Alexandru Borbély nominovali na Európsku filmovú cenu

Len nedávno sme vo Film.sk písali o maďarskom filme režisérky Ildikó Enyedi O tele a duši, kde stvárnila jednu z hlavných úloh pôvodom slovenská herečka Alexandra Borbély a predviedla výkon, ktorý oslovil aj členov Európskej filmovej akadémie. Tá zverejnila začiatkom novembra zoznam nominovaných na 30. Európske filmové ceny a Alexandra Borbély figuruje v pätici nominovaných herečiek. V zostave je spolu s Juliette Binoche (film Un beau soleil intérieur), Isabelle Huppert (Happy End), Paulou Beer (Frantz) a Florence Pugh (Lady Macbeth). To, či sa Alexandre Borbély podarí premeniť jej nomináciu, sa dozvieme 9. 12., keď sa bude v Berlíne konať slávnostný ceremoniál udeľovania Európskych filmových cien. Niektorí laureáti cien sú však známi už teraz. Platí to aj o kategórii kostýmových návrhov, kde zvíťazila poľská autorka Katarzyna Levińska za film Cez kosti mŕtvych (r. A. Holland v spolupráci s K. Adamik), ktorý vznikol v minoritnej koprodukcii Slovenska.

dan

Top 10 Slovensko

Od 1. 1. do 30. 9. 2017 prišlo do slovenských kín 5 301 623 divákov, ktorí zaplatili vstupné 27 081 491 eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to znamená nárast počtu divákov o 24,49 % a hrubých tržieb o 24,50 %. Medziročne stúpol aj počet filmových predstavení o 3,77 % na 145 397 a priemerná návštevnosť na predstavenie sa zvýšila z 30,40 na 36,46 diváka. Dva filmy sa v návštevnosti dostali cez hranicu 300 000 divákov – oba slovenské! A v Top 10 sú i ďalšie dva domáce filmy, čo sa asi už tak skoro nezopakuje. Film Všetko alebo nič videlo od jeho premiéry 12. januára 340 154 divákov a Čiaru (premiéra 3. 8.) 311 836 divákov. Výsledky ďalších premiérových slovenských a koprodukčných filmov zaradených v pláne premiér Únie filmových distribútorov: Únos (premiéra 2. 3., 278 704 divákov), Cuky Luky film (20. 4., 116 126), Masaryk (15. 12. 2016, 55 417), Špina (22. 6., 49 915), Po strništi bos (24. 8., 38 544), Lichožrúti (12. 1., 20 171), Baba z ľadu (2. 3., 14 330), Piata loď (16. 3., 10 703), Záhradníctvo: Rodinný priateľ (1. 6., 7 442), Nina (21. 9., 3 947), Záhradníctvo: Dezertér (28. 9., 1 757), Cez kosti mŕtvych (6. 4., 1 409), Out (7. 9., 1 343), Diera v hlave (30. 3., 1 012), Vlk z Královských Vinohrad (20. 4., 598), Červená (7. 9., 457), Křižáček (28. 9., 385), Sprisahanie šedej rasy (23. 2., 377) a Hotel Úsvit (6. 3., 89). Na všetky domáce premiérové filmy prišlo od začiatku tohto roka do konca septembra 1 254 716 divákov (na porovnanie: za celý rok 2016 ich bolo 377 094) a priemerná návštevnosť na domáci film bola až 59,17 diváka. Podiel divákov slovenských filmov na celkovej návštevnosti tvoril 23,67 %.

