Spojenec 
(Magic Box)

Viac č menej vynachádzavé bankové lúpeže sa na filmovom plátne objavovali od počatkov kinematografie. Poučný divák dokáže preto takmer každý nový pokus o  tento filmový zločn pomerne rýchlo prekuknúť. Spike Lee, známy svojimi sociálnokritickými sondami z  prostredia Afroameričnov, si v  roku 2006 vzal time-out a  pokúsil sa – mimochodom, veľmi úspešne – jednu takúto netradičú a  divácky atraktívnu bankovú lúpež zinscenovať. Formou retrospektívneho rozprávania ponúka záujemcom exkurziu do jednej newyorskej banky, obsadenej bandou precíznych a  systematicky postupujúcich lupičv, od prieniku do bankových priestorov cez ovládnutie kľúčvých strategických bodov, zajatie nevyhnutného množstva rukojemníkov, vykonanie lúpeže a  vyjednávanie s  políciou až po skutoče prekvapivé a  originálne rozuzlenie.

Kým dávne tuzemské DVD vydanie obsahovalo iba disk s filmom a  obligátnu čskú podporu, blu-ray ukrýva aj masívnu bonusovú sekciu, ktorú tvorí vyše 20 minút vystrihnutých záberov, dokument z  nakrúcania, rozhovor s  Denzelom Washingtonom a  komentár režiséra. Bohužiaľ, všetky bonusy sú bez akejkoľvek tuzemskej titulkovej podpory.

Nikto
(Magic Box)

Byť nikým nie je vždy nevýhoda. Napríklad v prípade, ak sa chcete vyhnúť nežiaducej pozornosti okolia. Ak ste však predtým boli niekto, je pravdepodobné, že čsom vás frustrácia zo všednosti a  z  priemernosti zvedie na cestu, na ktorej sa opäť vyčeníte z bežného priemeru. Akčí hrdinovia nového tisícroča už nemusia disponovať nadpozemskou silou. Stačí, ak majú um a nejaké tie schopnosti, o ktorých protivník ničetuší a  navyše hlboko podcení dôsledky náhodnej konfrontácie. Spúšťačm akcie v snímke Iľju Najšullera, ruského režiséra v službách Hollywoodu, je nenápadný chlapík menom Hutch (Bob Odenkirk – Volajte Saulovi), ktorý už dlhšie trpí jednotvárnosťou predmestskej rodinnej existencie. Okrem toho, že má priateľov v tajnej službe a  doma utajenú bezpečú miestnosť, má aj neodolateľnú túžbu vymlátiť dušu z niekoľkých zlosynov. Bohužiaľ, niektorí grázli majú aj konexie na vysokopostavených ruských mafiánov...

Svižný, akčý a v závere až parodický film s nepravdepodobným hrdinom vyšiel na DVD plne vybavený čskou podporou (dabing a titulky) a neobvykle počtnými bonusmi – komentárom režiséra, vystrihnutými scénami a krátkymi dokumentmi o nakrúcaní akčých scén. 

Jaroslav Procházka