Lenka Sršňová

módna návrhárka

Hoci sa v posledných rokoch na Slovensku natočilo mnoho zaujímavých filmov, nakoniec som sa rozhodla pre kultovú rozprávku Perinbaba (1985). Film je skoro taký starý ako ja a odkedy si pamätám, vždy bol súčasťou našich Vianoc. Po tých rokoch môžem skonštatovať, že po každom novom pozretí som si vo filme našla iné detaily, nové súvislosti či fascinujúce scény. Raz to bol kostým, inokedy prírodné scenérie, hudba, charaktery postáv atď. Máloktorý film si pozriem viackrát. Perinbaba je v mojom rebríčku repríz na prvom mieste. Aj dnes sa rada vrátim k niektorým pasážam a stále ma bavia. Určite to je rozprávka, ktorú budem púšťať aj svojim deťom.

Som fanúšičkou filmov s presahom do fantázie, kde sa v jednom príbehu mieša niekoľko svetov. Bavia ma aj uletené scénky s cirkusantmi, s Principálom, so Zubatou či tajomný príbytok Perinbaby. Navyše je to inšpiratívna rozprávka. Perinbabina veľká perina nám v detstve ukázala, ako využiť objemné duchny starej mamy – pokúšali sme sa z nich snežiť. Aj Zubatej veta „A čia je to smola? Vaša, vaša...“ sa udomácnila v našej detskej reči, a použijem ju občas aj teraz. Keď počujem škriekanie pávov, hneď sa mi vybaví melódia piesne Páslo dievča pávy. A keď v zime nesneží, pozerám do oblakov a vravím si: „Perinbabka, zasnež nám už...“

Páči sa mi, že sa film hrá s témou slovenského folklóru, zachytáva život na dedine, jednoduché každodenné momenty, obyčaje, odhaľuje staré zvyky a obrady, ako napríklad svadbu a pohreb. Samozrejme, všetko v Jakubiskovej hravej reči a zahalené jemne snovým realizmom a mystikou. Dnes, keď žijeme inováciami a technológiami, je tento odkaz o to vzácnejší.