► Na 4. ročníku festivalu študentských filmov First Step Film Festival, ktorý sa uskutočnil v dňoch 19. až 23. 9. v Tirane v Albánsku, získal ocenenie ako najlepší hraný film titul Skúška v réžii Gregora Valentoviča. Cenu za najlepší dokumentárny film udelili projektu režisérky Barbory Sliepkovej O sestre.

► Na 22. ročníku Horského festivalu Ladek, ktorý sa konal od 21. do 24. 9. v poľskom kúpeľnom meste Ladek-Zdrój, získal Grand Prix dokumentárny film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom. Cenu za najlepší hraný film udelili snímke Cez kosti mŕtvych (r. A. Holland).

► Na 54. ročníku Medzinárodného televízneho festivalu Zlatá Praha (27. – 30. 9.) v Česku získal dokumentárny portrét Sone Červenej s názvom Červená (r. O. Sommerová) Grand Prix.

► Pripravovaný animovaný film Šarkan Martina Smatanu v produkcii spoločnosti BFILM získal prvú cenu na medzinárodnom pitchingovom fóre Animarkt 2017, ktoré sa konalo od 2. do 6. 10. v Lodži v Poľsku. Zároveň získal špeciálnu cenu poroty, ktorou je akreditácia na Annecy MIFA Market 2018.

► Filmár Erik Baláž zvíťazil s filmom Nesmrteľný les v kategórii Krásy prírody a získal jednu z hlavných cien na 43. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Ekofilm, ktorý sa konal od 5. do 7. 10. v Brne.

► Titul Nina (r. J. Lehotský) získal Cenu FIPRESCI na 33. Medzinárodnom filmovom festivale Varšava, ktorý sa konal od 12. do 21. 10.

► Film Sloboda pod nákladom (r. P. Barabáš) získal Čestné uznanie na Medzinárodnom festivale horského filmu Tegernsee v Nemecku (18. – 22. 10.). Barabášov film Vábenie výšok dostal zase Cenu diváka na Medzinárodnom festivale horských filmov Poprad (11. – 15. 10.), kde uspel aj Erik Baláž so snímkou Nesmrteľný les, ktorej udelili Cenu za stvárnenie života vo voľnej prírode.

► Pripravovaný česko-slovenský dokumentárny film Frem režisérky Viery Čákanyovej získal podporu 53 000 eur z fondu Eurimages.

zs, dan