Cinematik otvoria Služobníci

Pätnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany (10. – 15. 9.) otvorí slovenská premiéra filmu Služobníci Ivana Ostrochovského. V slovenskej premiére festival uvedie aj dokument Králi videa Lukáša Bulavu a historickú drámu Bohdana Slámu Krajina ve stínu. Súčasťou sekcie Čo dom dal bude aj výber toho najlepšieho z tvorby študentov bratislavskej VŠMU a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Mladým tvorcom, predovšetkým dokumentaristom, sa venuje aj workshop Dox In Vitro (8. – 9. 9.). Slovenské dokumenty, ako Raj na zemi Jara Vojteka, Everest – Najťažšia cesta Pavla Barabáša, FREM Viery Čákanyovej či Zlatá zem Dominika Jursu, ponúkne súťažná sekcia Cinematik.doc. Súťažiť budú aj tituly Uctievači diabla dokumentaristu Tomáša Davidova a novinára Mateja Šulca, ktorí sa vydali do do Iraku a Sýrie, aby nakrútili film o genocíde jezídov, a Život za divadlo Anny Gruskovej. Režisérka v ňom prináša pohľad na divadelné umenie v širších spoločenských súvislostiach. V sekcii Pod lupou uvedie Cinematik zaujímavé poľské snímky, napríklad Zabi to a opusť mesto Mariusza Wilczyńského, ktorý mal premiéru na tohtoročnom Berlinale, a premietne aj Milosť Jana Jakuba Kolského či dokument Vietor Michała Bielawského, ktoré vznikli v slovenskej koprodukcii. Tematická sekcia O zvieratách a ľuďoch predstaví výber filmov o tom, čo zvieratá a ľudí spája aj rozdeľuje. Prinesie aj nekonvenčné filmové prístupy a okrem celovečerných snímok, ako napríklad Cintorín Carlosa Casasa či Jej meno bolo Európa režisérskej dvojice Anja Dornieden a Juan David González Monroy, aj tematické pásmo krátkych filmov.

jj

Igric spozná víťazov

Víťazov v poradí 31. ročníka najstarších filmových cien na Slovensku vyhlásia 20. 9. v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave. Ceny Igric udeľuje Slovenský filmový zväz, Únia slovenských televíznych tvorcov a Literárny fond. Záznam zo slávnostného odovzdávania cien odvysiela RTVS 26. 9. Počas udeľovania Igricov vyhlásia aj výsledky 28. ročníka ankety Ceny slovenskej filmovej kritiky. O jej víťazoch rozhoduje hlasovanie členov Klubu filmových novinárov.

red

Audiovizuálny fond pomôže kinám a distribúcii

Z mimoriadnej finančnej pomoci 11 miliónov eur, o ktorej informovala ministerka kultúry Natália Milanová, by mal Audiovizuálny fond formou zvýšenia príspevku zo štátneho rozpočtu získať 700-tisíc eur, ktoré rozdelí na pomoc kinám a filmovej distribúcii. „Rada Audiovizuálneho fondu na svojom zasadnutí 18. augusta 2020 operatívne schválila podmienky na poskytnutie takejto pomoci prevádzkovateľom kín na Slovensku. Na tento účel vyčlenila sumu 500-tisíc eur. Zostávajúcich 200-tisíc eur z mimoriadneho príspevku od ministerstva kultúry fond použije v prebiehajúcej výzve 3/2020 na zvýšenú podporu distribúcie, predovšetkým nových slovenských filmov v kinách,“ uviedol fond na svojej webovej stránke. „Vďaka aktívnemu prístupu ministerstva a v nadväznosti na vopred prekonzultované podmienky podpory so zástupcami kinárov aj distributérov môže preto fond bezprostredne po potvrdení uvedeného príspevku operatívne vyhlásiť mimoriadnu výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie v podprograme určenom na podporu návštevnosti slovenských kinematografických diel,“ informuje webová stránka fondu, na ktorej nájdu záujemcovia aj ďalšie podrobnosti.

