Tlmočník
(Magic Box)

Roadmovie Martina Šulíka Tlmočník, ktoré vzniklo v slovensko-česko-rakúskej koprodukcii, malo svetovú premiéru na Berlinale. Recenzent vo Variety chválil najmä chémiu medzi hlavnými postavami, ktoré stvárnili predstaviteľ Toniho Erdmanna Peter Simonischek a režisér Jiří Menzel. Menzel hrá tlmočníka Aliho, ktorému sa dostane do rúk kniha bývalého dôstojníka SS, kde opisuje svoje pôsobenie na Slovensku. Ali si uvedomí, že esesák je zodpovedný za smrť jeho rodičov. Vycestuje do Viedne, aby ho vyhľadal, ale namiesto vraha nájde už len jeho syna Georga. Obaja sa zakrátko vydajú na cestu naprieč Slovenskom, počas ktorej spoznávajú navzájom svoje životy, začínajú chápať vlastné činy a prehodnocujú svoju identitu. Na nakrúcaní filmu Tlmočník sa stretol osvedčený štáb, ktorý spolupracoval na Šulíkovej Záhrade (1995) – producent Rudolf Biermann, scenárista Marek Leščák, režisér Martin Šulík, architekt František Lipták, hudobný skladateľ Vladimír Godár, kameraman Martin Štrba. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a D2.0, s českými titulkami pre sluchovo postihnutých a s českými a slovenskými titulkami. Ako bonus je na DVD len trailer.


Červená volavka
(Magic Box)

Atraktívnosť tunajšieho prostredia pre hollywoodske filmové projekty má od prelomu milénií nelichotivo klesajúcu tendenciu. Medzeru na trhu naďalej využívajú v Česku a Maďarsku, kde za posledné roky dokázali prilákať množstvo štábov spoza veľkej mláky. A hoci sa v poslednom čase aj u nás objavili pokusy o štátnu podporu zahraničnej filmovej produkcie, o masovom návrate svetových filmárov sa nedá hovoriť. Blízkosť Kordových ateliérov v Maďarsku i prežívajúca kultúrna spriaznenosť Slovenska a Česka však naďalej udržiavajú našu krajinu v istom povedomí zahraničných produkcií. Vlani poslúžila budova Slovenského rozhlasu ako kulisa pre špionážne machinácie vo veľkofilme 20th Century Fox Červená volavka (Bratislavu tak navštívila napríklad Jennifer Lawrence). Film patrí k remeselne nadpriemerne zvládnutému mainstreamu, kde naivitu scenára vyvažujú kvalitné herecké výkony a napínavý, i keď vo výsledku schematický príbeh. V rámci bonusovej výbavy sa na DVD dostal komentár režiséra (žiaľ, bez titulkovej podpory) a vystrihnuté scény. V ponuke titulkov k filmu tentoraz nechýbajú ani tie slovenské.


Štvorec
(Magic Box/Film Europe Media Company)

Ústredným hrdinom Štvorcaje Christian – kurátor v múzeu moderného umenia, otec dvoch dcér, na prvý pohľad sebavedomý, elegantný, moderný a ambiciózny muž. Epizódy z jeho života tvoria základnú kostru tejto oceňovanej snímky. Pripravovaná výstava s názvom Štvorec začína tieto epizódy posúvať z lenivo plynúcej všednosti k chaotickej neistote. Bezpečná zóna, ktorú má Štvorec umelecky demonštrovať, ostro kontrastuje s okolitým bojovým poľom reality. Režisér Ruben Östlund prezentoval už vo svojom predošlom filme Vyššia mocsnahu o analýzu súčasnej technicky vyspelej európskej spoločnosti a jedincov, ktorí v nej fungujú, resp. musia fungovať. Kým Vyššia moc si berie na mušku rodinu a jej ukotvenie v globalizačne virtualizovanom svete, Štvorec zaostruje na jednotlivca konfrontovaného s anomáliami existencie, plynúcej mimo zorného poľa jeho dobrovoľnej a pohodlnej „obmedzenosti“. Otvára mnohé otázky a divák môže hľadať návody na odpovede aj v pomerne početných bonusoch (film o filme, zábery z kastingu, rozhovory s tvorcami a štúdia o filme). Samozrejmosťou je anamorfný formát obrazu (1,85 : 1) a pôvodné znenie s českými titulkami.


Zabitie posvätného jeleňa
(Magic Box/Film Europe Media Company)

Grécky režisér Yorgos Lanthimos vstúpil do povedomia netradičnými snímkami KynodontasAlpyHomár, ktoré sú údajne reakciou na situáciu gréckej spoločnosti poznačenej zdrvujúcou dlhovou krízou. Bizarné námety sprevádzajú premyslené, rafinovane komponované zábery, dávkovanie obrazových a zvukových informácií je rovnomerné. Vnímavý divák tak dostáva plastický model povedomej reality, ktorá však redefinuje jeho zažitý pohľad na to, čo sa zdá na povrchu prirodzené a spoločensky akceptovateľné. Navyše Lanthimos akoby mimochodom odľahčuje detaily zvýrazňujúce ťaživú, bezvýchodiskovú atmosféru prvkami čiernočierneho humoru. Zároveň pracuje s popieraním diváckych očakávaní, čo ruka v ruke s asketicky dávkovanými informáciami o postavách a ich vzájomnej interakcii mení zažité žánrové klišé na mozaiku príbehovej nepredvídateľnosti. Film o sebavedomom chirurgovi (Colin Farrell), konfrontovanom s narušiteľom jeho prísne racionálnej reality, je na DVD doplnený o rozhovory s hercami a režisérom aj o štúdiu približujúcu tzv. grécku divnú vlnu. Technické spracovanie disku je štandardné (anamorfný obraz 1,85 : 1, pôvodné znenie a české titulky).    

text: Miro Ulman, Jaroslav Procházka