Pedagógovia Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU Ingrid Mayerová, Viera Čákanyová, Robert Kirchhoff, Peter Kerekes, Marek Šulík a Norbert Hudec v stanovisku z 3. 8. odmietli a odsúdili nezodpovedné praktiky čelných predstaviteľov niektorých fakúlt a vysokých škôl, ktoré umožňujú a následne obhajujú podvodné získavanie akademických titulov.

Na 5. Medzinárodnom festivale študentských filmov Start, ktorý sa konal 8. až 14. 8. v Bystřici nad Pernštejnem v Česku, ocenili v medzinárodnej súťaži filmy z produkcie FTF VŠMU. Nuda Alice Bednárikovej si odniesla hlavnú cenu ako najlepší film, druhé a tretie miesto získali filmy Pozdravy z Nigérie Petra Hofericu a Požiarne hlásenie Kataríny Jonisovej

Film Journey Mareka Jasaňa vybrali na 18. Medzinárodnom festivale animovaných filmov, ktorý sa konal 20. až 24. 8. v Hirošime v Japonsku, na zoznam nádejných tvorcov Stars of Students. Režiséra a jeho prácu tak zaradili medzi 70 talentov nastupujúcej animátorskej generácie. Do výberu 32 animovaných programov bol z 2339 prihlásených zaradený aj televízny špeciál Mili a Líza - Záhada vianočného svetla Kataríny Kerekesovej a Ivany Šebestovej.

V novozámockom kine Mier sa 26. a 27. 8. uskutočnil filmový seminár Fellini východu, ktorý predstavil život a tvorbu režiséra Juraja Jakubiska. Premietali sa jeho filmy Kristove rokyVtáčkovia, siroty a blázni a Sedím na konári a je mi dobre s lektorským úvodom profesora Petra Michaloviča, ktorý tvorbu režiséra predstavil aj v samostatnej prednáške. Súčasťou seminára boli aj dokumenty Martina Šulíka Nenakrútené filmy Juraja J. a časť z cyklu Zlatá šedesátá o Jurajovi Jakubiskovi, ktorý sa na podujatí aj zúčastnil.

Film Marka Škopa Nech je svetlo získal 30. 8. zvláštne uznanie poroty na 33. ročníku MFF v rakúskom Freistadte. Cenu prevzal dramaturg a strihač František Krähenbiel.

Grand prix na 37. ročníku MHFF v Teplicích nad Metují v Česku a Cenu poľského horolezeckého zväzu na 16. Festivale horských filmov Moc Gór v Zakopanom udelili 30. 8. najnovšiemu filmu Pavla Barabáša Everest – Najťažšia cesta. Cenu študentskej poroty si z festivalu odniesla aj jeho snímka Svetozár Stračina.

Výstavu scénografických návrhov architekta a scénografa Romana Rjachovského, ktoré sú svedectvom premien slovenskej televíznej a filmovej architektúry, otvorili 2. 9. v Galérii Lucerna v Prahe. Pod názvom Pondelky plus / Roman Rjachovský bude pre verejnosť prístupná počas celého septembra.

jj