miro

Prihlasovanie filmov na Slnko v sieti 2018

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) pripravuje udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti 2018. Na toto ocenenie môžu byť v súlade so štatútom ceny prihlásené hrané, dokumentárne a animované slovenské filmy a s nimi súvisiace tvorivé výkony, ak sa ich prvé platené verejné uvedenie (distribučná premiéra) v kinách na území Slovenska uskutočnilo v čase od 1. januára do 31. decembra 2017 a počas tohto obdobia sa konalo minimálne sedem platených verejných predstavení. Podmienka uvedenia audiovizuálnych diel v kinodistribúcii neplatí pre kategórie dokumentárny a animovaný film, záväzné však ostáva ich premiérové verejné uvedenie v hodnotenom období. Filmy a s nimi súvisiace tvorivé výkony prihlasujú producenti prostredníctvom online prihláškového formulára do 10. januára 2018. Na internetovej stránke www.slnkovsieti.sk je zverejnený štatút ceny a bližšie informácie pre producentov. O nomináciách a držiteľoch cien budú rozhodovať v dvojkolovom hlasovaní členovia SFTA. Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutoční 6. apríla 2018 v budove Starej tržnice v Bratislave a nadviaže naň bilančná prehliadka Týždeň slovenského filmu.

SFTA

Aktuálne uzávierky

- Dňa 21. 12. je uzávierka na prihlasovanie filmov na filmový trh European Film Market (EFM) v rámci festivalu Berlinale. EFM sa bude konať od 15. do 23. 2. 2018.

- Do 15. 1. 2018 môžete prihlasovať nesúťažné filmy na 25. MFFK Febiofest a 31. január je termín uzávierky na prihlasovanie súťažných filmov. Febiofest sa uskutoční v Bratislave v dňoch 15. až 21. 3. 2018.

Dušan Hanák s Ružovými snami vo Francúzsku

Francúzsky filmový festival Arras uviedol 6. 11. vo svetovej premiére digitálne reštaurovaný film Ružové sny (1976) za účasti režiséra Dušana Hanáka a snímka následne vstúpila do francúzskej kinodistribúcie. „Je to film o hľadaní ľudskosti, ktorej nebolo veľa v dobe jeho vzniku a mohlo by jej byť viac aj dnes,“ hovorí o filme Dušan Hanák viac ako štyridsať rokov od jeho vzniku. Z Arrasu putovali Ružové sny v sprievode Dušana Hanáka do Paríža. „Francúzsko je krajina slobodných ľudí a diváci prijali náš film veľmi pozitívne. Viacerí prichádzali za mnou aj po diskusii o filme, živo sa zaujímali o život Rómov na Slovensku. Mnohí z nich reagovali veľmi osobne,“ povedal režisér pre Film.sk. „Programová riaditeľka festivalu sa vyjadrila, že Ružové sny majú aj hlbšiu, aktuálnu rovinu výpovede a že pri nich môže človek omladnúť,“ dodal Dušan Hanák. Intenzívny pracovný program režiséra vo Francúzsku zahŕňal aj autogramiádu DVD s jeho ďalšími snímkami vrátane Obrazov starého sveta (1972) či Papierových hláv (1995). Na budúci rok by mala spoločnosť Malavida vydať vo Francúzsku Ružové sny na DVD.

Matej Sotník

V Poprade sa stretli zástupcovia klubov

Projekcia pripravovaných distribučných titulov Asociácie slovenských filmových klubov, prezentácie a diskusie boli súčasťou programovacieho seminára ASFK, ktorý sa konal v Poprade od 24. do 26. 11. Z chystaných filmových noviniek sa premietli napríklad snímky Chlapi neplačú (r. A. Drljević), Odnikiaľ (r. F. Akin) či zaujímavý česko-poľský dokument Bratříček Karel (r. K. Krauze), venovaný osobnosti Karla Kryla. Konalo sa aj valné zhromaždenie ASFK, na ktorom sa vyhodnotila klubová činnosť za rok 2016 a diskutovalo sa o nových výzvach. V odbornom programe sa uskutočnila prezentácia na tému podpornej štruktúry Audiovizuálneho fondu na rok 2018 so zameraním najmä na podporu návštevnosti slovenských kinematografických diel, zástupcovia filmových klubov Otáznik Levice a Tatra Nitra predstavili svoju dlhoročnú činnosť, ASFK priblížila projekt svojej novej webovej stránky a účastníci seminára sa dozvedeli viac nielen o prehliadke Deň krátkeho filmu, ale aj o pripravovanej novej podobe mesačníka Film.sk (od januára budúceho roka) – ambíciou časopisu je, aby sa dostal vo väčšej miere k návštevníkom filmových klubov.

