FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

#spolusami
od 1. júna
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Kino Film Europe aj v septembri pokračuje vo formáte súkromných projekcií #spolusami. Záujemcovia si môžu objednať akýkoľvek film z portfólia distribučnej spoločnosti Film Europe a zarezervovať si kinosálu.
www.kino.filmeurope.sk


Slovensko vo vojne
1., 3., 10., 15., 17. september   18.20
Double Bill
11. september       18.20/20.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière Slovensko vo vojne bude v septembri zameraný na tému lásky vo vojnových časoch. Premietať sa budú filmy Námestie svätej Alžbety (r. Vladimír Bahna, 1965), Dolina(r. Štefan Uher, 1973), Stretnutie (r. Andrej Lettrich, 1975), Rozdelení (r. Ján Lacko, 1976) a Na druhom brehu sloboda (r. Jozef Medveď, 1984). Na tému s podtitulom Láska v boji zrodená nadväzuje aj cyklus Double Bill, ktorý ponúkne tituly Prerušená pieseň (r. Nikolaj Konstantinovič Sanišvili, František Žáček, 1960) a Posledný návrat (r. František Kudláč, 1958).
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: Newsreel 63 – The Train of Shadows
2. september        20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Projekcia experimentálnej snímky slovinskej autorky Niky Autor Newsreel 63 – The Train of Shadowsoceneného Found Footage Award na MFF Rotterdame v roku 2018. Autorka je členkou neformálneho slovinského kolektívu Newsreel Front (Obzorniška fronta), ktorý sa zaoberá otázkou nevyhnutnosti angažovanej filmovej žurnalistiky v rôznych súvislostiach.
www.a4.sk


FFi kraťasy
2. september        20.00
(BRATISLAVA – TYRŠÁK)
Pravidelný cyklus projekcií krátkych filmov s LGBTI tematikou organizuje Filmový festival inakosti. Tentoraz premietne slovenské snímky Sekunda (r. Lukáš Hamara), Dreamer (r. Michaela Prablesková), Spolu (r. David Benedek), Kid (r. Gregor Valentovič).
www.inakost.sk


Andrej Tarkovskij
2., 9., 16. september       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Uvedenie dvoch koprodukčných filmov Andreja Tarkovského – Nostalgia (1983) a Obeť (1986) a dokumentu Andrej Tarkovskij. Filmová modlitba (2019), ktorý natočil režisérov syn.
www.kino-lumiere.sk


DUŠAN HANÁK – HĽADANIE ČLOVEKA V GLOBALIZOVANOM SVETE
3. september – 4. október
(BRATISLAVA – GALÉRIA 19)
Prezentáciou knihy Dušan Hanák – Hľadanie človeka v globalizovanom svete otvorili rovnomennú výstavu Hanákových fotografií. Jej kurátorkou je Monika Mikušová. Vo vybraných dňoch sú pre návštevníkov pripravené aj projekcie Hanákových filmov. Vo štvrtok 10. septembra to bude kolekcia krátkych filmov Artisti (1965), Učenie (1965), Prišiel k nám Old Shatterhand (1966), Omša (1967) a Zanechať stopu (1970). O týždeň neskôr, 17. septembra, premietnu celovečerný dokument Obrazy starého sveta (1972) spolu s krátkymi filmami Výzva do ticha (1965) a Let modrého vtáka (1974) a tretí štvrtok s filmami Dušana Hanáka je na programe jeho hraný debut 322 (1969) spolu s krátkymi snímkami Sonáta alebo Hľadanie šťastného čísla (1966) a Deň radosti (1972). Sériu podujatí zavŕši 1. októbra komentovaná prehliadka výstavy s autorom a kurátorkou.
www.galeria19.sk


Výročia osobností: Akira Kurosawa a Toširó Mifune
4., 18. september  18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 110. výročie narodenia japonského režiséra Akiru Kurosawu (23. 3. 1910 – 6. 9. 1998) a 100. výročie narodenia japonského herca Tošira Mifuneho (1. 4. 1920 – 24. 12. 1997)projekciami ich spoločných filmov Krvavý trón (1957) a Nebo a peklo (1963).
www.kino-lumiere.sk


