Kino Lumière v decembri:

Ako prežiť zimu

Je tu december, ideálny čas na prezimovanie v kine. V kine môže človek stráviť hodiny pri dobrých filmoch, ktoré inde len tak ľahko neuvidí, a počkať na jar. Keby to bolo také jednoduché... Ak si však v tomto mesiaci nájdete aspoň pár dní a budete sa chcieť ukryť pred zhonom a šialenstvom tam vonku, určite vás ponuka Kina Lumière nesklame. Ak sa neviete rozhodnúť, odporúčam nasledovné. Nevynechajte Nebo nad Berlínom. Že ste ho už videli? Tak potom budete so mnou isto súhlasiť, že si tento film môžete pozrieť ešte raz. A znovu a znovu. Prvýkrát som ho videla v kine Klub, ktoré praskalo vo švíkoch, keď „konečne opäť dávali Wendersa“. Bola som primladá na to, aby som ten film plne chápala, ale očaril ma svojou poetikou tak, že na tento zážitok nezabudnem. Spravte si aj vy zážitok s touto originálnou filmovou básňou o neviditeľných a nesmrteľných anjeloch. Decembrová ponuka Kina Lumière pokračuje v cykle Nemecká jeseň ďalšími snímkami, odporúčam ešte dobehnúť si (na) filmy Wernera Herzoga (Nosferatu – fantóm noci a Woyzeck) a Manželstvo Márie Braunovej Rainera Wernera Fassbindera.

Obeť (1986) je posledný film vynikajúceho Andreja Tarkovského a považuje sa za jeho umelecký závet. V Lumièri dostal tento mesiac priestor aj vďaka výročiu narodenia svetového kameramana Svena Nykvista, inak dvorného spolupracovníka Ingmara Bergmana. Príbeh Obete sa odohráva v okolí osamelého domu na opustenom ostrove, kde sa za účasti niekoľkých osôb rozohráva psychologická dráma, ktorá je zároveň podobenstvom o rozporuplnosti tohto sveta. Film si v roku svojho vzniku odniesol okrem iného až päť cien z MFF Cannes. A jedna z nich patrila práve Nykvistovi za najlepšie výtvarné stvárnenie.

Neprehliadnite ani československé snímky, ktoré kino premietne pri príležitosti nedožitej deväťdesiatky strihača Maximiliána Remeňa. Ide o psychologickú drámu z cirkusového prostredia Trio Angelos a o komediálne ladené Tango pre medveďa, ktoré nakrútil Stanislav Barabáš. Možno to nie sú jeho najlepšie filmy, rozhodne však stoja za pozretie na doplnenie si mozaiky tvorby tejto dvojice autorov. Kino uvedie v decembri aj Pomocníka v réžii Zora Záhona s vynikajúcimi hereckými výkonmi Ela Romančíka v úlohe mäsiara Štefana Riečana a Gábora Koncza, predstaviteľa titulnej úlohy.

A aby to nebolo veľmi depresívne, na záver odporúčam zábavnú paródiu Život Briana z dielne Monty Python a v réžii Terryho Jonesa, pohrávajúcu sa s témou narodenia a života Ježiša. Pri odchode z kina budete „brať život z tej lepšej stránky“.

odporúča filmová publicistka Nina Šilanová