dan

Udelili kameramanské ceny

V Kine Lumière v Bratislave 29. 11. slávnostne udelili ceny za najlepšie kameramanské výkony Kamera 2017. Súťaž vyhlasuje a podujatie zorganizovala Asociácia slovenských kameramanov. O víťazoch v šiestich súťažných kategóriách rozhodovala porota v zložení Dodo Šimončič, Vladimír Holloš, Richard Žolko, Roman Varga a Eva Križková. Cenu za najlepšiu kameru v dlhometrážnom hranom filme získal Martin Žiaran „za citlivú prácu so svetlom a tiesnivú atmosféru, na ktorej je založený silný účinok filmu Čiara“. V kategórii dokumentárnych filmov zvíťazila Anna Smoroňová za obrazové stvárnenie snímky Štvorec vs. kruh. Kameraman Timotej Križka uspel v kategórii krátkometrážnych filmov s titulom Duet, ktorý je súčasťou poviedkového filmu DOGG. Cenu za najlepšiu kameru v študentskom filme udelila porota Michalovi Fulierovi za snímku Yours, v kategórii seriálovej tvorby zvíťazil Martin Rau, kameraman seriálu Za sklom, a za najlepšiu kameru v reklame alebo vo videoklipe získala ocenenie Denisa Buranová (reklama na obuv Baťa). Laureátom ocenenia Kamera za celoživotné dielo sa stal Igor Luther, ktorý stojí napríklad za snímkami Kristove roky (r. J. Jakubisko), Muž, ktorý luže (r. A. Robbe-Grillet), Vtáčkovia, siroty a blázni (r. J. Jakubisko), Eden a potom (r. A. Robbe-Grillet), Plechový bubienok (r. V. Schlöndorff) či Danton (r. A. Wajda). Cenu za technologický prínos získal Ivan Puťora. Podujatie Kamera 2017 tvoril okrem udeľovania cien aj širší program, ktorý sa konal v Kine Lumière od 28. do 30. 11. a zahŕňal filmové projekcie a diskusie Iné rozmery kameramanskej profesie a Profesia kameramana v premenách času.

dan

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Jedinú uzávierku v decembri má výzva EACEA/12/2017, Podpora nadnárodnej distribúcie – výberová podpora. Výzva má celkovo dve uzávierky (prvá je 5. 12. 2017, druhá bude 14. 6. 2018) a k dispozícii je rozpočet vo výške 9 750 000 eur.

Oprávneným žiadateľom je zoskupenie aspoň siedmich distribútorov v koordinácii s obchodným zástupcom daného filmu. Film musí byť väčšinovo produkovaný producentom alebo producentmi z krajín zapojených do podprogramu MEDIA, ale z iných, než je krajina distribúcie, na výrobe filmu sa musia podieľať profesionáli z príslušných krajín (väčšinovo nenárodní) a film musí mať copyright 2015 alebo neskorší. Prípustné obdobie uvedenia filmu je najskôr v deň podania žiadosti a do osemnástich mesiacov po uzávierke výzvy. Kritériá hodnotenia žiadosti: počet oprávnených distribútorov v zoskupení (1 bod za každého); ak ide o film vyrobený v krajinách so strednou a s nízkou audiovizuálnou kapacitou, dostáva ďalšie 2 body. Automaticky a bez ohľadu na umiestnenie žiadosti bude podporené zoskupenie distribútorov s projektom distribúcie filmu pre deti, ktoré získa v tejto kategórii najviac bodov.

vs