Creative Europe Desk Slovensko informuje

V októbri majú uzávierky dve výzvy podprogramu MEDIA:

Výzva CREA-MEDIA-2021-VODNET, Európske VOD siete a operátori (uzávierka 5. októbra). Ide o podporu platforiem VOD so sídlom v členských štátoch MEDIA, ktoré ponúkajú európsky obsah, s cieľom zvýšiť ich konkurencieschopnosť a zlepšiť dostupnosť a viditeľnosť európskych audiovizuálnych diel pre európske a medzinárodné publikum. Oprávneným žiadateľom je konzorcium aspoň 3 platforiem VOD pochádzajúcich najmenej z 2 rôznych členských štátov MEDIA, pričom platforma musí ponúkať svoje služby aspoň v 2 členských štátoch MEDIA a musí spĺňať aj ďalšie podmienky:                                                                                                                                                 

- minimálny európsky rozmer;                                                                                                                     

- katalóg musí obsahovať minimálne 1 000 audiovizuálnych diel (hrané, animované alebo tvorivé dokumentárne celovečerné filmy, TV filmy, TV seriály, krátke filmy) a aspoň 30 % diel z členských krajín MEDIA;                                                                                                                                            

- audiovizuálne diela musia pochádzať najmenej z 5 krajín MEDIA a pokrývať minimálne 5 rôznych úradných jazykov EÚ. 

Cieľom výzvy je vytvorenie a podpora atraktívnej cezhraničnej ponuky európskeho obsahu, zlepšenie dostupnosti a viditeľnosti európskych audiovizuálnych diel, inovatívne stratégie digitálnej propagácie a marketingu, pochopenie správania spotrebiteľov a prilákanie nových divákov, výmena skúseností a osvedčených postupov (spoločné náklady na technologický rozvoj, kurátorské činnosti, získavanie autorských práv atď.).

Dňa 5. októbra má uzávierku aj Výzva CREA-MEDIA-2021-AUDFILMEDU, Vývoj publika a filmová výchova.                                                                                                                                          Oprávnenými žiadateľmi sú organizácie so sídlom v členských štátoch MEDIA.                                            

Cieľom je podpora práce s publikom a zvýšenie vedomostí a záujmu publika o európske audiovizuálne diela (vrátane programov filmového dedičstva). Oprávnené sú projekty zamerané na celoeurópsky dosah a vplyv na divákov, ktoré majú mechanizmy na celoeurópsku spoluprácu, a projekty zvyšujúce prínos európskych audiovizuálnych diel (vrátane katalógov vybraných filmov) pri práci s publikom a pri filmovej výchove. Projekty musia mať celoeurópsky dosah, zahŕňajúci aspoň 5 členských štátov MEDIA, a významný podiel európskych filmov a audiovizuálnych diel (min. 50 %).

Dni zmeny na festivale Jeden svet

Industry program festivalu Jeden svet tento rok pilotne prepojí slovenských a českých dokumentaristov s potenciálnymi donormi, neziskovými organizáciami, médiami, odborníkmi na konkrétne témy a dokumentárne kampane. Program s názvom Dni zmeny počas festivalového týždňa od 5. do 11. novembra aj týmto spojením pomôže filmárom aby zvýšili spoločenský dopad svojich dokumentárnych filmov. Podobný prístup má už v USA (Impact Docs Award), Anglicku (Doc Society) a Holandsku (Movies That Matter: Take on Film & Impact) dobrú tradíciu a prvé výsledky. Dni zmeny sa konajú od 8. do 10. novembra v priestoroch Goetheho inštitútu v Bratislave. Do programu vybral tím Jedného sveta tri pripravované projekty: Po nás potopa (réžia: Dorota Vlnová, produkcia: Roman Pivovarník); Zem nás spája (réžia a produkcia: Michal Marguš); It´s Not Your Fault (réžia: Paula Ďurinová, producent: Matej Sotník). Režisér spoločne s producentom pripravovaného filmu absolvujú prednášky aj individuálne stretnutia s expertami. Vo finále predstavia projekt verejne online. Porota napokon vyberie ten, ktorému sa podarilo vytvoriť v priebehu programu najzaujímavejšiu impact kampaň. Na víťaza čaká cena v podobe Betteries - zelenej energie na báze upcyklovania batérií z elektromobilov. Expertov a poradcov do programu zabezpečia partneri Človek v ohrození, Bystriny, Heinrich-Böll-Stiftung a holandský festival Movies That Matter. Súčasťou programu bude aj masterclass Jindřicha Andrša o mediálnej kampani ku filmu Nová šichta. Zámerom projektu je prepájať nespojité svety filmového umenia, neziskových organizácií, marketingu, vedy, podnikateľského sektora  a inštitúcií za účelom väčšej vizibility a spoločenského dopadu cenných dokumentárnych obsahov.

red

Jean-Paul Belmondo (9. 4. 1933 – 6. 9. 2021)