red

Fotografie a filmy Dušana Hanáka v Galérii 19

Prezentáciou knihy Dušan Hanák – Hľadanie človeka v globalizovanom svete otvorili 3. 9. rovnomennú výstavu Hanákových fotografií v bratislavskej Galérii 19 na Lazaretskej ulici. Jej kurátorkou je Monika Mikušová. Vo vybraných dňoch sú pre návštevníkov pripravené aj projekcie Hanákových filmov. Vo štvrtok 10. septembra to bude kolekcia krátkych filmov Artisti (1965), Učenie(1965), Prišiel k nám Old Shatterhand (1966), Omša (1967) a Zanechať stopu (1970). O týždeň neskôr, 17. septembra, premietnu celovečerný dokument Obrazy starého sveta (1972) spolu s krátkymi filmami Výzva do ticha (1965) a Let modrého vtáka (1974) a tretí štvrtok s filmami Dušana Hanáka je na programe jeho hraný debut 322 (1969) spolu s krátkymi snímkami Sonáta alebo Hľadanie šťastného čísla (1966) a Deň radosti (1972). Sériu podujatí zavŕši 1. 10. komentovaná prehliadka výstavy s autorom a kurátorkou.

jj

Krst knihy o Helene Třeštíkovej

Novú publikáciu Slovenského filmového ústavu z edície filmologického časopisu Kino-Ikon Cinestézia pokrstia 23. 9. v Kine Lumière. Profil českej dokumentaristky Heleny Třeštíkovej Čas na priestor súkromia a priestor verejnosti napísala filozofka a estetička Romana Javorčeková. Pokrstí ju filozof a spisovateľ Jozef Pauer. Režisérka Třeštíková sa prítomným prihovorí prostredníctvom videonahrávky. Plánovaná je aj projekcia jedného z jej filmov.

jj

Creative Europe Desk Slovensko informuje

EACEA zverejnila výsledky viacerých výziev podprogramu MEDIA. Nás zaujímajú samozrejme najviac tie, v ktorých sme zaregistrovali pozitívne výsledky slovenských spoločností. V rámci výzvy EACEA/18/2019, Podpora vývoja balíkov projektov, boli úspešné dve produkčné spoločnosti: BFILM získal podporu vo výške 195 000 eur a nutprodukcia podporu vo výške 96 000 eur.

V septembri (8. 9.) bude jediná uzávierka MEDIA – výzva EACEA/22/2019, Automatická podpora kinodistribúcie. Zároveň ide o jedinú uzávierku, plánovanú v tomto roku. Dôvodom je, že stále nebola schválená nová generácia programu Kreatívna Európa na roky 2021-2027. Ďalšie rokovania medzi Európskym parlamentom, Európskou komisiou a Radou sa uskutočnia na jeseň.

Kreatívna Európa v podprograme Kultúra pripravuje ako spoluorganizátor v septembri v termíne 4. - 6. 9. medzinárodný showcase festival a konferenciu Sharpe, ktorá sa uskutoční v  Novej Cvernovke v  Bratislave. Súčasťou podujatia bude hudobná konferencia, ktorej účastníci sa od expertov a profesionálov z hudobného prostredia dozvedia viac o jeho fungovaní formou prednášok, panelových diskusií, workshopov či osobných stretnutí. Záujemcovia o účasť na podujatí môžu kontaktovať organizátorku Katju Thalerovú, email katja@musicexport.sk.

vs

Európska akadémia si všimla Služobníkov aj Nech je svetlo

Európska filmová akadémia vybrala prvú skupinu 32 celovečerných hraných filmov, ktoré akademikom slúžia ako inšpirácia pri hlasovaní v prvom kole pred vyhlásením nominácií na Európske filmové ceny. Do výberu sa dostali až štyri slovenské koprodukčné tituly: Nech je svetlo Marka Škopa, Služobníci Ivana Ostrochovského, Šarlatán Agnieszky Holland a Pomaľované vtáča Václava Marhoula. Ďalšie filmy zverejnia v septembri, aby umožnili uchádzať sa o ceny aj filmom, ktoré mali premiéru plánovanú do 31. 5., ale pre opatrenia v súvislosti s pandémiou ju nemohli uskutočniť. Podmienkou je, aby boli v kine alebo v online priestore uvedené do konca novembra 2020. Nominácie plánujú oznámiť 7. 11. na Európskom filmovom festivale v Seville v Španielsku. Samotné vyhlasovanie víťazov 33. ročníka Európskych filmových cien by sa malo konať 12. 12. v Reykjavíku na Islande.