9. NARODENINY KINA LUMIÈRE
4. – 5. september
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Svoje 9. narodeniny oslávi bratislavské Kino Lumière, ktorého zriaďovateľom je Slovenský filmový ústav, špeciálnymi projekciami a súťažami o vstupenky a kartu Lumièrka. Kultovú českú tragikomédiu Samotári režiséra Davida Ondříčka a scenáristu Petra Zelenku uvedie 4. septembra v špeciálnej narodeninovej ponuke. Každá zakúpená vstupenka automaticky platí pre dve osoby. Mozaika príbehov mladých protagonistov na prelome tisícročí, ktorí žijú vo veľkom meste obklopení množstvom ľudí, ale v podstate sami, sa stala generačnou výpoveďou. Okrem toho, že snímka u divákov zarezonovala, objavila pre český film dovtedy menej známych hercov, ako Ivana Trojana alebo Jiřího Macháčka. Film sa po dvadsiatich rokoch vracia do kín v obnovenej premiére a v digitálne reštaurovanej podobe. Kino Lumière uvedie aj dokument Lumière filmového historika Thierryho Frémauxa, ktorý v ňom spolu s Bertrandom Tavernierom zaradil vyše sto krátkych snímok bratov Lumièrovcov. Súčasťou narodeninovej oslavy bude aj premietanie kultového filmu bratov Coenovcov Big Lebowski s hviezdnym hereckým obsadením (Jeff Bridges, John Goodman, Steve Buscemi, Julianne Moore a ďalší) v exkluzívnej digitálnej projekcii, pre verných divákov s kartou Lumièrka za zvýhodnenú cenu.
www.kino-lumiere.sk


HommageMichel Piccoli
5., 12. september  18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie v máji zosnulého francúzskeho herca Michela Piccoliho (27. 12. 1925 – 12. 5. 2020) projekciami filmov Vzali nohy na plecia (1971) Philippa de Brocu a Marta a ja (1990) Jiřího Weissa.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobnostíPeter Karvaš
6. september        18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 100. výročie narodenia spisovateľa Petra Karvaša (25. 4. 1920 – 28. 11. 1999), autora predlohy a spoluautora scenára k filmu Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana.
www.kino-lumiere.sk


Digitalizovaná československá klasika
6. september        18.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Špeciálne uvedenie filmu Postriřiny Jiřího Menzla podľa knihy Bohumila Hrabala.
www.kino-lumiere.sk


OČAMI FILMOVÝCH SPRAVODAJCOV
7. september        18.20
100 ROKOV SLOVENSKÉHO DIVADLA
8. september        18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Nový cyklus filmov venovaných divadlu a divadelníctvu pripravila Filmotéka Kina Lumière v spolupráci s Divadelným ústavom. Uvádza ho v rámci projektu Rok slovenského divadla 2020. Cyklus zostavil dramaturg Marko Popović. Každý mesiac ponúkne jeden celovečerný hraný alebo dokumentárny film, prípadne pásmo zostavené z krátkych a stredometrážnych titulov. Ako prvú zaradili do programu snímku Jána Lacka Vždy možno začať (1961) podľa scenára Nataše Tanskej. Príbeh filmu sa odohráva v prostredí mladých hercov a študentov divadelnej školy. Hlavná hrdinka Betka, adeptka herectva, je síce usilovná a dobrá študentka, ale po viacerých neúspechoch a sklamaniach zisťuje, že jej pracovitosť a vytrvalosť nemôže nahradiť nedostatok talentu. Téme divadla sa venuje aj pásmo spravodajských týždenníkov z cyklu Očami filmových spravodajcov – Divadlo jubilujúce II: 60. roky, ktoré zostavil a lektorsky uvedie režisér, dramaturg a publicista Rudolf Urc.
www.kino-lumiere.sk


Music & Film
8. december         20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Dokument Ella Fitzgerald: Just One of Those Things Leslieho Woodheada o živote americkej džezovej speváčky.
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: CinemAfrica
9. september        20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Dokument Boxing Libreville (r. Amédée Pacôme Nkoulou) sa dohráva v africkom Gabone a sleduje mladého muža, ktorý cez deň trénuje a v noci pracuje ako vyhadzovač. Na pozadí jeho života sa divák dozvedá aj o politicko-spoločenskej situácii a pripravovaných voľbách, ktoré môžu znamenať demokratickú zmenu. Podujatie je organizované v spolupráci s Francúzskym inštitútom.
www.a4.sk


