Prvý rok po pandémii

Po dvoch rokoch s pandémiou sa konečne vraciame k situácii, keď sú kiná otvorené bez obmedzení, do distribúcie sú pripravené blockbustre, filmy ocenené na prestížnych festivaloch i domáce novinky. Uvidíme, či sú na návrat do kinosál pripravení aj diváci.

V čase uzávierky tohto čísla bolo na prvý polrok 2023 naplánovaných 122 premiér, z toho 105 hraných, 8 dokumentárnych a 9 animovaných filmov. A určite k nim ešte niekoľko ďalších pribudne. Januárové novinky nájdete v rubrike Premiéry; tu vám chceme predstaviť niektoré z ďalších vyše sto noviniek, ktoré sa dostanú do slovenských kín do konca júna.

Do kín príde dvanásť slovenských filmov. Je medzi nimi aj historická dráma Mariany Čengel Solčanskej podľa námetu Hany Lasicovej Slúžka (2. 2.), čierna komédia Jonáša Karáska Invalid (9. 2.), komédia Michala Kollára Villa Lucia (9. 3.), detský film z prostredia idylického stredomorského ostrova Ako som sa naučila lietať (30. 3., r. Radivoje Andrić) a hraný debut Zuzany Piussi, tragikomédia o 45-ročnej matke samoživiteľke Zošalieť (jar). V prvom polroku sa diváci môžu tešiť aj na dokumentárnu operu KaprKód Lucie Královej o progresívnom skladateľovi a experimentátorovi Janovi Kaprovi (1914 – 1988) či dokumenty Návštevníci Veroniky Liškovej z nórskeho súostrovia Špicbergy a Turnus Jara Vojteka o ľuďoch, ktorým globalizovaný pracovný trh umožňuje plniť si sny, ale často za cenu veľkých obetí, ako aj na druhé filmy Mátyása Priklera Moc (20. 4.), drámu s prvkami politického trileru, odhaľujúcu dilemy moci v súčasnej spoločnosti, a Györgya Kristófa Zenit, ktorý používa tanec ako jazyk na ilustrovanie dynamiky moci, čo formovala politické prostredie v posledných dekádach, a to nielen v strednej Európe, ale na celom svete. Banditi pre baladu (16. 3.) sú celovečernou hranou básňou Vladimíra Morávka na tému slávnej divadelnej inscenácie Balada pre banditu a Mira Fornay nakrútila poetický film Mimi o malom dievčatku, ktoré hľadá svoju uletenú andulku v divokom lese pri meste.

Do konca prvého polroku 2023 by sa malo dostať do kín množstvo ďalších slovenských filmov a filmov so slovenskou produkčnou účasťou. To, či medzi nimi bude i niekoľko rokov očakávaná Perinbaba a dva svety Juraja Jakubiska, však zatiaľ nevieme. Pre festivalové plány i dlhodobé zatvorenie bratislavského Kina Lumière, v ktorom sa konali premiéry mnohých domácich filmov a tie následne dostávali i priestor v jeho programe, sú však termíny uvedenia týchto filmov zatiaľ s otáznikom. Slovenska sa tematicky dotýka aj dánsko-česko-americký dokument Kuciak: Vražda novinára (23. 2.), ktorý nakrútil Matt Sarnecki.

Divácky úspešné sú v našich kinách i české filmy. V prvom polroku uvidia diváci tri: romantickú komédiu Rudolfa Havlíka Ostrov (9. 3.) o rozhádaných manželoch, ktorí stroskotajú na opustenom ostrove, dobrodružnú komédiu Michala Samira Buď chlap! (23. 3.) a romantickú komédiu Láska pre samoukov (13. 4.).

Medzi deviatimi animovanými filmami je novinka štúdia Pixar Živel (15. 6.), v Dreamworks pripravili film o Pepkovi námorníkovi (29. 6.), ktorý ešte nemá upresnený názov, v Múmiách (16. 2.) z produkcie Warner Bros. sa vypravíme do 3 000 rokov starého mesta múmií v Egypte, Miles Morsales sa vracia v ďalšom diele ságy Spider-Man: Cez paralelné svety (1. 6.) od Sony Animation, Universal Animations produkovali Strays (8. 6.) o opustených psoch, ktoré sa rozhodnú pomstiť svojim predchádzajúcim majiteľom, francúzska Myška Pattie: Na vlnách dobrodružstva (15. 6.) nás zasa zavedie do starovekého Grécka, kde mladá dobrodružná myška a mačka, ktorá si ju adoptovala, nevedomky pomôžu starému Jásonovi a jeho argonautom. Hrdinom filmu Úžasný Mauric (9. 3.) je všetkými masťami mazaný kocúr, ktorý začne rozprávať a spolčí sa s potkanmi a malým chlapcom, a hrdinom Super Mario Bros. vo filme (23. 3.) je najznámejší inštalatér na svete Mario. Rob Marshall nakrútil zasa hraný remake filmu Malá morská víla (25. 5.).