jj

Ikony slovenskej architektúry aj história SND na obrazovkách

RTVS predstavila jesennú programovú ponuku, v ktorej figurujú aj televízne premiéry slovenských a koprodukčných filmov a nové televízne série. Výročie Slovenského národného divadla pripomenie desaťdielny dokumentárny seriál Storočnica SND, ktorý mapuje históriu činohry, opery a baletu prvej slovenskej divadelnej scény. Autorkou námetu a scenára je teatrologička Ľubica Krénová a režisérom Peter Hledík (v spolupráci s Janou Durajovou a Tomášom Vitekom). V programe RTVS je aj prvých šesť častí z plánovanej dvanásťdielnej série o zlatej generácii slovenských architektov obdobia moderny. Dokumentárny seriál Ikony predstaví napríklad diela Ivana Matušíka, autora obchodného domu Prior a hotela Kyjev, Štefana Svetka, jedného zo spoluautorov budovy Slovenského rozhlasu, Ferdinanda Milučkého, autora bratislavského krematória aj Domu umenia v Piešťanoch, a Dušana Kuzmu, autora pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Z architektiek to je napríklad Viera Mecková. „Každý diel natočil iný režisér ako samostatné autorské dielo a celý seriál tak prezentuje aj talent mladej generácie režisérov dokumentaristov,“ poznamenáva producent série Juraj Krasnohorský zo spoločnosti Artichoke. Medzi mladými režisérmi sú napríklad Barbora Sliepková, Dorota Vlnová, Daniel Svoreň, Kristína Leidenfrostová. V televíznej premiére uvedie RTVS film Marka Škopa Nech je svetlo (po skončení priameho prenosu odovzdávania filmových cien Slnko v sieti) a do septembrového programu zaradila aj seriálovú verziu dokumentu Afrika na Pionieri cestovateľa a dobrodruha Mareka Slobodníka. V novembri na divákov čakajú Amnestie Jonáša Karáska aj trojdielna miniséria Herec režiséra Petra Bebjaka.

jj

Dáždnik svätého Petra uvedie Ankara medzi klasikami

Na 31. Medzinárodnom filmovom festivale v Ankare uvedú film Dáždnik svätého Petra režisérov Frigyesa Bána a Vladislava Pavloviča. Snímka, ktorá vznikla v roku 1958 v československo-maďarskej koprodukcii, vychádza z rovnomennej predlohy maďarského spisovateľa Kálmána Mikszátha. Premietať ju budú v sekcii venovanej klasickým filmom z krajín V4 spolu s titulmi Slavnosti sněženek Jiřího Menzla, Eroica Andrzeja Munka a Pán profesor Hannibal Zoltána Fábriho. Skrátený program festivalu, ktorý sa mal pôvodne konať ešte v apríli, ponúknu organizátoriv náhradnom termíne (3. – 11. 9.).

jj

Letní rebeli v európskej premiére a súťažne v Zlíne

Medzinárodný filmový festival pre deti a mládež, ktorého 60. ročník sa z pôvodne plánovaného termínu (29. 5. – 6. 6.) presunul na jeseň (4. – 10. 9.), uvedie v medzinárodnej súťaži celovečerných filmov pre deti snímku Letní rebeli Martiny Sakovej. Pôjde o európsku premiéru. Slovensko bude mať zástupcu aj v súťaži filmov určených pre mládež. Festival do nej vybral minoritnú snímku Smečkačeského režiséra Tomáša Polenského. Do súťaže študentských filmov Zlínsky pes zaradili organizátori filmy Pochod Michala Blaška a “M” Gabriely Gažovej z bratislavskej VŠMU. Súťažiť budú aj Tanec náš každodenný Matúša Drugu z banskobystrickej Akadémie umení a film Anežka slovenského režiséra Adama Šoltésa, ktorý vznikol v koprodukcii Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne a VŠMU. Na pôde pražskej FAMU vznikol česko-slovensko-francúzsky Sh_t Happens Davida Štumpfa a Michaely Mihályi a Dotýkanie mladého slovenského tvorcu Dominka Györgya. V nesúťažných sekciách predstaví zlínsky festival pilotný diel pripravovanej animovanej série Cez palubu! (r. Filip Pošivač, Barbora Valecká) a celovečerné tituly Pomaľované vtáča Václava Marhoula, Cesta do nemožna Nora Držiaka či poviedkovú snímku Kto je ďalší? Mira Drobného. Festival má vo svojom programe aj dve televízne rozprávky Čarovný kamienok (r. Kristína Herczegová) a Princezná a pol kráľovstva (r. Karel Janák), na ktorých sa koproducentsky podieľala RTVS.

jj

"M", Nuda a ďalšie kraťasy na festivaloch v Nemecku

Medzinárodný festival krátkych filmov Filmfest v Drážďanoch, ktorého 32. ročník sa z aprílového termínu presunul na september (8. – 13. 9.), uvedie niekoľko slovenských a koprodukčných titulov ako "M" Gabriely Gažovej, Šarkan Martina Smatanu, Posledný autobus Ivany Laučíkovej, Žltá Ivany Šebestovej a v rámci kolekcie projektu Happiness Machine aj Music Box Joanny Kożuch a PantonosEni Brandner. Medzinárodný filmový festival mladých cinefilov LUCAS zaradil do súťažného programu študentský film Nuda Alice Bednárikovej a Soňa má rada, Soňa nemá rada Natalie Beliaeva. 43. ročník festivalu uvedie aj koprodukčné animované tituly Jama českej režisérky Markéty Smolíkovej Kubátovej a Cez palubu! Filipa Pošivača a Barbory Veleckej. Festival organizuje Nemecký filmový inštitút a múzeum v dňoch 24. 9. až 1. 10. vo Frankfurte nad Mohanom, v Offenbachu a vo Wiesbadene.

jj

Čo sa stane, keď umrie pornoherec?

Krátky film Bytosť Lukáša Víznera a Miriam Fulmekovej o vzťahu dvoch mladých mužov otvára zložitú tému predsudkov v spoločnosti, ale aj v LGBTI komunite. Po augustovej premiére v bratislavskom Kine Lumière majú tvorcovia v pláne septembrové projekcie – českú premiéru v Prahe, premietania v Košiciach, Žiline a Kežmarku, kde sa film natáčal. Hrdinami snímky sú klavirista Kryštof a pornoherec Lukáš. Prvý nevie prijať prácu druhého, ten zase odmieta byť konformný. Udalosti vyústia do tragédie. Čo sa stane, keď umrie pornoherec? „So štrnásťčlenným filmovým štábom sme v rekordne krátkom čase, len za necelé štyri dni, na základe skutočného príbehu nakrútili film o mužovi, ktorého spoločnosť odsúdila pre jeho inakosť – v orientácii i povolaní,“ povedali režisér a scenáristka. Hlavné úlohy stvárňujú Richard Pekárek a Tomáš Magát.

jj

Bienále animácie Bratislava bude aj online

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB), ktorého organizátorom je Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana, ponúkne od 5. do 10. 10. animované filmy z celého sveta. Časť festivalových projekcií si diváci môžu pozrieť aj z pohodlia obývačiek. Festival tak zareagoval na pandémiu a neistotu, ktorú spôsobuje organizátorom väčších podujatí. „Postupne sa vykryštalizovali dve riešenia: prvé v podobe spolupráce s RTVS, ktorá zareagovala mimoriadne pozitívne a výsledkom je 34 animovaných filmov v štyroch blokoch, ktoré zaradila do vysielania v termíne od 5. do 8. 10., teda v čase konania festivalu. Keďže nie všetky filmy dostali súhlas na televízne vysielanie, druhou možnosťou, ako priniesť k divákom dobré animované filmy, bolo zabezpečiť stream na webovej stránke podujatia. Tu sa objavia aj ostatné súťažné filmy,“ ozrejmuje programový riaditeľ Tomáš Danay. V štyroch súťažných kategóriách rozdelených podľa vekovej prístupnosti bude tento rok na BAB súťažiť 91 titulov z celého sveta. Organizátori ich vybrali spomedzi 1 824 prihlásených snímok. Slovenskú animovanú tvorbu zastupujú diela Vandy Raýmanovej, Kataríny Kerekesovej a Martina Smatanu. Festival slávnostne otvoria v Kine Lumière. Pôsobenie vlani zosnulej dramaturgičky, scenáristky a programovej riaditeľky festivalu Kataríny Minichovej, ktorá je podpísaná pod množstvom večerníčkov, seriálov a iných detských programov, tu pripomenie kolekcia krátkych filmov. Premietať sa bude aj pásmo filmov ruského režiséra Konstantina Bronzita, snímky určené divákom nad 15 rokov, víťazné filmy z festivalu v Annecy a v posledný deň festivalu aj víťazná kolekcia BAB, o ktorej rozhodne medzinárodná aj detská porota. Tento rok budú netradične pracovať z domu. V rámci sprievodných podujatí môžu priaznivci animovaného filmu navštíviť aj výstavu Trojhlas, venovanú bábkovému filmu.

jj