kaboš), Cirkus Rwanda (r. M. Varga) v Súťaži dokumentárnych filmov, Poetika Anima (r. K. Saganová) v Súťaži krátkych filmov
www.wff.pl

9. Medzinárodný festival animovaného filmu ANIMAGE, Recife (BRAZÍLIA)
12. – 21. október
SelFish (r. L. Figeľ)

Lumière Lyon (FRANCÚZSKO)
13. – 21. október
Prípad Barnabáš Kos (r. P. Solan)

STIFF Medzinárodný festival študentských filmov, Rijeka (CHORVÁTSKO)
17. – 21. október
Atlantída, 2003 (r. M. Blaško), Aúúúna (r. L. Šuková) v hlavnej súťaži

CaSFFA –  Festival českých a slovenských filmov v Austrálii, Canberra(AUSTRÁLIA)
18. – 21. október
322 (r. D. Hanák), Slávnosť v botanickej záhrade (r. E. Havetta), Čierne dni (r. M. Černák, Š. Kamenický, C. Kováč, L. Kudelka), Out (r. Gy. Kristóf), Backstage (r. A. Sedláčková), Po strništi bos (r. J. Svěrák), Domestik (r. A. Sedlák), Lichožrúti (r. G. Miklínová), Paraskina záhrada (r. M. Suchý), Chlebíčky – český unikát (r. M. Pinčíková)

Ozveny Czech-In FF, Dijon (FRANCÚZSKO)
18. – 21. október
Rodinný film (r. O. Omerzu), Křižáček (r. V. Kadrnka), Vlk z Královských Vinohrad (r. J. Němec), Fair Play (r. A. Sedláčková)

Projekcia in Memoriam Manfred Krug, Lichtspieltheater Wundervoll, Rostock (NEMECKO)
21. október
Boxer a smrť (r. P. Solan)

17. Medzinárodný festival študentských filmov a videí Filmovej akadémie v Pekingu (ČÍNA)
21. – 28. október
Idiot (r. M. Buchelová) v oficiálnej súťaži

Oslavy 100. výročia ČSR - Festival slovenských a českých filmov, Abuja (NIGÉRIA)
22. – 25. október
Zbojník Jurko (r. V. Kubal), Sokoliar Tomáš (r. V. Vorlíček), Všetko alebo nič (r. M. Ferencová)

Slovinská kinotéka: Autumn Film School, Ľubľana (SLOVINSKO)
23. – 25. október
Čierne dni (r. L. Kudelka, M. Černák, Š. Kamenický, C. Kováč)

PRIMANIMA festival animovaných debutov, Budaors (MAĎARSKO)
24. – 27. október
Poetika Anima (r. K. Saganová) v hlavnej súťaži krátkych filmov

22. MFDF Ji.hlava (ČESKO)
25. – 30. október
Extrakce (r. K. Hroníková) ako súťažné uvedenie v nloku Fascinace: Exprmntl.cz, Between the Seas Student Film Competition: Mama. Gabriela. Televízia. (r. L. Kasová), Děti v krajině zázrakov (r. E. Kovalčíková), First Lights Competition: Môj neznámy vojak (r. A. Kryveko), Czech Joy: Hovory s TGM (r. J. Červenka), Between the Seas Competition: Dobrá smrť (r. T. Krupa), Posledný autoportrét (r. M. Kuboš), Domov, Podkarpatská Rus a filmové experimenty: Jar na Podkarpatskej Rusi (r. K. Plicka)
www.ji-hlava.com

61. DOK Leipzig, Lipsko (NEMECKO)
29. október – 4. november
Denisa, príbeh kamarátky (r. M.Brnusáková) v súťaži Next Masters Competition for Long Documentary and animated Films, Aúúúna (r. L. Šuková) v špeciálnom programe The KID DOK, Tryzna (r. V. Kubenko, P. Mihálik, D. Trančík) v sekcii Re-Selected