Medzi očakávanými hranými filmami sú pokračovania úspešných filmov či sérií – Alibi na mieru 2 (30. 3.), Strážcovia Galaxie 3 (4. 5.), Creed III (2. 3.), John Wick 4 (23. 3.), Vreskot 6 (9. 3.), Rýchlo a zbesilo 10 (18. 5.), Bella a Sebastián: Nová generácia (2. 3.), Asterix a Obelix: Ríša stredu (2. 2.), Dungeons & Dragons: Česť zlodejov (6. 4.), Magic Mike: Posledný tanec (9. 2.) Stevena Soderbergha, Ant-Man a Wasp: Quantumania (16. 2.), Transformers: Monštrá sa prebúdzajú (8. 6.) a, samozrejme, Indiana Jones a volanie osudu (29. 6.). Harrisona Forda v ňom po prvý raz nerežíruje Steven Spielberg, ale James Mangold.

Premiéru bude mať aj akčná fantasy komédia Shazam! Hnev bohov (16. 3.) o chlapcovi, ktorý sa po vyslovení čarovného slova „Shazam!“ premení na svoje alter ego, super hrdinu Shazama.

Po prvom Avatarovi príde do kín obnovená premiéra Titanicu (9. 2.), ale diváci sa môžu tešiť i na novinky známych a úspešných režisérov – triler Niekto klope na dvere (2. 2.) M. Nighta Shyamalana, romantickú drámu Sama Mendesa Impérium svetla (2. 3.) s Oliviou Colman, Michealom Wardom a Colinom Firthom a Florian Zeller nakrútil po úspešnom Otcovi s Anthonym Hopkinsom adaptáciu ďalšej svojej divadelnej hry Syn (2. 3.), tentoraz s Hughom Jackmanom v hlavnej úlohe.

Asociácia slovenských filmových klubov uvedie vo februári v obnovenej premiére šesť filmov Larsa von Triera. Spoločnosť Film Europe pokračuje raz za mesiac s uvádzaním klasických filmov z druhej až štvrtej dekády minulého storočia. Sú medzi nimi historická dráma Zrodenie národa (9. 2.) D. W. Griffitha, akčný dobrodružný Zlodej z Bagdadu (9. 3.) Raoula Walsha s Douglasom Fairbanksom, historické drámy Kráľ kráľov (6. 4.) a Jana z Arku (11. 5.) Cecila B. DeMilla i horor Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hydea (8. 6.) s Johnom Barrymorom.

Hviezdne obsadenie – Jane Fonda, Diane Keaton, Andy Garcia, Mary Steenburgen, Don Johnson, Giancarlo Giannini, Candice Bergen – má romantická komédia Book Club 2: The Next Chapter (11. 5.), Adama Drivera uvidíte v sci-fi trileri 65 (9. 3.) a Michaela Fassbendera v športovej komédii Ďalší gól rozhodne (20. 4.).

Tešiť sa môžete aj na Diamantový plášť (4. 5.), ktorý získal Cenu poroty na Berlinale, či Chlapca z neba (6. 4.), oceneného v Cannes za najlepší scenár. Cenu za najlepší scenár a Volpiho pohár pre najlepšieho herca (Colin Farrell) získala v Benátkach dráma Duchovia Inisherinu (2. 2.) o dvoch celoživotných priateľoch, z ktorých jeden priateľstvo nečakane ukončí. A Volpiho pohár pre najlepšiu herečku si odtiaľ odniesla Cate Blanchett za stvárnenie skladateľky a dirigentky vo filme Tár (23. 2.).

O všetkých nových filmoch v slovenskej distribúcii vás budeme priebežne informovať v rubrike Premiéry, takže ani jeden zaujímavý titul vám neunikne.

Miro Ulman
foto: Bright Sight Pictures (Slúžka), Dynamo Productions (Zenit)