Na školách sa pomaly začína nový semester a aktuálne Film.sk začína s rubrikou Ako ďalej, absolvent?. Nie je nová, kedysi už v časopise bola. Možno ani netušíme, koľko sa odvtedy zmenilo. A ak zatiaľ len tušíme, kto sú tí mladí filmári na skutočnom začiatku (teda na konci školy), nech sa nám „predstavia“, ešte než o nich budeme písať v Novinkách. Hoci o Csabovi Molnárovi sme v nich už písali. Odvtedy žije ďalšími nápadmi a plánmi. Má ich dosť, spolu s entuziazmom. Práve Molnár štartuje rubriku Ako ďalej, absolvent?.

Apropo, Novinky. Okrem minoritnej koprodukcie Malá z rybárne (r. Jan Balej) v tejto rubrike nájdete film Koza (r. Ivan Ostrochovský) a dokument s inscenovanými pasážami Očami fotografky, ktorým režisér Matej Mináč vypovedá o svojej matke Zuzane Mináčovej. My sme ju požiadali o rozhovor.

Apropo, Koza. V septembrovom Film.sk nájdete aj jeho recenziu, musíte však siahnuť po zvláštnom vydaní mesačníka k Projektu 100. V štandardnom Film.sk (s rozprávkovou obálkou) je recenzia fínsko-švédskeho filmu Levie srdce, ktorý hodnotí Pavel Branko, a slovensko-českého dokumentu Rytmus: Sídliskový sen. Tomu sa podarilo počas prvého víkendu v kinách prilákať viac ako 43 000 divákov, čo je druhý najlepší výsledok domáceho filmu po roku 1993.

Apropo, o návštevnosti slovenských filmov hovorí aj Téma čísla. Tentoraz však v kombinácii s ich sledovanosťou v televízii.

„Každý študent zároveň vie, že tým vlastným autorským filmom sa neuživí, lebo naše prostredie na to, žiaľ, nemá. A tak sa s diplomom v ruke pre mnohých práca na naozajstnom filme končí.“ To sú slová Marka Škopa. Natrafil som na ne, keď som si prezeral staré vydania rubriky Ako ďalej, absolvent?. Povedal ich pred trinástimi rokmi. Tento mesiac bude mať jeho film Eva Nová svetovú premiéru na MFF Toronto.

Daniel Bernát