Cuky Luky film
(Bontonfilm)

Zábavná relácia Kredenc je vo vysielaní TV Markíza od novembra 2014 a Cuky a Luky – dve večne sa škriepiace kamarátky – sa objavili už v jej druhej epizóde. Veľmi rýchlo sa stali obľúbenými a ich hlášky zľudoveli. Ich outfity, značkové kabelky, našpúlené pery, obdiv Rakúska a afektovanie si získali divákov. A tak bolo len otázkou času, kedy sa dostanú aj na plátna kín. V Cuky Luky filme sa dostávame na začiatok priateľstva videoblogerky a expertky na trapasy Cuky (Petra Polnišová), túžiacej po sláve, a bývalej miss Slovenska Luky (Zuzana Šebová), túžiacej po mužovi svojich snov. Hlavnou témou tejto bláznivej komédie je zábavný priemysel a namiesto krátkych skečov čaká na diváka pokus o ucelený príbeh. Film je na DVD s obrazom vo formáte 1,85 : 1, so zvukom DD5.1, s komentárom pre nevidiacich (neuvedeným na obale), s voliteľnými slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s anglickými titulkami. Ako bonusy – neuvedené na obale – na ňom nájdete trailer, plagát, videogalériu, fotogalériu a videoklip k piesni Sexy!, ktorú naspievali Barbora Švidraňová a Emma Drobná.

Drobci
(Magic Box Slovakia)

Ešte pred pár rokmi sme len nostalgicky spomínali na slovenské večerníčky a zrazu tu máme Mimi & Lízu, Drobcov a na Vianoce k nám prídu Websterovci. A čo je ešte lepšie, k deťom sa dostávajú nielen z televíznej obrazovky, ale aj ako knihy, ktoré snáď u „mobilno-tabletovej“ generácie vyvolajú i záujem o literatúru. Hrdinami 7-dielnej série Drobci (2016) sú dvaja malí bratia Ben a Tom. „Všade boli, všetko vedia, ani chvíľku neobsedia a veľmi radi sa hrajú.“ Vďaka svojim nápadom sa dostávajú do najrôznejších situácií a zažívajú spolu všelijaké zábavné, často až neuveriteľné dobrodružstvá. A v nich vždy zvíťazí súcit, solidarita a spolupráca. Spoločne spoznávajú nielen svet, ktorý ich obklopuje, ale aj samých seba. Nacvičujú Predstavenie, vyberú sa na Výlet, pokúšajú sa piecť Tortu, hrajú sa na Preteky, idú na Túru, riešia Záhadu a vymýšľajú Ihrisko. Scenár Drobcov napísala Vanda Raýmanová, ktorá ich spolu s Michalom Strussom aj režírovala. Postavy nahovorili Petra Polnišová a Michal Fajnor. Jednotlivé 8-minútové filmy sú na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a so zvukom DD2.0, s voliteľnými slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s anglickými titulkami.

Záhradníctvo: Rodinný priateľ
(Bontonfilm)

Po mimoriadne úspešnej Učiteľke prichádza scenáristicko-režisérska dvojica Petr Jarchovský a Jan Hřebejk s ďalším titulom, ktorý vznikol v koprodukcii so Slovenskom. Vlastne nie s jedným, ale hneď s niekoľkými. Filmová trilógia Záhradníctvo sa skladá z troch samostatných snímok, ktoré časovo predchádzajú príbeh divácky obľúbených Pelíškov (1999). Prvý film Rodinný priateľ je melodráma, ktorá sa odohráva v rokoch 1939 až 1945 počas nemeckej okupácie. Film rozpráva v šiestich epizódach o troch sestrách (stvárňujú ich Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová) a ich rodinách, ktorým obetavo pomáha rodinný priateľ a lekár Jiří. Premiéru v kinách mali už aj dva ďalšie filmy trilógie – tragikomédie Dezertér o znárodňovaní luxusného pražského kaderníctva a Nápadník. Film Rodinný priateľ je na DVD s obrazom vo formáte 2,35 : 1 a so zvukom DD5.1, s voliteľnými českými titulkami pre nepočujúcich a s anglickými titulkami. Ako bonusy sú na nosiči trailer na pokračovanie Rodinného priateľa s názvom Záhradníctvo: Dezertér, fotogaléria a plagát.

Boj snežného pluhu s mafiou
(Film Europe Media Company/Magic Box)

Popularitu „dôchodcovských“ pomstiteľských filmov využil nórsky režisér Hans Petter Moland na inscenovanie svojej lokálpatriotskej a treba dodať, že absolútne svojráznej verzie nekompromisnej rodinnej vendety. Smrť jediného syna ako nevyhnutný predpoklad ďalšieho diania zmení ústredného hrdinu, inak usadlého vidiečana s titulom Občan roka, na nekompromisného a systematického likvidátora rôznorodých kriminálnych existencií. Moland v tarantinovsko-coenovskom štýle narácie satiricky glosuje konfrontáciu mestského prostredia s jeho machiavelistickým prístupom k morálke a severského vidieka, ktorý ešte stále reprezentuje tzv. tradičné hodnoty. Absurdnosť samotného príbehu, ktorá je však determinovaná absolútne realistickými východiskovými bodmi, režisér prekladá absurdnosťami všedného života, ktoré neobchádzajú dokonca ani sociopatických šéfov severských kokaínových kartelov. Boj snežného pluhu s mafiou je piatym Molandovým filmom v našej DVD distribúcii a prvým v edícii Festival 12. Popri originálnom znení a českých titulkoch nájdu záujemcovia v obale aj tradičnú štúdiu o filme ako jediný bonus.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka