Bez červených kobercov

Dvadsiaty druhý ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svet (5. – 11. november) ponúkne viac ako 50 celovečerných filmov a bohatý sprievodný program. Okrem stretnutí v kinosálach je pripravená aj online ponuka a aktivity pre filmových profesionálov.

 
Predošlý ročník sa uskutočnil online a podľa hodnotení organizátorov dosiahol rekordnú návštevnosť. Pričinilo sa o ňu aj nezanedbateľné množstvo divákov, ktorí by sa na fyzickej podobe festivalu z rôznych dôvodov nemohli zúčastniť. Popri programe v bratislavských kinách (Kino Lumiére, Mladosť, Klap) a kultúrnych priestoroch (Nová Cvernovka, A4) bude preto aj tento rok časť programu online, vrátane projekcií pre školy. Filmy chcú organizátori v rámci projektu Jeden svet bez bariér sprístupniť čo najširšiemu publiku. Ich snahou je, aby bol festival inkluzívny, nie exkluzívny. Svedčí o tom aj špeciálna predpremiéru filmu Čiary Barbory Sliepkovej pre ľudí bez domova v priestoroch občianskeho združenia Vagus. Film je súčasťou súťažnej sekcie dokumentárnych filmov Slovensko a Česko za ľudské práva spolu s ďalšími desiatimi titulmi, z čoho je väčšina slovenských alebo koprodukčných, ako Biela na bielej (r. Viera Čákanyová), Láska pod kapotou (r. Miro Remo), Na značky! (r. Mária Pinčíková), Každá minúta života (r. Erika Hníková), Moja afganská rodina (r. Michaela Pavlátová) alebo Rekonštrukcia okupácie (r. Jan Šikl). Všetky súťažné snímky budú dostupné aj pre divákov so zrakovým alebo sluchovým znevýhodnením. 
 
O víťazovi rozhodne medzinárodná porota. Tvoria ju slovenská režisérka a minuloročná víťazka festivalu Maia Martiniak, nórsky dokumentarista, kameraman a fotograf Kieran Kolle a distribútorka Anja Dziersk z nemeckej spoločnosti  Rise and Shine World Sales. „Záverečné oceňovanie v Divadle P. O. Hviezdoslava bude tento rok otvorené aj pre verejnosť a bude mať netradičnú podobu divadelného predstavenia, v ktorom ceny odovzdajú herci z Divadla bez domova,“ prezrádza pre Film.sk výkonná riaditeľka festivalu Eva Križková. Otváracím filmom bude debut mladej režisérky a producentky Very Lackovej Ako som sa stala partizánkou. Cez rodinný príbeh svojho pradeda priblíži osudy rómskych partizánov z obdobia druhej svetovej vojny.
 
„Po prvý raz pripravujeme aj sekciu krátkometrážnych filmov s názvom Jeden svet v krátkosti, ktorá sa skladá z troch pásiem krátkych filmov. Medzinárodné pásmo krátkych filmov a pásmo slovenských študentských filmov pripravili študenti Katedry audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU. Tretie s názvom Filmy bez hraníc tvoria tri krátke a stredometrážne filmy, ktoré Jeden svet koprodukoval s VŠMU s finančnou podporou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov. Všetky tri spracovávajú netradičným spôsobom tému migrácie a utečenectva,“ približuje Križková. A novinkou je aj program pre filmových profesionálov, v rámci ktorého predstavia tri slovenské projekty.
 
„V tohtoročnom výbere máme to najlepšie zo svetových dokumentov, ktoré prinesú témy ako klimatická zmena (napríklad v Ceste do utópie), migrácia (Posledné útočisko), politické režimy (Röntgen rodiny), ale aj problematiku médií a žurnalistiky, nových technológií a intímneho života ľudí v súčasnej spoločnosti,“ ozrejmuje výkonná riaditeľka. „V absolútnej svetovej premiére uvedieme trojdielnu investigatívnu dokumentárnu sériu Why Plastic? z dielne dánskej produkčnej spoločnosti The Why Foundation. Každý film série si posvieti na iný aspekt plastového znečistenia: recykláciu, ľudské zdravie a plastový biznis,“ avizuje výkonná riaditeľka Eva Križková a upozorňuje aj na bohatý sprievodný program: „Spomeniem aspoň masterclass Alana Berlinera, besedu s poľskou spisovateľkou Ilonou Wiśniewskou ku knihe Biele z vydavateľstva Absynt, multimediálnu inštaláciu k filmu Čiary, interaktívnu pohybovú performáciu Shifting Systems alebo divadelné predstavenie Hilma.“

Jaroslava Jelchová
foto: Jeden svet Posledné útočisko