Tri želania

Vianočný príbeh o láske

Posledné roky sa v tunajšom prostredí vytvoril zvyk priniesť publiku aspoň jednu novú domácu vianočnú rozprávku. Tento rok je to česko-slovenská koprodukcia Tri želania v réžii Víta Karasa.

Samotní tvorcovia označujú tento film skôr za vianočný príbeh než rozprávku. Hovorí o niekoľkých podobách lásky v rozžiarenom predvianočnom kúpeľnom meste, o trampotách zamilovaného tínedžera Alberta, ktorý miluje Johanu – sestru svojho najlepšieho kamaráta. Ona sa však o Alberta nezaujíma a podobne ako iné dievčatá je pobláznená do školského lámača sŕdc Bosáka juniora. No Albert sa nevzdáva a rozhodne sa o jej lásku zabojovať. V príbehu vystupujú aj jeho rodičia, ktorí tvoria varietné kúzelnícke duo a prežívajú krízu stredného veku, keď si Albertov otec privedie novú asistentku. Na lásku medzi synom a rodičom zase poukazuje vzťah Bosáka juniora, ktorý sa snaží získať priazeň svojho úspešného otca. Albert i všetci ostatní nakoniec prídu na to, že k šťastiu netreba žiadne čary a mágiu, ale predovšetkým odvahu meniť veci okolo seba k lepšiemu. Lenže to neznamená, že kúzla a čary naozaj neexistujú. „Náš film hovorí o tom, že láska buď je, alebo nie je a žiadne kúzelné priania s tým nič nezmôžu. Ukazujeme rôzne podoby lásky. Práve to, ako s kúzelným prianím čo najlepšie naložiť, aby stálo za to, spája všetky dejové linky dohromady,“ hovorí pre Film.sk režisér Vít Karas, ktorý v minulosti natočil aj rozprávky Micimutr (Princezná pre draka, 2011) a O pokladech (2012). Tri želania sú vianočný príbeh, ktorý pobaví celú rodinu. Nadväzuje na tradíciu najlepších filmov a seriálov, akými boli komédie režisérov Lipského, Poláka a Vorlíčka,“ pokračuje Karas a v súvislosti s vizuálnymi i príbehovými inšpiráciami menuje aj Jeana Pierra Jeuneta a Wesa Andersona.

Albertových rodičov stvárnili Jitka Čadek Čvančarová a Martin Myšička, svojrázneho boháča Bosáka Vítězslav Jandák a hlavné detské postavy Filip Antonio, Lukáš Březina, Michaela Pecháčková a Jan Maršál. Zo slovenských hercov sa vo filme predstavia Ivan Romančík, Marián Slovák či Lukáš Latinák. Tri želania budú mať aj slovenskú verziu.

Tvorcovia zdôrazňujú, že najväčšími prednosťami snímky sú výrazný štýl, výtvarné uchopenie a nadsádzka. „Aby film fungoval a divák nebol stále vytrhávaný z pozornosti pochybnosťami typu ,Takto sa dnes nehovorí‘ alebo ,Takto sa dnešní mladí nesprávajú‘, rozhodli sme sa pre výraznú výtvarnú štylizáciu, aby divákovi bolo od prvej chvíle jasné, že sa nepozerá na súčasný, ale na akýsi vymyslený svet. Mohli sme tak vyrozprávať príbeh kryštalickým spôsobom bez toho, aby sme sa museli púšťať do hlbokých psychologických situácií,“ dodáva Karas. Kreatívny producent Jan Maxa vníma film ako výzvu prísť na Vianoce s niečím novým a pritom neodradiť divákov. „Verím, že Tri želania sú práve takým projektom a že divákom obohatia sviatočný večer o nový, ale napriek tomu dôverne známy zážitok,“ uvádza Maxa. Za slovenskú stranu vstúpila do projektu televízia Markíza, ktorá na Vianoce film aj odvysiela.

Tri želania (Přání k mání, r. Vít Karas, Česko/Slovensko, 2017)
CELKOVÝ ROZPOČET FILMU: 1 484 245 eur (podpora TV Markíza: 125 000 eur)
DISTRIBUČNÉ NOSIČE: DCP

Zuzana Sotáková
FOTO:
Continental film