„Pripravujem teraz nový hraný dokument a verím, že sa mi ho aj podarí nakrútiť. Je to film o mimoriadne sofistikovanej eštebáckej hre,“ hovorí v rozhovore čísla režisér Dušan Trančík. S Marianou Jaremkovou sa rozprávali aj o pamäti a spomína aj na časy, ktoré strávil ako študent na pražskej FAMU v druhej polovici 60. rokov, keď ho poháňala i túžba po oslobodení a spravodlivosti. Sebavedomé filmárske osobnosti, ktorých motorom je podobný boj za spravodlivosť, vidí dnes v „necenzurovanej vlne dokumentaristov, ktorí skončili školu pred desiatimi rokmi a ktorých filmy si váži“.

Výrazné dokumentárne filmy, ktorých autorov často motivuje snaha, hoci možno idealistická, o lepší svet, a otvárajú témy, nad ktorými mnohí iba pokrčíme plecami, ponúkne festival Jeden svet. Jeho 22. ročník sa v Bratislave začne už 5. novembra. Jedenásty mesiac je celkovo bohatý na filmové udalosti, a to nielen v Bratislave, kde sa bude konať Kabinet audiovizuálnych dramatických umení a koncom novembra aj Týždeň slovenského filmu, ale napríklad i v Banskej Bystrici. Dni archívneho filmu tam v pestrom programe v podobe projekcií z 35 mm filmových kópií ponúknu snímky z Národného filmového archívu SFÚ a premietania doplní množstvo prednášok a diskusií. 

Slovenský film na seba upozorní i v zahraničí. Cenzorka zaujala v Benátkach, odkiaľ si priviezla cenu za scenár, na MFF v Chicagu získal Peter Kerekes cenu za najlepšiu réžiu a v októbri snímku Slovenská filmová a televízna akadémia vyslala ako národného kandidáta do oscarového súboja. A na Filmovom festivale Cottbus v Nemecku sa bude konať retrospektívna prehliadka slovenskej kinematografie Spotlight Slovensko. Cottbus patrí medzi najvýznamnejšie festivaly zamerané na východoeurópske kinematografie a filmy do rozsiahlej retrospektívy naň spolu s programovým riaditeľom podujatia Berndom Buderom vybral Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ. Centrum s festivalom spolupracuje nielen pri výbere klasických titulov, ale aj súčasných slovenských filmov. 

Na nich sa nezriedka podieľa RTVS, ktorá oslavuje 65. výročie začiatku vysielania. Venujeme sa jej v téme čísla, kde pripomíname i spoluprácu RTVS so Slovenským filmovým ústavom, ktorého archív je významnou zložkou kultúrneho dedičstva. Pomáha nám udržiavať pamäť, čo je dôležité. Pretože, ako hovorí Dušan Trančík, neexistuje iba strata pamäti jednotlivca, ale, žiaľ, i národa. 

Matúš Kvasnička, šéfredaktor