Filmový festival CinEdu
10. – 13. september
(NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – MESTSKÉ KULTÚRNE STREDISKO)
(NOVÁ BOŠÁCA – RETRO KINO)
Festival filmov pre deti, mládež a rodiny, ktorého cieľom je nielen zabávať, ale aj vzdelávať. Podujatie má ambíciu prispieť k oživeniu záujmu o produkciu filmov pre deti a mládež na Slovensku. Jeho ambasádorkou je Zuzana Kronerová.
www.cinedu.sk


15. CINEMATIK
10. – 15. september
(PIEŠŤANY)
Pätnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany otvorí slovenská premiéra filmu Služobníci Ivana Ostrochovského. V slovenskej premiére festival uvedie aj dokument Králi videa Lukáša Bulavu a historickú drámu Bohdana Slámu Krajina ve stínu. Súčasťou sekcie Čo dom dal bude aj výber toho najlepšieho z tvorby študentov bratislavskej VŠMU a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Mladým tvorcom, predovšetkým dokumentaristom, sa venuje aj workshop Dox In Vitro (8. – 9. september). Slovenské dokumenty, ako Raj na zemi Jara Vojteka, Everest – Najťažšia cesta Pavla Barabáša, FREM Viery Čákanyovej či Zlatá zem Dominika Jursu, ponúkne súťažná sekcia Cinematik.doc. Súťažiť budú aj tituly Uctievači diabla dokumentaristu Tomáša Davidova a novinára Mateja Šulca, ktorí sa vydali do do Iraku a Sýrie, aby nakrútili film o genocíde jezídov, a Život za divadlo Anny Gruskovej. Režisérka v ňom prináša pohľad na divadelné umenie v širších spoločenských súvislostiach. V sekcii Pod lupou uvedie Cinematik zaujímavé poľské snímky, napríklad Zabi to a opusť mesto Mariusza Wilczyńského, ktorý mal premiéru na tohtoročnom Berlinale, a premietne aj Milosť Jana Jakuba Kolského či dokument Vietor Michała Bielawského, ktoré vznikli v slovenskej koprodukcii. Tematická sekcia O zvieratách a ľuďoch predstaví výber filmov o tom, čo zvieratá a ľudí spája aj rozdeľuje. Prinesie aj nekonvenčné filmové prístupy a okrem celovečerných snímok, ako napríklad Cintorín Carlosa Casasa či Jej meno bolo Európa režisérskej dvojice Anja Dornieden a Juan David González Monroy, aj tematické pásmo krátkych filmov.
www.cinematik.sk


Národné filmové ceny Slnko v sieti
10. – 20. september
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V súvislosti s jubilejným 10. ročníkom odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti, ktoré sa uskutoční 9. septembra, si Kino Lumière pripravilo prehliadku víťazných filmov v kategóriách najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film zo všetkých ročníkov, vrátane aktuálnych víťazov. Viac v rubrike Aktuálne.
www.kino-lumiere.sk


Kino naslepo: street food edition
11., 12., 13. september
(KOŠICE – KINO ÚSMEV – IMPULZ)
Špeciálne projekcie filmov o jedle počas Košice Street Food Festivalu.
www.kinousmev.sk


PRÍBEHY UMENIA
12., 14. september 16.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Kino Lumière od septembra zaradilo do svojej programovej ponuky cyklus zameraný na filmy o umelcoch, umeleckých dielach a tvorbe s lektorskými úvodmi. Vo dvoch septembrových projekciách uvedie dokument Tajomní impresionisti (r. Daniele Pini), ktorý priblíži, ako impresionisti vnímali svet a aké techniky používali na jeho zachytenie. Okrem známych umelcov, ako sú Manet, Monet, Cézanne, Sisley alebo Signac, predstaví aj menej známych predstaviteľov impresionizmu, ako sú Gustave Caillebotte či Berthe Morisot. Film divákov zavedie aj k inak neprístupným dielam zo súkromných zbierok a na unikátnu výstavu v Palazzo Bonaparte. V nasledujúcich mesiacoch plánuje Kino Lumière takto uviesť aj tituly Vizionár Modigliani (r. Valeria Parisi), Gauguin z Národnej galérie v Londýne (r. Patricia Wheatley), Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti (r. David Pujol) a ďalšie.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobnostíKarol Krška
13. september       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 100. výročie narodenia kameramana Karola Kršku (6. 9. 1920 – 3. 6. 1989) projekciou filmu Trio Angelos (1963) Stanislava Barabáša.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobnostíStanislav Párnický a Ján Ďuriš
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
14. september       18.20
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 75. narodeniny režiséra Stanislava Párnického (11. 4. 1945) a kameramana Jána Ďuriša (22. 4. 1945) ich spoločným filmom Kára plná bolesti (1985). 
www.kino-lumiere.sk