Jeden z najobľúbenejších francúzskych filmových hercov Jean-Paul Belmondo, ktorého meno sa spája s francúzskou novou vlnou, ale aj s dobrodružnými filmami a preslávili ho úlohy rebelov, dobrodruhov a búrlivákov, pri ktorých na rôzne kúsky nepotreboval kaskadérov, zomrel vo veku 88 rokov. Jeho filmovými partnerkami boli často najkrajšie herečky svojej doby (Anna Karina, Claudia Cardinale, Ursula Andress, Françoise Dorléac, Raquel Welch, Catherine Deneuve, Sophie Marceau či Sophia Loren, s ktorou si zahral vo vojnovej dráme Vittoria De Sicu Vrchárka, 1960). Jeho doménou boli dobrodružné a akčné či kriminálne komédie, často s romantickými prvkami. K najznámejším patriaCartouche (1962), Muž z Ria (1964), Muž z Hongkongu (1965), Sympatický darebák (1966), Veľký šéf (1969), Manželia z roku II (1971), Muž z Acapulca (1973), Zviera (1977), Policajt alebo darebák (1979), Veselá veľká noc(1984) či Senzi finta (1985). Úspešne účinkoval aj v kriminálkach Borsalino (1970), Lovec hláv (1976), Profesionál(1981), Dobrodruh (1983), Samotár (1987). Prvú výraznú filmovú úlohu stvárnil vo filme Jeana-Luca Godarda Na konci s dychom (1959), Godard ho obsadil aj do filmov Žena je žena (1961) a Bláznivý Petríček (1965). Často spolupracoval aj s režisérmi ako Philippe de Broca, Jean-Pierre Melville či Georges Lautner a na svojich vyše osemdesiatich filmoch spolupracoval aj s ďalšími filmármi zvučných mien. V roku 2001 bol hosťom Art Film Festu v Trenčianskych Tepliciach, kde mu udelili cenu Hercova misia. Kino Lumière pripomenie Belmonda v októbri vo Filmotéke snímkami Na konci s dychom (12. 10.) a Bláznivý Petríček (15. 10.).

mak

Festival Áčko oslavuje s Agnieszkou Holland

Čestnou prezidentkou aktuálneho ročníka festivalu Áčko, ktorý sa koná od 20. do 23. októbra, bude poľská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Holland. Festival študentských filmov Áčko tento rok oslávi štvrťstoročie existencie a tému jeho 25. ročníka zhrnuli organizátori do hesla Bez hraníc. „Búraním hraníc vytvárame nové spojenia. Otvorený priestor podnecuje vzájomnú inšpiráciu. Sloboda je umenie rešpektovať neexistujúce hranice. Film nás tejto krehkej zručnosti učí,“ uviedol tím Áčka, ktorý každoročne tvoria študenti Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Na jej pôde Áčko každý rok ponúka verejnosti prehľad študentskej tvorby z filmových škôl doma i v zahraničí a projekcie v programe dopĺňajú masterclassy s významnými osobnosťami z oblasti filmu, diskusie, workshopy a ďalšie sprievodné podujatia

mak

Filmové pohľady na vzťah človeka a krajiny

Aktuálne témy z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva, ale aj problematiku vidieka, ochrany prírodných zdrojov a zvyšovania kvality života prináša medzinárodný filmový festival Agrofilm. Jeho 37. ročník sa uskutoční od 4. do 9. 10. v Nitre, Lužiankach, vo Zvolene, v Brezne, Bratislave, Košiciach, Tatranskej Lomnici aj online na stránke festivalu. „Napriek mimoriadne zložitým podmienkam za posledný rok filmári nelenili a prekvapili bohatou ponukou dokumentov, o čom svedčí 98 prihlásených filmov z 24 krajín,“ prezrádzajú organizátori. Okrem samotných projekcií sľubujú aj sprievodný program. V októbri (10. 10.) sú avizované aj výsledky súťaže 36. ročníka medzinárodného festivalu potápačských filmov a fotografie vo Vysokých Tatrách – bez účasti divákov. Tí by už nemali chýbať na 29. ročníku Medzinárodného festivalu horských filmov Poprad (13. – 17. 10.), ktorý sa minulý rok uskutočnil vo virtuálnom priestore. Tento rok sa počíta s projekciami v Poprade, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku. Do súťaže sa prihlásilo okolo 90 filmov a festival ponúkne aj besedy a výstavy. Časť programu bude k dispozícii aj online. Festival dobrodružných filmov HoryZonty, ktorého 16. ročník sa uskutoční 11. až 13. 11., ponúkne súťaž slovenských a českých neprofesionálnych filmov, fotosúťaž a plánujú sa aj ďalšie sprievodné podujatia. Koncom septembra odštartovalo turné festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm – Envirofilm po slovenských mestách. Divákom ponúkne výber najlepších filmov aktuálneho ročníka festivalu, ktorý sa konal online 26. až 30. 4. Po Slovensku aktuálne putuje aj programová ponuka medzinárodného festivalu horského filmu Hory a mesto, ktorý sa uskutočnil 19. až 23. 5.

jj