Prednedávnom som mala v krátkom čase možnosť navštíviť nakrúcania troch pripravovaných slovenských filmov. Líšili sa témou i žánrom. Leto s Bernardom je rodinný film zo súčasnosti (venujeme mu rubriku Reportáž v aktuálnom čísle), Fašiangy sú historická dráma podľa novely Františka Švantnera a Amnestie triler z našej nedávnej minulosti – 90. rokov, ktorý sa z veľkej časti odohráva vo väzenskom prostredí. A prečo o tom píšem? Na pľaci pri sledovaní hercov som začala viac vnímať scénografiu a kostýmy. Iste mi to udrelo tak výrazne do očí aj preto, že medzi nimi panoval viditeľný štýlový rozdiel. A keď hovoríme o kostýmoch, medzi súčasnú slovenskú špičku patrí v tejto oblasti Katarína Štrbová-Bieliková. Niekoľkokrát ocenená Slnkom v sieti i Českým levom posledné roky neustále „šije“. Pri jej pracovnej vyťaženosti je malý zázrak zastihnúť ju. Nám sa to podarilo, a tak v rozhovore s ňou otvárame niekoľko tém, ako je jej prístup k tvorbe, ku kostýmu, spolupráca s režisérmi i hercami, postavenie kostýmových výtvarníkov u nás a v Česku, strata fundusov na Kolibe či situácia na Barrandove. 

Jedným z posledných filmových projektov Kataríny Štrbovej-Bielikovej je dráma Toman režiséra Ondřeja Trojana. Tento mesiac sa dostáva do tunajších kín, aj preto o ňom píšeme v rubrike Novinky. A nie je jediný, október je žičlivý na slovenské kinopremiéry. Preto v Novinkách nájdete až sedem titulov – okrem Tomana aj Kapelu (r. L. Kaboš), Smutné jazyky (r. A. Grusková), Tieň jaguára (r. P. Barabáš), Cirkus Rwanda (r. M. Varga), Svetlé miesto (r. D. Trančík) a rozprávku Keď draka bolí hlava (r. D. Rapoš). Do kín sa nedávno dostali aj dva zaujímavé seriály, a to už po svojom televíznom uvedení i distribúcii na DVD, čo je nezvyčajný distribučný model. Ide o dokumentárnu sériu Prvá o významných ženách v slovenskej histórii a o animovaný seriál Websterovci o veselej pavúčej rodine, o ktorom sa dočítate nielen v rubrike Aktuálne, ale aj v Recenzii.

V hľadáčiku Film.sk však nie sú len nové tituly. Aktuálne sú totiž aj archívne filmy, a to vďaka tomu, že ich na jeseň uvedie niekoľko prestížnych festivalov. Spomeňme aspoň španielsky festival Sitges s retrospektívou Viktora Kubala alebo festival v Lyone so Solanovým Prípadom Barnabáš Kos. A úspech malo aj anglické vydanie Panny zázračnice na blu-rayi a DVD. Ako reagovali médiá na tento titul, prezradí rubrika Ohlasy. Mimochodom, v nej sa dočítate aj o 13. ročníku MFF Cinematik v Piešťanoch.

Zabudnúť nemožno ani na Tému čísla. Tentoraz sme sa rozhodli s odstupom času opäť pozrieť na internetové pirátstvo na Slovensku vo vzťahu k audiovizuálnym dielam. Podnietila nás k tomu najmä analýza tejto problematiky, ktorá vznikla nedávno a vzťahuje sa na rok 2016. Pýtame sa teda na súčasnú situáciu internetového pirátstva a rozoberáme možnosti – či nemožnosť – jej riešenia.

V októbrovom čísle však prinášame oveľa viac článkov. Za redakciu vám prajem inšpiratívne čítanie.

text: Zuzana Sotáková