Literatúra a film
15. september       18:00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Autorské čítanie básnika Rudolfa Juroleka a premietanie filmu podľa jeho výberu – Mami! (r. Xavier Dolan).
www.kinousmev.sk


iShorts; Girls in Films
16. september       20.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Krátke snímky rôznych žánrov ženských autoriek. Podujatie je organizované v spolupráci s platformou Girls in Film Prague.
www.iShorts.cz
www.kinousmev.sk


Deň v Úsmeve so scenáristkou Terezou Dodokovou
17. september
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Deň s rezidentkou Kina Úsmev scenáristkou Terezou Dodokovou, ktorý pozostáva z workshopu, autorského čítania a premietania filmov.
www.kinousmev.sk


Hudobné kino
17. september       19.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Projekcia filmu Nechte zpívat Mišíka Jitky Němcovej.
www.kzp.sk


Túlavé kino / Wanderkino
17. september       19.30
(HVIEZDOSLAVOVO NÁMESTIE)
Hasičské auto, oldtimer Magius Deutz z roku 1969, jazdí vybavené premietacou technikou a každá jeho zastávka sa mení na open-air kino. V sprievode živej hudby premieta nemé filmy rôznych žánrov. V Bratislave uvedie klasiku nemeckého nemého filmu Berlín, symfónia veľkomesta Walthera Rutmanna z roku 1927. Podujatie organizuje Goetheho inštitút v spolupráci s Veľvyslanectvom Spolkovej republiky Nemecko.
www.goethe.de


2. Pilot 2020
18. – 20. september
(TRNAVA – MALÝ BERLÍN)
Druhý ročník festivalu seriálovej tvorby, ktorý je určený pre všetkých priaznivcov a tvorcov seriálov. Súčasťou programu budú aj prednášky a diskusie pre profesionálov zo slovenského televízneho a audiovizuálneho prostredia.
www.malyberlin.sk


Carte Blanchè: Peter Michalovič
19., 23., 24., 26. september      11.00/18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie januárové výročie 60. narodenín estetika a filozofa Petra Michaloviča (6. 1. 1960) výberom jeho obľúbených filmov. Premietať sa budú: Satanské tango (r. Béla Tarr), Profesionáli (r. Richard Brooks), Spalovač mrtvol (r. Juraj Herz) a Fitzcarraldo (r. Werner Herzog). Viac v rubrike Tipy mesiaca.
www.kino-lumiere.sk


Art On Screen
19., 26. september 18.00
(BRATISLA – KINO NOSTALGIA)
Dokument Frida – Viva la Vida (r. Giovanni Troilo) predstaví mexickú maliarku Fridu Kahlo v sprievode talianskej herečky a režisérky Asie Argento. Históriu slávneho múzea aj diela umelcov ako Leonardo, Raffael, Van Eyck, Rubens, Tizian, El Greco, Rembrandt alebo Caravaggio priblíži dokument Ermitáž – Sila umenia (r. Michele Mally) v sprievode talianskeho herca Toniho Servilla.
www.nostalgia.sk


31. Igric 2020
20. september       15.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY ZRKADLOVÝ HÁJ)
Výročné národné ceny Igric za rok 2019, ktoré udeľuje Slovenský filmový zväz, Únia slovenských televíznych tvorcov a Literárny fond za filmovú a televíznu tvorbu. Počas udeľovania Igricov vyhlásia aj výsledky 28. ročníka ankety Ceny slovenskej filmovej kritiky. O jej víťazoch rozhoduje hlasovanie členov Klubu filmových novinárov.
www.igric.sk
www.kzp.sk


Výročia osobnostíMiloslav Luther
20. september       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 75. narodeniny režiséra Miloslava Luthera (14. 8. 1945) projekciou filmu Zabudnite na Mozarta (1985).
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: Braguino
20. september       20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Film Braguino vizuálneho umelca Clémenta Cogitora je antropologickou štúdiou rodiny Braguinovcov, ktorí žijú sebestačne mimo moderných technológií kdesi v nehostinnej sibírskej tajge stovky kilometrov od najbližšej dediny. Podujatie je organizované v spolupráci s Francúzskym inštitútom.
www.a4.sk


