► Dokumentárny film Felvidék – Horná zem (r. V. Sárkány) získal na 44. festivale Lubušské filmové leto v poľskom Lagowe (28. 6. – 5. 7.) cenu Silver Grape v súťaži dokumentov.

► Film V tichu (r. Z. Jiráský) získal na festivale Social World Film Festival, ktorý sa konal v dňoch 4. až 12. 7. v talianskom meste Vico Equense, cenu pre najlepšiu herečku (Judit Bárdos) a pre najlepšieho režiséra.

► V brazílskom meste Sao Paulo sa v dňoch 9. a 10. 7. premietali slovenské krátke filmy a uskutočnila sa aj súťaž Karaoclash de Animake, ktorá je podobná slovenskej Animation Karaoke Battle. Filmy Hviezda, Play! (oba v réžii A. Kolenčíka), Arsy-Versy (r. M. Remo), Pandy (r. M. Vizár), Mesiac (r. O. Rudavský) a Strong Weed (r. E. Bistik) uviedol Andrej Kolenčík.

► Krátkometrážny dokumentárny film Play! režiséra Andreja Kolenčíka vybrali do medzinárodnej súťaže krátkych dokumentov na 18. ročníku mexického festivalu Guanajuato International Film Festival, ktorý sa konal v mestách San Miguel de Allende (17. – 21. 7.) a Guanajuato (22. – 26. 7.). Na festivale sa zúčastnil aj slovenský film Nina (r. V. Obertová, M. Čopíková) v sekcii animovaných filmov.

► Film Ivana Ostrochovského Koza získal na 22. Európskom filmovom festivale v Palići v Srbsku, ktorý sa konal od 18. do 24. 7., cenu Seifi Teoman pre najodvážnejší prvý alebo druhý hraný film. Snímka získala aj ocenenie pre najlepší film v programe Susedia a priatelia a Zvláštne uznanie medzinárodnej poroty na 62. Pulskom filmovom festivale v Chorvátsku, ktorý prebehol v dňoch 18. až 25. 7.

► Vo veku nedožitých 91 rokov zomrel 5. 8. nestor poľskej a európskej filmovej kritiky, historik filmu Jerzy Płażewski. Aktívny účastník porôt na mnohých filmových festivaloch, elegán správaním aj v tom, čo písal. Zaujímal sa o „malé“ kinematografie. Prekvapoval znalosťami o slovenskom filme a mimoriadne si cenil Hanáka, Havettu, Hollého, Jakubiska, Uhra. Od roku 1968 bol členom redakcie vynikajúcej revue Kino. V českom preklade vyšli jeho publikácie Filmová řeč (1967) a Dějiny filmu 1895
– 2005 (2009).

zs, Ladislav Volko