Kraťasy z archívu
21. september       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pre mimoriadny divácky ohlas uvedie Filmotéka Kina Lumière reprízu januárového cyklus pod názovom Petržalské variácie. Premietať sa budú snímky Tak rastie naše hlavné mesto Bratislava (r. Kazimír Barlík, 1979), Výstavba Bratislavy-Petržalky (r. Jozef Dučák, 1985), Sonda 2/1988. Ideálne sídlisko (r. Ľubomír Štecko, 1988) a Identita Petržalky (r. Juraj Chlpík, 2010), ktoré zostavila filmová historička Eva Filová.
www.kino-lumiere.sk


FILMOVÝ KABINET 4
21. september 2020 – 25. január 2021
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Štvrté vydanie Filmového kabinetu, populárno-náučného cyklu Slovenského filmového ústavu, ktorý je určený záujemcom o filmové umenie a jeho dejiny, pokračuje po vynútenej jarnej prestávkev septembri druhým semestrom. V prvom semestri (Od zrodu po Kristove roky) sa frekventanti zoznámili s obdobím nemej kinematografie, nasledujúci pod názvom Obdobie zrenia sa začína príchodom zvuku a ďalších technických vymožeností, ktoré mali vplyv na spôsob filmového rozprávania. „V období 30. a 40. rokov 20. storočia film ovplyvňujú nielen zmeny na poli technických vynálezov, ale aj turbulentné spoločenské a politické premeny. V tomto zmysle je možné sledované obdobie považovať za rovnako fascinujúce (ak nie viac) ako predošlé obdobie, pretože všetky momenty smerujú k veľkým inovatívnym zmenám štýlu a vyjadrovacích schopností kinematografu,“ uvádzajú lektori Filmového kabinetu Juraj Oniščenko a Michal Michalovič. Desať stretnutí prinesie témy Zvuk vo filme, Dokumentárny film, Film a politika, Klasický hollywoodsky film, Francúzska kinematografia 30. rokov, Orson Welles, Film noir, Taliansky neorealizmus, Alfred Hitchcock a Robert Bresson. „Filmový kabinet sa vyvíja a pokiaľ v prvých vydaniach sme čerpali predovšetkým z archívneho fondu Slovenského filmového ústavu, momentálne čerpáme aj z iných zdrojov, často aj zo zahraničných. Nakoľko procesy digitalizácie a reštaurovania prebiehajú aj v súčasnosti, rozširuje sa aj ponuka agentov a v ich katalógoch sa objavujú filmy, ktoré ešte pred pár rokmi nebolo v našich podmienkach také jednoduché premietať. Druhým zdrojom sú novšie filmy, ktoré sa viažu k téme prednášok,“ ozrejmujú lektori. Takým je aj prvý uvádzaný titul Tiesňové volanie Gustava Mölleraz roku 2017. Filmový kabinet predstaví aj snímky Zem spieva (1933) Karla Plicku, Veľká ilúzia (1937) Jeana Renoira, Casablanca (1942) Michaela Curtiza, Ani tieň podozrenia (1943) Alfreda Hitchcocka a Zlodeji bicyklov (1948) Vittoria de Sicu, ale aj filmy Čierna mačka (1934) Edgara G. Ulmera, Dáma zo Šanghaja (1947) Orsona Wellesa či Vreckár (1959) Roberta Bressona. „Diváci sa môžu tešiť aj na digitálne reštaurovanú verziu Diktátora (1940) Charlesa Chaplina,“ prezrádzajú lektori.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobnostíMilan Kňažko
22. september       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 75. narodeniny herca Milana Kňažka (28. 8. 1945) projekciou filmu Nevesta hôľ (1971) Martina Ťapáka.
www.kino-lumiere.sk


Krst knihy Čas na priestor súkromia a priestor verejnosti
23. september
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Krst novej publikácie Slovenského filmového ústavu z edície filmologického časopisu Kino-Ikon Cinestézia. Profil českej dokumentaristky Heleny Třeštíkovej Čas na priestor súkromia a priestor verejnosti napísala filozofka a estetička Romana Javorčeková. Pokrstí ju filozof a spisovateľ Jozef Pauer. Režisérka Třeštíková sa prítomným prihovorí prostredníctvom videonahrávky. Plánovaná je aj projekcia jedného z jej filmov.
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: FREM
23. september       19.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Projekcie dokument Viery Čákanyovej FREM spojená s diskusiou o umelej inteligencii a klimatickej kríze. Podujatie je organizované v spolupráci s Film Expanded.
www.a4.sk


Výročia osobnostíIvan Palúch
25. september       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 80. výročie narodenia herca Ivana Palúcha (20. 6. 1940 – 3. 7. 2015) projekciou filmu Zabitá neděle (1969) Drahomíry Vihanovej.
www.kino-lumiere.sk


28. CINEAMA
25. – 27. september
(BARDEJOVSKÉ KÚPELE)
Celoštátne kolo a zavŕšenie postupovej súťaže spojenej s prehliadkou tvorby neprofesionálnych filmárov z celého Slovenska organizuje Národné osvetové centrum v spolupráci s Hornošarišským osvetovým strediskom v Bardejove. Podujatie sa uskutoční v náhradnom termíne, ktorý sa posnul až na koniec septembra. „Súťaž Cineama nadväzuje na dlhú tradíciu podujatí, ktoré sa pod rôznymi názvami konali od roku 1960 a verejnosti prezentovali práce amatérskych autorov, prípadne filmárskych kolektívov a klubov. Koná sa každoročne a je určená deťom, mládeži i dospelým, ktorí súťažia v troch vekových skupinách a niekoľkých žánrových kategóriách (dokument, reportáž, hraný film, animovaný film, experiment, videoklip, minútový film),“ približuje koordinátor podujatia Pavel Smejkal z NOC, ktoré je vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže. „Ocenené diela sú nominované do výberu, z ktorého porota vytvorí kolekciu prezentovanú medzinárodne, na prehliadke České vize či na svetovej súťaži amatérskych filmov UNICA,“ dopĺňa Smejkal. Súčasťou podujatia budú aj tvorivé dielne, prednášky a semináre pod vedením filmových profesionálov.
www.nocka.sk


HommageEnnio Morricone
27. september       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie v júli zosnulého talianskeho hudobného skladateľa Ennia Morriconeho (10. 11. 1928 – 6. 7. 2020) projekciou filmu Vtedy na západe (1968) Sergia Leoneho.
www.kino-lumiere.sk


Kino pre nevidiacich a slabozrakých
28. september         13.30/15.30
(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA)
Premietanie filmu Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek) s audiokomentárom pre nevidiacich a slabozrakých. Beseda s koproducentkami filmu Zuzanou Mistríkovou a Ľubicou Orechovskou.


Digitálne kino
28. september       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière bude pokračovať v uvádzaní digitálne reštaurovaných prevažne krátkometrážnych snímok z Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (NFA SFÚ). V septembri premietne pásmo pod názvom Strihový film. Kurátorom cyklu je riaditeľ NFA SFÚ Marián Hausner.
www.kino-lumiere.sk


História japonskej animovanej kinematografie
28. september       19.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Historik a nadšenec Peter Kolesík predstaví svet japonského anime od jeho vzniku až po aktuálne trendy.
www.kinousmev.sk


Post Bellum: Kinopríbeh Marty Szilárdovej
30. septembra      18.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Projekcia spojená s diskusiou určená pre žiakov stredných škôl predstaví príbeh Marty Szilárdovej, ktorá prežila vyhladzovací tábor Osvienčim a pochod smrti pred koncom druhej svetovej vojny.
www.tabacka.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

17. Indielisboa, Lisabon (PORTUGALSKO)
25. 8. – 5. 9.
Cez palubu! (r. Filip Pošivač, Barbora Valecká)
www.indielisboa.com/en


16. Medzinárodný festival dokumentov a televíznej tvorby Won Together, Sevastopoľ (KRYM)
29. 8. – 4. 9.
Požiarne hlásenie (r. Katarína Jonisová)
www.pobedilivmeste.ru/wontogether


46. Telluride Film Festival, Colorado (USA)
30. 8. – 2. 9. (ZRUŠENÉ – ale organizátori zverejnili program, aby tak pomohli filmom, ktoré si podľa nich zaslúžia pozornosť)
Šarlatán (r. Agnieszka Holland)
www.telluridefilmfestival.org


49. Lubušské filmové leto, Lagow (POĽSKO)
30. 8. – 6. 9.
Amnestie (r. Jonáš Karásek), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), Pražské orgie (r. Irena Pavlásková), Šarlatán (r. r. Agnieszka Holland), Hluché dni (r. Pavol Pekarčík), Raj na zemi (r. Jaro Vojtek), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková), Manifest pohŕdania (r. Kristián Grupač), Music Box (r. Joanna Kozuch), Pochod (r. Michal Blaško), Požiarne hlásenie (r. Katarína Jonisová), R+J (r. Martina Buchelová), Ver mi (r. Zlata Golecová), Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi)
www.llf.pl


Hands up! Rebellion in V4 cinema, Pan Tadeusz Museum, Vroclav (POĽSKO)
1. 9.
Sladký čas kalimagdory (r. Leopold Lahola)
www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/en


Elbe Dock, Ústí nad Labem (ČESKO), Drážďany (NEMECKO)
1. – 6. 9.
FREM (r. Viera Čákanyová), Hluché dni (r. Pavol Pekarčík), Stratený domov (r. Juraj Mravec)
www.elbedock.cz


16. Medzinárodný festival krátkych filmov BuSho, Budapešť (MAĎARSKO)
1. – 6 .9.
Pura Vida (r. Martin Gonda)
www.busho.hu


31. Medzinárodný filmový festival Espoo Cine, Espoo (FÍNSKO)
2. – 6. 9.
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.espoocine.fi/2020/en/


Animace/Animácia, Rakúske filmové múzeum, Viedeň (RAKÚSKO)
3. 9. – 19. 10.
Dáždnik (r. Ondrej Slivka), Dita na fronte (r. Viktor Kubal), Jablko poznania (r. Vlastimil Herold), Keby som bol vtáčkom (r. Ondrej Slivka), Krvavá pani (r. Vikor Kubal), Mesto na Dunaji (r. Rudolf Urc, Ivan Popovič), Meteorológ (r. Viktor Kubal), Model manželstva (r. Jozef Zachar), Pieseň (r. Jaroslava Havettová), Posledný kameň (r. Július Hučko, Jaroslava Havettová), Postup (r. Viktor Kubal, 1968), Šach (r. Viktor Kubal), Studňa lásky (r. Viktor Kubal), Vstupujeme do doby atómovej (r. Viktor Kubal), Zbojník Jurko (r. Viktor Kubal), Zem (r. Viktor Kubal), 39 týždňov, 6 dní (r. Joanna Kożuch), Compsognation: The Addendum (r. András Cséfalvay), Čmuchal & Sviňa zasahujú (r. Andrej Kolenčík), Fascinujúci život nočných tvorov (r. Anna Vančurová), Fongopolis (r. Joanna Kożuch), Friday (r. Martin Tomori), Kamene (r. Katarína Kerekesová), Keď nie, tak nie! (r. Vladimír Král), Lietajúci kôň (r. Viera Čákanyová), Nina (r. Michaela Čopíková, Veronika Obertová), O ponožkách a láske (r. Michaela Čopíková), Pandy (r. Matúš Vizár), Posledný autobus (r. Ivana Laučíková, Martin Snopek), Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi), Šarkan (r. Martin Smatana), V rade (r. Kamila Kučíková), Viliam (r. Veronika Obertová), Žltá (r. Ivana Šebestová)
www.filmmuseum.at


31. Medzinárodný filmový festival Ankara (TURECKO)
3. – 11. 9.
Dáždnik svätého Petra (r. Frigyes Bán, Vladislav Pavlovič)
www.filmfestankara.org.tr


77. Medzinárodný filmový festival Biennale, Benátky (TALIANSKO)
2. – 12. 9.
Touched (r. Emília Ondriašová, Sara Lisa Vogl) – Venice Gap-Financing Market (4. – 6. 9.)
www.labiennale.org/en


13. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov BelDocs, Belehrad (SRBSKO)
3. – 10. 9.
FREM (r. Viera Čákanyová), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková)
www.beldocs.rs


60. Medzinárodný festival filmov pre deti a mládež Zlín, Zlín (ČESKO)
4. – 10. 9.
Letní rebeli (r. Martina Saková), Smečka (r. Tomáš Polenský), Pochod (r. Michal Blaško, “M” (r. Gabriela Gažová), Tanec náš každodenný (r. Matúš Druga), Anežka (r. Adam Šoltés), Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi), Dotýkanie (r. Domink György), Cez palubu! (r. Filip Pošivač, Barbora Valecká), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), Cesta do nemožna (r. Noro Držiak), Kto je ďalší? (r. Miro Drobný), Čarovný kamienok (r. Kristína Herczegová), Princezná a pol kráľovstva (r. Karel Janák)
www.zlinfest.cz


17. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Docs Against Gravity, Varšava (POĽSKO)
4. – 13. 9.
Jak Bůh hledal Karla (r. Vít Klusák, Filip Remunda), V sieti (r. Vít Klusák, Barbora Chalupová)
www.mdag.pl/17/eN


32. Medzinárodný  festival krátkych filmov Filmfest, Drážďany (NEMECKO)
8. – 13. 9.
"M" (r. Gabriela Gažová), Music Box (r. Joanna Kożuch), Pantonos (r. Eni Brandner), Posledný autobus (r. Ivana Laučíková), Šarkan (r. Martina Smatana), Žltá (r. Ivana Šebestová)
www.filmfest-dresden.de


18. Medzinárodný filmový festival Arouca, Arouca (PORTUGALSKO)
10. – 19. 9.
Alice (r. Monika Mahútová)
www.blogues.arouca.biz/aroucafilmfestival


Medzinárodný festival gay a lesbických filmov Mostra Fire, Barcelona (ŠPANIELSKO)
10. – 20. 9.
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.mostrafire.com


Medzinárodný festival nezávislých kín Mastercard OFF CAMERA, Krakov (POĽSKO)
11. – 25. 9.
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.offcamera.pl/en


27. Medzinárodný filmový festival Febio Praha (ČESKO)
18. – 25. 9.
Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), Loli Paradička (r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky), Šarlatán (r. Agnieszka Holland), Afrika na pionieri (r. Marek Slobodník), Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay), Na streche (r. Jiří Mádl)


Medzinárodný filmový festival Lima Alterna, Lima (PERU)
18. – 27. 9.
FREM (r. Viera Čákanyová)
www.limaalternafilmfestival.com


Festival krátkych filmov Encounterl, Bristol (VEĽKÁ BRITÁNIA)
18. 9. – 11. 10. online
Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi)
www.encounters.film


43. Medzinárodný festival krátkych filmov Drama (GRÉCKO)
20. – 26. 9.
Požiarne hlásenie (r. Katarína Jonisová)
www.dramafilmfestival.gr/en


13. Medzinárodný festival animovaných filmov AnimaSyros, Syros (GRÉCKO)
23. – 27. 9.
B.O.P. (r. Lukáš Ďurica, Ladislav Jambor)
www.animasyros.gr


43. Medzinárodný filmový festival mladých cinefilov LUCAS, Frankfurt nad Mohanom, Offenbach, Wiesbaden (NEMECKO)
24. 9. – 1. 10.
Nuda (r. Alica Bednáriková), Soňa má rada, Soňa nemá rada (r. Natalia Beliaeva), Jama (r. Markéta Smolíková Kubátová), Cez palubu! (r. Filip Pošivač, Barbora Velecká)
www.lucas-filmfestival.de/en


17. Festival dokumentárnych filmov Vilnius (LITVA)
24. 9. – 4. 10.
Obrazy starého sveta (r. Dušan Hanák)
www.vdff.lt/en


33. Filmový festival Finále Plzeň, Plzeň (ČESKO)
25. – 30. 9.
Nech je svetlo (r. Marko Škop), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), Punk je hned! (r. Juraj Šlauka), Staříci (r. Martin Dušek, Ondřej Provazník), Vlastníci (r. Jiří Havelka), Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay), FREM (r. Viera Čákanyová), Hluché dni (r. Pavol Pekarčík), The Sound Is Innocent (r. Johana Ožvold), Čerešně (r. Katarína Gramatová), Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi), Bourák (r. Ondřej Trojan), Krajina ve stínu (r. Bohdan Sláma), Meky (r. Šimon Šafránek), Modelár (r. Petr Zelenka), Šarlatán (r. Agnieszka Holland), V sieti (r. Vít Klusák, Barbora Chalupová), Smečka (r. Tomáš Polenský), Amnestie (r. Jonáš Karásek), Hodinárov učeň (r. Jitka Rudolfová), Ženská na vrchole (r. Lenka Kny), Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie (r. Karel Vachek), Anežka (r. Adam Šoltés), Šťastný nový rok (r. Jakub Kroner), Loli Paradička (r. Víťo Staviarsky, Richard Staviarsky), Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann), Trhlina (r. Peter Bebjak)
www.festivalfinale.cz


Medzinárodný filmový festival Kids Kino, Varšava (POĽSKO)
26. 9. – 4. 10.
Hlavička (r. Marina Andree Škop, Vanda Raýmanová) – Kids Kino Industry (29. 9. – 2. 10., online)
www.kinodzieci.pl
www.kidskinoindustry.pl